Всеки, който някога е стоял на опашка в супермаркет в САЩ, която се движи със скоростта на охлюв, вероятно не е изненадан, че там броенето на гласовете също отнема малко повече време. Но снощи, според единодушните съобщения в американските медии, републиканците са постигнали това, което се очакваше още от общите избори преди осем дни: абсолютно мнозинство в Камарата на представителите.
Така след като спечелиха Сената, демократите на президента на САЩ Джо Байдън загубиха мнозинството си в Камарата на представителите на изборите за Конгрес. Републиканците вече ще разполагат с повече от половината от 435-те места в Конгреса, съобщиха в сряда (местно време) американските телевизии CNN и NBC, както и информационната агенция AP въз основа на преброени гласове и прогнози.
Този резултат беше предвиден - но в крайна сметка мнозинството на републиканците ще бъде много по-малко от очакваното. В Сената демократите запазват мнозинството си. С разделения Конгрес обаче управлението на Байдън определено ще бъде по-трудно през следващите две години. Освен това републиканците могат да се опитат да прокарат разследвания на Байдън и неговите политики.
С новата си власт в Камарата на представителите републиканците ще могат в бъдеще да блокират законопроекти по свое усмотрение. Това е така, защото и двете камари на Конгреса участват в законодателния процес. Камарата на представителите е особено важна по отношение на бюджетните въпроси.
Републиканците заплашват да блокират увеличаването на тавана на дълга или финансовата помощ за Украйна. Наблюдателите смятат, че това е начин да се изтръгнат отстъпки от демократите по други въпроси. Въпреки това за Байдън вероятно ще става все по-трудно да прокарва дори такива проекти, които обикновено се решават на двупартийна основа.
Ерата на Нанси Пелоси е към своя край
С поемането на властта от републиканците ерата на Нанси Пелоси, бивш председател на Камарата на представителите, вероятно ще приключи. 82-годишната жена все още не е официално отстранена от поста, но оттеглянето ѝ е много вероятно.
Нейният наследник вероятно ще бъде калифорнийският конгресмен Кевин Маккарти, досегашният лидер на републиканците в Камарата на представителите. В продължение на осем години 57-годишният политик се стреми да бъде избран за председател на Камарата на представителите. Третият по важност държавен пост в САЩ дава огромна власт; например председателят може да определя кои законопроекти да бъдат разглеждани. Калифорнийският конгресмен Кевин Маккарти може да стане председател на Камарата на представителите. Снимка: Bloomberg
Досега Маккарти беше т.нар. лидер на малцинството в Камарата на представителите, т.е. лидер на опозицията. На 3 януари ще бъде конституиран новият Конгрес. Ако Маккарти иска да замени демократа Пелоси в този ден, той се нуждае от 218 гласа в Камарата на представителите.
Членовете на ултраконсервативната, свързана с Тръмп Freedom Caucus обаче обявиха война на Маккарти. Повече от няколко радикални републиканци се възмущават, че критикува Тръмп след щурма на Капитолия на 6 януари 2021 г.
Маккарти спечели необвързващото предварително гласуване в четвъртък вечерта, а президентът на САЩ Джо Байдън го поздрави по телефона след това. След междинните избори президентът на САЩ подчерта, че неговите демократи ще искат да работят конструктивно с републиканското мнозинство. Въпреки това той „няма да направи компромис" по отношение на разходите за социална сигурност и здравеопазване и опазването на климата, каза Байдън.
На практика това вероятно означава, че възможностите за сътрудничество са ограничени. Разделеният Конгрес вероятно ще доведе до поредица от сблъсъци между Камарата на представителите от Републиканската партия и Белия дом на Демократическата партия.
16 декември е важен краен срок
Ако Маккарти бъде избран за председател на парламента, той ще бъде най-големият опонент на Байдън във Вашингтон. Републиканците искат да затруднят живота на Байдън, защото през 2024 г. предстоят президентски избори. Много републикански конгресмени настояват за процедура по импийчмънт срещу Байдън или неговия кабинет заради хаотичното изтегляне от Афганистан или бежанската криза по границата с Мексико.
Те могат да подтикнат започване на разследвания срещу неговата администрация и семейство. Гарантирано ще бъдат разследвани миналите сделки на Хънтър Байдън, сина на президента, с Украйна, както и мерките срещу коронавируса и обиските на имението на Доналд Тръмп през август.
Има дори конгресмени, които искат да блокират както преговорите за бюджета, така и годишното увеличение на тавана на дълга, за да злепоставят Байдън - което може бързо да предизвика спиране на работата и икономическа криза.
До 16 декември старият Конгрес трябва да приеме нов бюджет, включващ финансова помощ за Украйна. От следващата година подобни проекти могат да станат по-трудни: По време на предизборната кампания Маккарти заплаши, че републиканците могат да блокират военната и хуманитарната помощ за Украйна.
Тогава може да се стигне и до спор за тавана на дълга. Досега лагерите винаги са успявали да се споразумеят за решение в последния момент. Въпреки това потенциалният конфликт относно тавана на дълга на правителството на САЩ е опасен. Някои конгресмени от Републиканската партия искат да наложат драстични съкращения на разходите за социални програми, с което демократите няма да се съгласят. Ако САЩ не повишат тавана на дълга си, страната няма да може да изпълнява задълженията си за плащане, което ще дестабилизира икономиките в целия свят, коментира германският Handelsblatt.
„Червената вълна" не се реализира
По време на междинните избори в средата на мандата на Байдън във вторник миналата седмица бяха преразпределени всички 435 места в Камарата на представителите и около една трета от местата в Сената. Освен това в много щати бяха пренаредени ключови губернаторски постове. Преброяването на гласовете в няколко щата се проточи дълго заради много близки резултати и особеностите на избирателния закон.
Фактът, че демократите си осигуриха мнозинство в Сената, е от особено значение. Това е така, защото там се утвърждават важни служители на федерално ниво - като посланици, членове на кабинета или федерални съдии. По този начин Байдън си гарантира възможността да прокара още номинации през втората половина на мандата си.
По време на междинните избори партията на президента обикновено бива наказвана от избирателите. Самият вот се смята за своеобразен референдум за неговата политика.
Наред с други неща, вътрешната политика на Байдън е засегната от инфлацията - повишаването на цените на горивата е особен източник на недоволство. А дори и преди това Байдън трябваше да се бори с драматично ниски рейтинги в социологическите проучвания.
Преди изборите се прогнозираше успех за републиканците и провал за демократите. Но и двете не се реализираха. Вместо това демократите се представиха неочаквано добре като цяло.
преди 2 години До: 0pk... Това ли съчини само ?! Нъл се меткахте тука как бюлетини се пишели , как от гробовете се вдигали зомбита , по пощата как се гласувало по 10 пъти ... :))) ... Са само тва ли ще речеш ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: zelka007, кат гледам и ти отрано си се метнал на балатума. :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години С малко , но победа . В демократичните държави с демократични институции е така . Къде са истеричните подквиквания и ревове , че са им откраднали изборите и победата ?! Некой копейкозависим антиваксър-газовик да се фърли на баламатума и да обясни ?! Що не се разметат като рижият китеник напред-назад и организират шествия в защита на ... и те не знаят за какво ... :))) ... Р?РРРСРСРСС , друже , ако не си си прегризал вените , както рассияните си взривиха газопроводите , дра(и)сни ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар