IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Готова ли е Европа да се бие с Путин сама?

Заради войната в Украйна и увеличаващите се шансове Доналд Тръмп да се върне в Белия дом европейските политици много бързо трябва да намерят отговор на точно този въпрос

07:37 | 05.02.24 г. 26
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Andrew Kravchenko/Bloomberg
Снимка: Andrew Kravchenko/Bloomberg

Докато числеността на войските се увеличава обаче, те все още не са достигнали ниво, което би позволило разполагане на големи групи от хора в случай на руска атака. Германия има 183 150 души на активна служба. Във Франция броят им е 303 750 души, а във Великобритания - 150 350 души.

Финландия, където напрежението с Русия е ключов въпрос преди президентските избори в края на януари, е сред европейските страни, които са най-подготвени за конфронтация с Москва. Населението на страната е от 5,5 млн. души, като 900 хил. от тях са преминали основно военно обучение.

„Имаме много силни военновъздушни сили, армия и флот, включително, разбира се, оръжия, включително най-голямата артилерия в Европа заедно с Полша, така че хората разбират, че сме свършили своята работа тук“, каза бившият премиер и настоящ кандидат за президент Александър Стуб пред Politico.

Въпреки че европейските лидери започнаха да говорят за повишаване на готовността, те все още не са започнали да „продават“ на обществеността до какви жертви ще доведе това. Преминаването към военен режим ще изисква огромни суми, много повече войски на източния фланг на Европа, засилена координация между столиците и промяна на общественото мнение. За да се подготвят за най-лошото, европейските страни трябва да „харчат, харчат, харчат“, според Гезине Вебер, научен сътрудник в Германския фонд „Маршал“.

Не че европейските страни не са били под натиск и в миналото да увеличат военните разходи. Още през 2006 г. министрите на отбраната на НАТО се споразумяха за цел да изразходват 2 процента от БВП за отбрана. Към миналата година само 11 от 31 членки на алианса изпълняват тази цел. Осем от тях са държави на първа линия, граничещи с Русия или Украйна.

Наливането на повече пари в отбраната обаче не е лесна сделка за политиците, особено в Западна Европа, където войната все още изглежда твърде далеч. Военните разходи означават по-малко средства за социални грижи и зеления преход. Държавите от ЕС освен това са силно задлъжнели поради кризата с Covid и перспективите пред растежа са мрачни.

Историята на XX век показва, че демокрациите бавно реагират на войната. Въпросът за Европа е колко бързо ще реагира. „Демокрациите са много тромави и бавни в решенията си, за съжаление. И поради това те са постоянно заплашени от тоталитарните режими“, според Сергей Гнездилов, украински войник, който в момента се бие срещу Русия.

За разлика от Русия, Европа не е във военновременна икономика въпреки инвазията в Украйна. Обещанието на ЕС да достави на Украйна един милион снаряда до март, дадено преди година, изглежда почти сигурно, че ще се провали. „В Европа имаме отбранителен промишлен капацитет, който до голяма степен е предназначен за мирно време“, казва Йонсен, Йонсън, шведският министър на отбраната.

Според генерал Бригер, председател на Военния комитет на ЕС, Европа „спешно се нуждае“ от повече стратегически транспорт, космически способности за ранно предупреждение и наземни способности като противотанково, противовъздушно и антидрон оборудване.

Това не означава, че нищо не се прави. Френският производител на оръжия Nexter вече произвежда шест самоходни гаубици Caesar на месец вместо две. Съобщава се, че през следващите няколко години германските KMW и Rheinmetall искат да увеличат производството на основни бойни танкове Leopard 2 от около 40 на около 100 на година, а Финландия планира да удвои производството на боеприпаси. Европейският производител на ракети MBDA ще инвестира 1 млрд. евро в заводите си.

Германия, която казва, че ще достигне целта от 2 процента от БВП разходи за отбрана през тази година благодарение на специален еднократен военен фонд от 100 млрд. евро, преработи военната си стратегия през ноември за първи път от 2011 г., като се стреми да направи Бундесвера „готов за война“. Полша купува южнокорейски и американски танкове, изтребители, артилерия, ракети и системи за противовъздушна отбрана. Новото правителство също е ангажирано да модернизира армията, която раздаде почти цялата си техника от съветската епоха на Украйна. Въоръжават се и Румъния, Чехия и други страни.

 

 

 

Последна актуализация: 01:36 | 05.02.24 г.
Специални проекти виж още
Още от Политика виж още

Коментари

4
rate up comment 24 rate down comment 13
andy
преди 5 месеца
"Готова ли е Европа да се бие с Путин сама?" Най-новата шега от Инвесторсмешниците! :-))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 19 rate down comment 8
evlogi
преди 5 месеца
"Моше срещнал Авраам и му рекъл: Аврааме, ти знаеш ли,че Яков станал ***? Аде бе, не си плаща сметките ли? Не бе не бе, в добрия смисъл бе.. " Та така.Аз не деля хората на обратни или не, а на читави и кофти...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 29 rate down comment 13
evlogi
преди 5 месеца
Е той тою Путин да не е вечен бе.Вече кара 72-ата година, пък става две години се мотка край Авдеевка, закога ще се бие с Европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 23 rate down comment 13
baba_meca
преди 5 месеца
Да, готова е да воюва на приказки. Ето всички е България обсъжддат тая война - едните са за украинците, други са за руснаците. Но колко отидоха доброволци? От цяла България едва ли са повече от 5.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още