IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европа сама срещу Путин? В САЩ нарастват съмненията относно ангажимента към Украйна

Все повече републиканци критикуват щедрите помощи за Украйна, а ако спечелят мнозинство в Камарата на представителите, това може да застраши програмите за Киев

08:45 | 08.11.22 г. 11
Автор - снимка
Създател
Снимка: EPA/SERGEY DOLZHENKO
Снимка: EPA/SERGEY DOLZHENKO

Никой не очертава заплахата за Европа толкова ясно, колкото ултрадясната републиканка Марджъри Тейлър Грийн: „При републиканците нито един цент повече няма да отиде за Украйна", обещава конгресменката от Джорджия в предизборната кампания през миналата седмица. Експертите са единодушни, че това със сигурност няма да се случи, но в Републиканската партия се чуват все повече гласове, които призовават поне за намаляване на американската помощ за Украйна.                                                

И ако на междинните избори във вторник Републиканската партия спечели мнозинство в едната или двете камари на парламента, дискусията за бъдещата помощ вероятно ще стане по-шумна, а отблокирането на финансирането за Украйна - поне по-трудно.

Досега САЩ са най-големият поддръжник на украинците във войната срещу агресора Русия с равностойността на 52 млрд. евро. Европейските държави и институциите на ЕС получават общо малко под 29 милиарда евро.

Все повече републиканци - политици и избиратели - вече гледат критично на щедрото финансиране на Украйна от страна на САЩ. Лидерът на републиканците в Камарата на представителите Кевин Маккарти заплаши: „Няма да напишем на Украйна празен чек". Той би могъл да блокира военната и хуманитарната помощ за Украйна, ако бъде избран за председател на Камарата на представителите.

Едва допреди няколко месеца републиканците в Конгреса настояваха пред президента на САЩ Джо Байдън да разшири помощта за Украйна - самият Маккарти беше един от най-гласовитите застъпници. Но ситуацията се промени. Дори сред републиканските избиратели подкрепата за Украйна вече не е толкова популярна, колкото в началото на войната.

Почти половината от всички избиратели на републиканците намират подкрепата за САЩ за прекомерна

В неотдавнашно проучване на Wall Street Journal 30% от всички анкетирани американци твърдят, че правителството на Байдън прави твърде много за Украйна. През март този дял все още беше 6%. Милиардите помощи са особено непопулярни сред републиканските избиратели: 48% смятат, че те са прекомерни. Сред демократите този дял е само 6%.

Затова бившият германски външен министър и вицеканцлер Зигмар Габриел, който сега е ръководител на неправителствената организация Atlantikbrücke (Атлантически мост), гледа със загриженост на евентуалната победа на републиканците в двете камари на Конгреса на САЩ. В подкаст интервю за Handelsblatt Габриел предупреди, че заплахата на Маккарти да оттегли помощта си за Украйна би означавала „обратното, че ние, европейците, изведнъж ще се окажем сами в този конфликт".

Не е сигурно, че Маккарти ще получи мнозинство за тази политика. Но ако я получи, невъзможността на Байдън да действа „със сигурност ще зарадва Путин. Не нас, европейците“. 

Джефри Ратке, бивш американски дипломат и директор на American Institute for Contemporary German Studies към университета "Джон Хопкинс" във Вашингтон, посочва, че най-важното е бъдещото мнозинство в Камарата на представителите. „В Камарата на представителите определено има разнородна група от представители на републиканците, някои от които изразиха скептицизъм по отношение на Украйна“. От друга страна, в Сената републиканците искали да застанат по-скоро на страната на Украйна. 

Въпреки това президентът на САЩ все още имал много правомощия, дори ако републиканците спечелят изборите. Освен това той ще има възможност да увеличи бюджета за помощ за Украйна преди края на годината и при нови мандати в Камарата на представителите и по този начин да задели финансови резерви. Освен това, казва Ратке, все още не е сигурно, че републиканците наистина ще предотвратят отпускането на помощ. „Има цял набор от вътрешни проблеми, които биха имали по-голям отзвук", казва Ратке.

Въпреки това европейците трябвало да бъдат подготвени за по-критични въпроси в бъдеще относно това защо те самите не правят повече за Украйна.

Официално голяма част от Републиканската партия се придържа към подкрепата си за Киев. „Знам, че в нашата партия има някои нови гласове, които искат да ни накарат да се откъснем от останалия свят и да изоставим традиционните ценности, които са в основата на нашето движение", заяви Майк Пенс в реч пред консервативната Heritage Foundation. „Но сега повече от всякога се нуждаем от консервативно движение, което да се ангажира с ролята на Америка като лидер на свободния свят и авангард на американските ценности“. 

Досега САЩ са били „много по-надежден партньор за Украйна, отколкото най-големите страни от ЕС", смята Кристоф Требеш, директор на изследователския център в IfW Kiel и ръководител на екипа, който изготвя доклада „Проследяване на подкрепата за Украйна". Така например обещаната от април финансова помощ от ЕС все още не е изплатена.

Украинският външен министър Дмитрий Кулеба вече изрази загриженост относно исканията на някои републиканци. Въпреки това той се надявал, че предизборните анонси няма да се отразят на случващото се след междинните избори, казва той пред американската медия Axios.

Зад колебанието на републиканеца Маккарти може да стои и личен интерес, защото дори при републиканско мнозинство избирането на Маккарти за председател на Камарата на представителите не е предрешено. Доста от потенциалните нови депутати са недоволни от това, че той критикува бившия президент Доналд Тръмп след бунта от 6 януари. Затова забележката на Маккарти може да се тълкува като опит за сближаване с онези „неоизолационисти", които искат да държат САЩ настрана от конфликтите в чужбина. 

Съмнения относно курса на САЩ по отношение на Украйна обаче се срещат и в Демократическата партия. Неотдавна бе разпространено писмо, изпратено до Белия дом от крайнолявото крило на Камарата на представителите. В него 30 конгресмени от левицата призоваха Байдън да преговаря директно с Путин за прекратяване на войната - нещо, което Байдън се опита да направи няколко пъти преди войната.

Само няколко часа след изтичането на писмото в обществеността инициаторите го оттеглиха. Писмото е било написано още преди няколко месеца и „пуснато от служителите без преглед", се твърди официално. Днес, подчертават няколко подписали демократи, ситуацията е различна. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:08 | 08.11.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

1
rate up comment 7 rate down comment 5
dean.jordanov
преди 2 години
това е направокомично. САЩ ръчкаха с ръжена, сега дават назаде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още