Пълното отстъпление на Русия от територията на Украйна е невъзможно, призна украинският президент Володимир Зеленски по време на първото си интервю за руски опозиционни медии след 24 февруари. Цел на украинските военни сега е да изтласкат руските войски до "компромисни територии", тоест да върне положението преди началото на военната инвазия, и да бъде направен опит да бъде намерено решение за Донбас.
Териториалната цялост и интегритет на Украйна обаче е извън съмнение по време на предстоящите преговори.
"Не планирам нападение нито над Донбас, нито над Крим, защото жертвите ще бъдат стотици хиляди", разказа още украинският президент.
Интересът към неговото интервюто сред хората в Русия е голям и расте, след като Роскомнадзор съобщи, че няма да допусне разпространението му в страната. В него Зеленски коментира и какви още компромиси е готов да направи, за да бъде сложен край на военните действия в Украйна.
Руските искания вече бяха заявени и сред тях са "демилитаризация" и "денацификация", както и неутралитет на Киев и отказ от членство в НАТО, признаване, че Крим е руска територия и независимостта на Луганската народна република и Донецката народна република, както и защита на руския език. Главният преговарящ от страна на Русия Владимир Медински призна в края на миналата седмица, че преговорите вървят трудно и има усещането, че украинците нарочно не бързат да се договорят.
Въобще не обсъждаме "демилитаризацията" и "денацификацията" - темата беше зададена от руската страна, но нас не ни интересува, коментира украинският президент. Но гаранциите за сигурност и за Украйна и за Русия, както и членството в НАТО ще бъдат в основата на мирния договор, който ще бъде подписан, за да бъде сложен край на войната, доплъни Зеленски пред журналистите от независимите руски медии.
Гаранциите за безопасност трябва да бъдат дадени от трети страни и ратифицирани от техните парламенти. Украйна ще проведе и референдум за този договор, защото условията на Русия предвиждат промяна в Конституцията на страната. Такава промяна ще отнеме повече от година. Референдум може да бъде организиран за няколко месеца, а със своя глас украинците също ще гарантират, че искането ще бъде спазено. В това допитване ще могат да участват всички украински граждани, включително и тези, които са в чужбина, както е предвидено в законодателството на Украйна.
За провеждането на референдум е нужно първо да бъде прекратен огънят - никой не би признал резултатите под дулата на танковете. Но Зеленски не отговори еднозначно какво ще стане, ако украинците отхвърлят постигнатото в преговорите.
Статутът на Крим и Донбас задължително ще бъде дискутиран, става ясно от думите на Зеленски. Преди седмица за възможни сценарии за региона разказа и съветник на украинския президент. По думите на Олексей Арестович Донбас може да бъде под съвместно управление или управляван от международна администрация. Но признаването на статута им по смисъла на руските условия, е неприемливо.
Колкото до темата за защита на руския език украинският президент смята, че това може да бъде решено на базата на двустранни споразумения за признаване на историята, културата и ценностите с всички съседи. "У нас всеки говори на какъвто език иска - на територията на Украйна живеят повече от 100 националности", каза той и допълни, че е напълно приемливо откриването на частни руски училища в Украйна, в които да се преподава на руски език, но срещу откриване на украинско училище в Русия.
От думите на Зеленски става ясно, че е готов да бъдат сключени аналогични споразумения с представителите на всички националности в страната, в която има и българско малцинство.
По темата за руския език той коментира още, че руският президент Владимир Путин е нанесъл огромна щета върху руския език и много хора вече се притесняват да говорят на руски извън пределите на Русия.
Украинският президент беше категоричен, че по време на окупацията на регионите в последните осем години, Русия не е направила нищо за развитието им. "Какво направихте за Крим - построихте хотели? Какво направихте за Донбас", допълни още той. От началото на военната инвазия източни градове, където е съсредоточено рускоезичното население, са били сравнени със земята, което поражда истинска ненавист у украинците към Русия и руснаците.
По време на интервюто Зеленски коментира още, че разривът между народите на Украйна и Русия в момента е огромен и няма отговор дали нормалните отношения някога ще могат да бъдат възстановени. "Нашето поколение е загубено - ние няма да си простим", каза още той, визирайки и двете страни и допълни, че фокусът сега трябва да е върху децата.
"Войната не приключва с края на военните действия", допълни още Зеленски.
преди 2 години Володомире, Володомире. Виж докъде докара Украина... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Дуроко и да тролиш и да не, 16% от българите одобряват русия. Миналат година бяха 60%, дурако селски. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Що бе, нали според нашите медии, "великата украинска армия" мачкала "окупаторът"? Що тоя вече говори с толкова минорен тон? Иначе много скоро светът ще научи окончателно кого е защитавал !!! htt*ps:/*/w*ww.yout*ube.com/watch?v=zeylYbsOECk отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години https://youtu.be/jELer6TvlIc отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години мдаа , конците на куклата се дърпат от вашингтон . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години При това често дрогиран или пиян. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Не лъжете хората. Тоя шут няма власт над нищо, само играе роля. Говорещ ходещ телевизор.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар