IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Стесняващите се хоризонти пред руския президент Владимир Путин

Руският държавен глава ще отсъства от форума на БРИКС във важен етап от развитието на организацията

14:57 | 21.08.23 г. 12
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Някога руският президент Владимир Путин беше желан гост и търсен събеседник - седмици преди началото на войната в Украйна европейският политически елит мина през Кремъл в опит да спрат конфликта, пише CNN в анализ по повод предстоящата среща на БРИКС в Йоханесбург. Днес западните лидери дори не разговарят с руския си колега.

Седмици наред имаше спекулации ще се появи ли руският държавен глава в Южна Африка - едно от редките му пътувания извън Русия в последните месеци. В крайна сметка визитата му се отмени заради опасността той да бъде арестуван в Йоханесбург след издадената заповед за арест от Международния наказателен съд. Очакванията са, че Путин ще бъде виртуално на срещата, а Русия ще бъде представена от външния си министър Сергей Лавров.

Това може би не изглежда голям проблем пред човека, който управлява държава, разпростираща се в седем часови зони, пише CNN и допълва, че вратите на Пекин, както и приятелските държави в Централна Азия и Иран остават отворени за Путин. Руският държавен глава е добре дошъл по всяко време и в Минск, но отсъствието му от световни форуми, включително на този на БРИКС, е показателно за изолацията на Русия и свиващите се хоризонти пред руския президент. Нещо повече - БРИКС беше създадена през 2009 година по иницитива на Русия и Китай и отсъствието на Путин на толкова важен етап от развитието на организацията, когато ще се обсъдят кандидатури на нови членове, е реален сигнал за изолация.

В Йоханесбург ще бъдат всички останали лидери от икономическия блок - китайският президент Си Дзинпин, бразилският му колега Луис Лула да Силва, премиерът на Индия Нарендра Моди и домакинът Сирил Рамафоса.

Разбира се, Путин ще участва през видеовързка в разговорите, но ще изпусне много повече от "снимката на лидерите" след края на срещата, допълва още CNN. Още повече, че той опитва да лансира идеята за "многополюсен свят" и противодействието на организации като БРИКС на хегемонията на Запада и САЩ.

Русия опитва да бъде сред лидерите на т.нар. Глобален юг, но вероятно остана силно разочарована от последната среща "Русия-Африка", която само малка част от поканените първи държавници уважиха. Някои държави дори участваха само на ниво посланници на разговорите в Санкт Петербург.

Малко по-късно Украйна също проведе своя среща с представители на Глобалния юг, включително и Китай, с които обсъди детайлно формулата за мир на Киев.

В Кремъл отричат всячески, че причината Путин да не пътува до Южна Африка е заповедта за арест. От CNN отбелязват, че действително е невероятно това да се случи и вече има "прецедент" - президентът на Судан Омар ал-Башир, обвинен за военни престъпления в Дарфур, посети страната и я напусна, докато съдът разглеждаше искането за ареста му съобразно заповедта на Международния наказателен съд.

Путин каза, че присъствието му в Русия днес е по-важно от пътуването му в Южна Африка и като цяло ПР-кампанията в Москва всячески опитва да омаловажи отсъствието му от форума. Агенция "РИА Новости" например лансира информацията за форума "Русия-Африка" през юли с коментара, че вместо Путин да отиде в Африка, Африка идва при Путин. Русия беше представена като антиколониална сила, която подкрепя по-справедлив световен ред.

В навечерието на срещата на БРИКС Лавров написа коментар за южноафриканското издание Ubunto, в което разказва за раждането на "един по-справедлив многополюсен световен ред", става ясно от публикация на Министерството на външните работи на Русия. Новите центрове на взимането на решенията са Евразия, Азиатско-Тихоокеанския регион, Близкия изток, Африка и Южна Америка, които се ръководят от собствените си интереси.

"Световната общност е уморена от шантажа и натиска на западните елити, от техните колониални, расистки навици", пише още Лавров. Той говори за равни възможности за всички, но описва Русия като "държава - цивилизация, най-голямата евразийска и европейско-тихоокеанска сила", която работи за демократизацията на международния живот и общите ценности.

Парадоксалното в случая е, че Путин често защитава своята война в Украйна, използвайки явни имперски термини, посочва CNN.

Интересно ще е дали Владимир Путин ще посети Индия за срещата на Г-20 през септември. Индия не признава заповедите на Международния наказателен съд в Хага, но руският президент все още не е съобщил официално ще присъства ли на срещата. Миналата година в Индонезия Русия беше представена от Сергей Лавров.

Индия вече потвърди, че не е изпратила покана на Украйна, която не е част от организацията. Украинският президент Володимир Зеленски участва във форума миналата година виртуално и представи своята формула за мир, включваща изтеглянето на руските войски от Украйна в международно признатите граници.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:57 | 21.08.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

1
rate up comment 18 rate down comment 6
evlogi
преди 1 година
Ох,милия..Глей как му е увиснала джу,ката като на мобилизиран катъ,р.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още