Парадоксално или не, войната в Украйна върна въпроса за разширяването на Европейския съюз, пише в коментар европейското издание Politico. От около десетина години приемането на нови членове не беше категорично изключено, но беше изтласкано далеч от дневния ред на политиците. Това беше логично - Брюксел се беше съсредоточил в собствените си политически проблеми, като Brexit например и да не допусне разпад на общността, а не толкова да се разширява.
Войната на руския президент Владимир Путин накара съседните му държави да преосмислят ситуацията си - Украйна подаде молба за членство няколко дни след като беше нападната - през март 2022 година, а малко по-късно същото направиха Молдова и Грузия. За всички тях стана ясно, че в плановете на Русия вече не влизат "сиви зони" на влияние по границата на страната.
Вчера (8 ноември) Европейската комисия направи препоръка за започване на преговори за членство с Киев, и Молдова - процедура, за която Западните Балкани чакат от години. Но имаше и насърчение за "по-старите" кандидати - препоръка и за Босна и Херцеговина .Преди дни Върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика Жозеп Борел коментира, че Украйна е новият кандидат, който "разбута" опашката на държавите, чакащи от години и реално раздвижи всички.
"Трябва да наваксаме времето, което загубихме с безкрайните процеси по присъединяване", каза още той.
На сайта на комисията дават подробности какво следва - след становището на ЕК решението за мандат за преговорите взема Европейският съвет. След това кандидатът започва да преговаря по отделните аспекти от членството - политически, социални и икономически, включващи широк кръг от критерии, на базата на които се оценява доколко страната е готова да бъде част от общността. Преговорните глави са общо 35 и нито една от тях не може да бъде затворена, преди всички членове на ЕС да бъдат удовлетворени от отговорите и плановете на кандидата в тази сфера.
Трябва да бъдат затворени всички глави, преди да се пристъпи към пълноценните преговори и присъединяването на страната към общността.
Процедурата не е лесна и отнема доста време, казват от ЕК. Най-негативният пример в историята на ЕС досега е Турция, която получи статут за кандидат за член в ЕС през 1999 г. Преговорите за членство бяха отворени през 2005 година, но оценките на европейските власти са, че страната практически не се доближава до ЕС по отношение на демокрацията, спазването на върховенството на закона и на основните права на гражданите.
Преговорите между ЕС и Турция бяха официално замразени през 2018 г.
Като цяло надеждата в Украйна са за по-сполучлива развръзка. "ЕС за Украйна е икономическа сигурност и социална стабилност, а Украйна за ЕС е укрепването на цялата общност", каза във вечерното си обръщение на 7 ноември украинският президент Володимир Зеленски. Той посочи още, че членството на една държава е политическо решение, което трябва да бъде взето от останалите членове, но подготовката е в ръцете на самия кандидат. "Наша работа е сближаването и адаптирането на стандартите на ЕС и общностните практики", допълни Зеленски.
Решението за членството на Украйна в ЕС ще има политически характер и на още едно ниво - то се случва в момент, в който изглежда връзките между Украйна и САЩ се късат, отбелязва Politico. Според изданието Вашингтон ще се съсредоточи към Близкия изток и изместването на фокуса от Украйна е видимо още преди войната между "Хамас" и Израел.
Помощта за Киев започна все повече да разделя политиците преди президентските избори през ноември 2024 г.
А това, заедно със "затворените врати" на НАТО, поне докато трае войната, означава, че ЕС ще бъде един от основните фактори за възстановяването на разбитата от войната украинска икономика и защитата на 40 млн. души население.
В краткосрочен план това означава предизвикателство за намиране на начин за осигуряване на военна помощ за Украйна за войната, която рискува да се превърне в замразен конфликт точно на границата на общността. В дългосрочен план ЕС ще трябва тотално да промени своята концепция, особено и ако реши да приеме държавите от Западните Балкани. Европейците трябва да бъдат убедени, че ЕС е не само Париж, Варшава и Берлин, но и Киев, Скопие и Кишинев.
Последното голямо разширяване на ЕС беше през 2004 година, когато наведнъж бяха приети 10 държави - основно от Източна Европа и Кипър. През 2007 г. в общността влязоха България и Румъния, през 2013 г. и Хърватия, а малко по-късно Великобритания излезе от ЕС.
Украйна заяви своето желание да стане част от ЕС през 2013 година - с масови демонстрации, които принудиха проруския президент Виктор Янукович да избяга от страната. Евромайданът се прие като сигнал за руския президент Владимир Путин да започне да подготвя атаката си към Украйна. Първата стъпка беше окупацията на Крим и части от Донбас през 2014 г.
Пълномащабната война започна през февруари 2022 г. "Вие се биете не само за вашата свобода, демокрация и бъдеще, но и за нашето също", коментира председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен по време на визита в Киев преди дни. "Вие се биете за Европа и това е нещо, което ние болезнено осъзнаваме".
Вижда се и тотална смяна на настроенията в членовете на ЕС. Държави, които преди не се интересуваха от разширяването, като Франция, Дания и Нидерландия, сега са много активни, коментират анализатори пред Politico. Те вече осъзнават и геополитическата важност за присъединяването на Западните Балкани.
Украйна обаче е притисната от времето - през май 2024 година ще се проведат европейските избори и обещанието, че ЕС ще бъде с Киев "толкова дълго, колкото трябва", може да се трансформира на фона на продължаващата две години война. Втори мандат на Доналд Тръмп начело на САЩ също може да промени отношението на Вашингтон.
преди 1 година Русия използва системата за противовъздушна отбрана С-400 в тандем със самолетите А-50 в Украйна за изстрелване на уникални ракети, пише Military Watch Magazine. Те са способни да поразяват цели на малка надморска височина и на големи разстояния. Никоя друга система за ПВО в света няма такива възможности. https://x.gd/F1lA9 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: zelka007 оппаа зеления фашага си показва зъпките. Мъ като се докопаш до власта, няма ли първо да приемете закон, с който да задължите копейкопоклонниците да носят червени петолъчки на ревера или директно с депортациите ще почнете? :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: valentino29АА, явно ти днес си дежурната копейка-отррепка с ай кю колкото номера на обувките си. Кво, на другите слабоуми с петолъчки на челата почивен ден ли им дадоха?? Да бършат прах в пасольството... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Алехандро,Не обиждайте вкиснатия и клоша. : ) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година копекопоклонниците да се ослушват сутрин в 4:30 ... напълно възможно е да ги посетят за справка ... обаче !! видите ли на вратата мъже без пагони , но със знак на петлиците , изобразяващ стилизиран зелев лист кръстосан с кама ... да знаете , че сте предвидени за трансфер към Сибир след 2-3 часа , взимайте си два чифта вълнени чорапи , шапка и се прощавайте ако има с кого ... като ви изтлее киселата усмивка на физиономията , се молете да не се докопам до власт ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: valentino29По принцип, коментари с подобни като вашия правопис, не чета, това са коментари на хора недообразовани, простовати, лъжци, не може възрастен човек да има четвъртокласен правопис, и да напише нещо сериозно, стойностно. На слабите винаги съм свикнал да помагам, още от малък - ето, https://***.youtube.com/watch?v=hPB0lhnv9wk&t=4s - Препинателни знаци - Български език 4 клас. Като сте пропуснали уроците на мласи години, не е късно да понаваксате. Приятно гльодкане! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: khao,клош, никога не псувам,никога,не си бил в стария сайт ,не и с този прякор и никога не нападам,само отвръщам,вонящ на фекалии *** отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: valentino29 нормлано, все пак ти си пенсионер с промит от алкохола мозък, не аз. ... обаче аз ги помня, помня и ти кви глупостииии си писал и твоите псувнии също, полезен убиитако! :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: khao Тези не ги помня, както и някой които да се държат като каруцари ,теб също,клошарю. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: valentino29 спокойно и при стария дизайн вие двамата се набивахте на очи като големи тъъъпаци и лъжци... :):) Единствената разлика е че мишето си регистрира 10 нови акаунта... и че митьо мазния изчезна след като всичките му прогнози бяха разбити от Късия (един клоун по малко)! отговор Сигнализирай за неуместен коментар