Руското политическо и военно ръководство трябва да бъде подведено под наказателна отговорност заради войната в Украйна, призовават европейските депутати в резолюция, одобрена днес (19 януари) с голямо мнозинство - 472 гласа "за", 19 "против" и 33 "въздържал се". В нея е записано, че Русия води брутална и агресивна война, доказателство за коетот са извършените действия от руските военни в Буча, Ирпин и други украински градове.
Парламентът отбелязва, че Международният наказателен съд не може да разследва престъпленията в Украйна и затова се налага и създаването на специален трибунал. В него отговорност трябва да бъде търсена и от съюзниците на Русия - Беларус, включително и президента Александър Лукашенко и неговите приближени.
Искането за специален трибунал за военни престъпления срещу Русия е част от плана за мир на Украйна, представен преди време на срещата на Г-20 в Индонезия.
"Русия наруши най-нагло международното право - използва сила в международните отношения", коментира по време на дебатите по резолюцията преди ден комисарят по правни въпроси Дидие Рейндерс в пленарната зала в Страсбург. Той обърна внимание, че Русия е член на Съвета за сигурност на ООН, а в Украйна непрекъснато се извършват военни престъпления.
Рейндерс повтори позицията на ЕК, че случващото се в страната не може да остане безнаказано и ще бъде търсена наказателна отговорност. "Още в началото на кофликта ЕК предприе действия за налагане на правни мерки и санкции",категоричен беше той.
Позициите на основните две европейски институции се подкрепят и от Европейския съвет. В заключенията от последното заседание на европейските лидери през декември от институцията посочват, че насърчават страните да приемат мерки за пълното прилагане на определението за основни международни престъпления и начините за осъществяване на отговорност, предвидени в Римския статут.
Дидие Рейндерс коментира, че 14 държави от ЕС вече разследват престъпленията, извършени в Украйна, като към техните усилия са се включили и европейски агенции като Евроюст, Европол и Мрежата по въпросите на геноцида. Създаден е екип, който събира доказателства за военните престъпления в Украйна, които ще бъдат ползвани в "бъдещите процеси", стана ясно още от думите на комисаря.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел днес е в Киев, за да обсъди "направления на сътрудничество", както написа самият той в Twitter. Неговата визита се състои броени седмици преди началото на форума ЕС-Украйна, планиран за 3 февруари. Мишел коментира пред ЕП преди ден, че Украйна трябва да получи оръжията, от които се нуждае, и той подкрепя даването на западни танкове на страната.
Темата ще бъде дискутирана по време на среща на министрите на отбраната на НАТО във военната база "Рамщайн" в петък (20 януари). По-рано днес украинският президент остро критикува колебанието у западните партньори за доставка на въоръжение.
Дискутирахме европейската интеграция на Украйна, бъдещите санкции и "конкретни мерки", които могат да спрат военната агресия на Русия и нейния съюзник Иран, коментира в пресконференция след срещата си с Мишел украинският президент Володимир Зеленски. От думите му стана ясно, че ЕК обсъжда по-сериозни санкции срещу енергийния сектор на Русия в десетия пакет.
Работим на два фронта - да подкрепяме Украйна и да налагаме санкции срещу Русия, които да сложат край на тази война, коментира от своя страна Шарл Мишел. Той припомни отпускането на помощ в размер на 18 млрд. евро, които ще бъдат насочени за подкрепа на социалните плащания в Украйна през 2023 г. За първи път ЕС отпуска военна помощ в такъв размер и помага за обучението на украински военни, допълни още той.
С отделна резолюция европейските депупати призоваха за санкции срещу властите в Иран както заради геноцида срещу собствените им граждани, така и заради подкрепата за Русия. Техеран предоставя на Русия военни дронове, използвани за разрушаване на обекти на гражданската инфраструктура в последните месеци.
От ЕП посочват, че Иран планират да доставят още и ракети "земя - земя" на Русия, които да бъдат използвани във войната в Украйна.
Затова и депутатите настояват за разширяване на списъка със санкции на общноста, в който да попаднат всички физически и юридически лица, отговорни за нарушения на правата на човека, и членовете на техните семейства, включително Върховния лидер аятолах Али Хаменей, президента Ебрахим Раиси, главния прокурор Мохамед Джафар Монтазери и всички фондации ("боняд"), свързани с Корпуса на гвардейците на ислямската революция (IRGC).
преди 1 година До: zelka007защо са им сини каски... сами се справят перфектно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Р?РРРСРСРСС да... с гооол гъъъъъз, по паткатааа... ти нормален ли си... 6 месеца превземате едно село на цената на над 50000 ватникккка! реалноста е че ядете бой, какъвто не съе яли, никога! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: zelka007 - няма да има желаещи, щото Мецан ного лошо бие. Но може да опитат да направят един пеpверзен паpад по сини прашки? Ще го води мишел дегизиран като пеpверзен клоyнчик. Клоуновият нос си го има така и така - що да не се използва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Златния милЯрд да опъва чаршафа към Норвежкиа ресурс ,а евродепутатчетата може да чекат бустерна балистична доза. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Наближава момента , когато ще влезнат в Украйна сини каски ... Местните копейкозависими да видим тогава как ще се гънат ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар