Към 8:45 часа сутринта ГЕРБ-СДС увеличават преднината си пред новата коалиция „Продължаваме промяната - Демократична България", показват данни при 81% обработени протоколи в ЦИК.
Така ГЕРБ-СДС получават 26,67% от гласовете. „Продължаваме промяната - Демократична България" ги следват с 24,68%, като така разликата набъбва на над 38 хиляди гласа. На трето място според данните е „Възраждане" с 14,58%.
ДПС е получило 12,69% от вота, а гласувалите за „БСП за България" са 9,03%.
При това състояние на преброяването „Има такъв народ" е последната формация, която влиза в парламента. За партията са гласували 4,25%. „Български възход" е получила 3,07% от вота и ще вземе субсидия, но няма да влезе в парламента.
85 966 души са избрали опцията „Не подкрепям никого".
При вота в чужбина, където са обработени 90,10% СИК протоколи, води ДПС с 36,81%. ПП - ДБ са втори с 26,64%, а "Възраждане" вземат 16,42%.
ГЕРБ - СДС получават 8,36% от вота зад граница, а "Има такъв народ" е с 5,18%. 2,09% от българите в чужбина са избрали "БСП за България", а "Български възход" получава 1,36%.
На практика разликите между основните играчи са толкова малки, че прогнозите не могат да дадат ясна картина за участниците в 49-ото Народно събрание. Затова и не е случайно, че дори и политическите лидери предпочетоха да изчакат данните на Централната избирателна комисия (ЦИК), в които освен вота от България се отчетат и гласовете от чужбина, които социологическите прогнози не улавят.
Така до последно няма да е ясно коя от водещите коалиции - "Продължаваме промяната - Демократична България" или ГЕРБ-СДС, ще бъде обявена за победител и ще получи правото първа да опита да състави правителство, но също така неясен е и изходът от битката за третото място, където за момента ДПС и „Възраждане" са с минимална разлика. Несигурно е и влизането на „Има такъв народ" на тв водещия Слави Трифонов в Народното събрание.
Българите гласуваха на петите си избори за последните две години, за да сложат край на сътресенията, които парализираха политическата система и изложиха на риск единството на Европейския съюз заради руската инвазия в Украйна. Балканската страна се бори с политическа безизходица, след като поредица от неубедителни избори - последното през октомври - не дадоха на нито една политическа сила достатъчно подкрепа, за да събере управляващо мнозинство. Тъй като проучванията на общественото мнение, а и първите резултати, не показват ясен победител на вота в неделя, е възможно да се проведат още едни предсрочни избори тази година.
При всички положения едно е ясно – задават се поредни трудни опити за съставяне на правителство, като то ще изисква или съгласие между първите двама („Продължаваме промяната - Демократична България" и ГЕРБ-СДС), или комбинация, включваща не по-малко от три формации.
„Не съм оптимист за съставяне на правителство", казва пред Bloomberg Капусин Мей, анализатор на политическия риск в консултантската компания Verisk Maplecroft. „Наистина изглежда, че политиците не са в състояние да намерят решение на тази безизходица“.
България поддържаше тесни икономически връзки с Москва и бе почти напълно зависима от руския газ, докато Владимир Путин не изпрати танкове в Украйна. Основният ѝ източник на електроенергия продължава да бъде ядрена централа, проектирана по съветски образец, която зависи от руско гориво и части за поддръжка.
Временният кабинет на президента Румен Радев поиска изключения от санкциите на ЕС в енергийния сектор. Това го отличава от много партньори на ЕС. България не бе допусната до Шенгенската зона за пътуване без паспорти, като някои членове на ЕС не желаят да допуснат това поради съмнения относно подкупи и сигурността на границите.
Препятстван да остане на поста си след масовите антикорупционни протести и изборите през 2021 г. Борисов беше арестуван за кратко по обвинения в подкуп при управлението на Петков след отделно разследване на снимки, показващи нощното му шкафче, натъпкано с пари в брой, златни кюлчета и пистолет. Той отрече да е извършил нарушение и делото за ареста му беше прекратено от съдия. САЩ наложиха санкции и на бившия му финансов министър Владислав Горанов за предполагаема безстопанственост и корупция.
„Корупцията, неефективността и липсата на отчетност бяха широко разпространени проблеми, засягащи независимостта и безпристрастността на съдебната власт", заяви Държавният департамент миналия месец.
В сряда президентът Румен Радев призова политиците да работят заедно, за да се сложи край на кризата. „Иначе конституцията е ясна", каза Радев. „Президентът ще назначи служебно правителство, ако партиите не искат, не могат или се страхуват да го направят".
преди 1 година Ние са класирахме втори, а другите предпоследни... Заглавието от Работническо дело ли го взехте? отговор Сигнализирай за неуместен коментар