IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Феноменът „Не подкрепям никого“ – апатия или наказателен вот

Защо 60% от българите не гласуват, а други само демонстрират социална ангажираност, коментират психологът доц. Николай Димитров и PR експертът Пепи Димитрова

13:41 | 03.04.23 г. 22
Автор - снимка
Редактор

Ниска избирателна активност беляза поредните парламентарни избори – повече от 60% от българите не излязоха да гласуват. "60% предпочетоха да правят по-интересни за тях неща. Беше очаквано, защото кампанията беше много вяла. Системните партии опитват да направят така нещата, че да разчитат повече на твърдите си електорати, защото са по-лесно предсказуеми", коментира пред Bulgaria ON AIR психологът доц. Николай Димитров.

Според него изборите няма как всеки път да раждат различни послания, а „негласуването се възприема като политическо поведение“.

Според психолога все още не сме се научили как да правим избори, тъй като изборното законодателство се променя в 12 без 5.

Очаквания за промяна

"Хоризонтът са местните избори наесен. Много е важно партиите да си дадат сметка какво очакват да се случи на тях и с какви очи ще се явят. Носят се слухове, че правителство ще има, много е вероятно да включва само една от големите партии, по-вероятно е това да е ГЕРБ. По-добре би било за "Продължаваме промяната" да не участват в правителство", е мнението на психолога.

PR експертът Пепи Димитрова вижда умора у хората и усещане, че тези избори няма да донесат никаква съществена промяна. По думите ѝ когато човек знае, че от неговия избор няма да произлезе почти нищо ново, той няма желание да гласува. „Ситуацията е някакъв мат и тя се вижда от всички. Разпределението вече беше направено преди година и нещо, нашето отношение към политическите процеси не се е променило. Респективно – ще произведем същия резултат и мотивацията на хората да гласуват намалява“, обясни тя.

Димитрова посочи, че политическото лидерство не произвежда нищо ново, а избирателите предполагат, че математиката е същата. Тя смята, че не трябва да сме чувствителни към ръста в доверието към "Възраждане", тъй като подобни резултати се наблюдават и в други европейски държави.

"Много е важно как партиите ще комуникират със своите избиратели в следващите дни – дали искат нови избори или коалиция на всяка цена", отбеляза PR експертът.

Квадратчето „Не подкрепям никого“

"Това са хората, които искат да гласуват, но не намират за кого. Партиите бяха твърде заети със собствените си дребнотемия и не обърнаха внимание на важните неща за тези десетки хиляди души. Само повишават изборната активност, но не влияят на разпределението", потвърди доц. Николай Димитров.

Пепи Димитрова определи като „притеснително“ наличието на „такова квадратче“. „Ако нямахме такова квадратче, тези хора щяха да изберат нещо друго, защото искат да гласуват“, заяви тя и определи това като демонстрация на социална ангажираност.

Защо националистическото говорене стана популярно в България? Очакват ли гласоподавателите коалиция между ГЕРБ-СДС и „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“? Как ще се отразят на българите следващите избори и какво ще е поведението на политиците на местните избори наесен? Какви са вероятностите за съставяне на правителство?

Гледайте още видеа в сайта на Bulgaria ON AIR.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:42 | 03.04.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

12
rate up comment 2 rate down comment 14
zelka007
преди 1 година
До: Моабет да става ... "не подкрепям никого" е напълно безсмислена функционалност за избор , напълно безполезна . според мен трябва да бъде премахнато ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 14 rate down comment 4
baba_meca
преди 1 година
"Защо 60% от българите не гласуват..." Откъде на къде българи ще гласуват за украински партии и парламент?!?!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 0
Моабет да става
преди 1 година
В момента Не подкрепям никого е почти безсмислено. Както недействителна бюлетина. никак не влиае на крайният резултат. Въведено е само защото при машинно гласуване не може да се въведе недействителна бюлетина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 0
Моабет да става
преди 1 година
Аз лично съм за промяна на изборният закон по следният начин. Не подкрепям никого да се разглежда като партия/сдружение което получава места в парламента, но не вкарва депутати. Тоест ако Не подкепям никого набере гласове за 10 процента от местата в парламента в парламента влизат 24 депутата по-малко. В случай че набере 50% от гласувалите в парламента влизат половината депутати - 120 души. Смятам тогава ще има действително висока активност.Следва продължение ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 20 rate down comment 2
aldy
преди 1 година
Подкрепям всички - да влязат в затвора. Всички от последните 30 години, без изключение. Това означава и отказът на 2/3 от населението да гласува за тия измамници и национални предатели.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 4
danchomentata
преди 1 година
Писателят и тълкувателят на българската същност Тончо Жечев ни завеща думите Тоз, който не е от някъде, той от никъде не е !http://mitropolia-starazagora.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%80%D1%8A%D1%89%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82-%D0%BA%D0%B8%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B0%D0%BD-%D0%BF%D0%BE-%D0%BF%D0%BE-2/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 4
danchomentata
преди 1 година
Gia Ta Lefta Ta Kanis Ola https://cache2.24chasa.bg/Images/Cache/314/IMAGE_12486314_40_0.jpg
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 4
danchomentata
преди 1 година
Мойсей не е чакал чудо, за да раздели Червено море и да преведе през него народа си, а е познавал добре приливите и отливите ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 15
baybay11
преди 1 година
Личното ми мнение е,че в България трябва да се реформират самите политически партии,и то да се реформират в дълбочина,с цел защита на иономическите интереси на техният електорат, а не да защитават само и единствено собствените им теснопартийни интереси и да принуждават електоратът да гласува за тях поради липса на адекватна на икономическите му интереси политическа партия. Време е партиите да се съобразяват с електората, а не електората да се съобразява със съществуващите сега политически партии
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 3
danchomentata
преди 1 година
Традиционно считается, что булгарский хан Кубрат в VII веке избрал Фанагорию столицей основанной им Великой Булгарии.Именно через Фанагорию осуществлялась связь между Византией и Великой Булгарией. Това предположение се основава на хрониката на Теофан Изповедник. Там градът се споменава при описанието на географската област, в която се намира Велика България, като се отбелязва, че е населен с евреи.https://en.wikipedia.org/wiki/Phanagoria
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още