IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пекин не вярва на сълзите на Москва

Китайски чиновници твърдят, че Владимир Путин не е уведомил Си Дзинпин, че се готви да нападне Украйна

21:35 | 10.01.23 г. 16
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Само 20 дни преди началото на войната в Украйна руският президент Владимир Путин е в Пекин по повод началото на Зимните олимпийски игри и разговаря с китайския си колега Си Дзинпин. Двамата обсъждат различни теми и си обещават взаимна подкрепа, пише Finanacial Times. Близки до китайския президент, пожелали анонимност, споделят пред изданието, че в Пекин нямат много доверие на Москва.

В Китай смятат, че има вероятност Русия да загуби войната в Украйна и това значително да намали икономическата ѝ сила и дипломатически възможности на световната сцена.

FT коментира, че в последните месеци различни китайски чиновници на различни нива са споделяли, че Путин не е информирал Си, че планира да нападне Украйна, въпреки срещата им в началото на февруари 2022 година. Той само е уведомил, че няма да изключи предприемането на мерки, ако украинците нападнат руска територия. Официално няма стенограма от разговорите между двамата и нищо от тези коментари не може да бъде потвърдено или отхвърлено, но Пекин понижава в длъжност на зам.-министъра на външните работи, който отговаря за Русия до служител на Националния съвет по радио и телевизия. Според източници на FT причината е провалът на разузнаването относно нахлуването на Русия в Украйна.

Позицията на Пекин по Украйна обтегна отношенията с ЕС. Сега китайските дипломати опитват да си върнат доверието, уверявайки своите европейски партньори, че ще използват връзките си с руския президент, за да го принудят да се откаже от някои намерения, като например да използва ядрено оръжие срещу Украйна. Китай освен това може да докаже желанието си да възстанови отношенията си с Европа не само като миротворец, но и като стане част от плановете за възстановяване на Украйна.

Подобно желание пролича от коментарите на Си Дзинпин по време на срещата си с Владимир Путин.

ЕС е водещ търговски партньор на Китай и в отношенията между двете Пекин реализира огромен търговски излишък. В същото време доста европейски компании са сред водещите чужди инвеститори в Китай. И от двете страни личи желание за възстановяване на отношенията - през ноември германският канцлер Олаф Шолц посети Пекин, а по-късно този месец се очаква в китайската столица да пристигне още Еманюел Макрон, както и италианският премиер Джорджа Мелони. 

Анализатори коментират, че Китай и ЕС могат да намерят общ език в опита да намалят влиянието на САЩ в световен мащаб.

На фона на малко хаотичното излизане от ограниченията, свързани с коронавируса, Китай има нужда да си върне приятелите, пише още FT. Процесът започва с преоценка на отношенията с Москва. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:15 | 10.01.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

2
rate up comment 18 rate down comment 25
Tikva007
преди 1 година
САЩ дадоха да се разбере, че не от Русия, а от Китай произтича основната заплаха за тях. Кой е иддиотът, който твърди, че САЩ ще водят война - икономическа или друга с Китай и ще допуснат ЕС да си врътка двустранно доходен бизнес с него?! Някакви анализатори допускали, че ЕС и Китай ще спретнат завера, за да намалят влиянието на САЩ?!! В чий болен мозък се раждат подобни фантазии?! Първото, което ще видим, ще бъде подбудена от САЩ провокация на Тайван срещу Китай, а нататък филмът е гледан.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 30
Tikva007
преди 1 година
Абсолютно смехотворна теза в статията! *ЕС е водещ търговски партньор на Китай и в отношенията между двете Пекин реализира огромен търговски излишък. В същото време доста европейски компании са сред водещите чужди инвеститори в Китай* - Ако заменим в цитата *Пекин* и *Китай* с *Москва* и *Русия* и върнем времето няколко години назад, ще се получи нещо, което беше абсолютен факт. Защо вече не е? Защото така решиха САЩ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още