Руската рубла загуби около 7% от стойността си само за ден на 27 ноември, достигайки нивото от 113 рубли за долар на пазара, сочат данни на анализаторската компания LSEG, цитирани от Ройтерс.
Официалният курс, обявен от централната банка, е 108 рубли за долар. От август насам рублата е загубила 30% от стойността си. За да спре срива, Централната банка се намеси към края на търговския ден и съобщи, че от 28 ноември до края на 2024 година спира покупките на чужда валута от вътрешния пазар.
Според коментар на втората по големина банка в Русия - ВТБ, причината за рязката обезценка на рублата през последните дни са санкциите, които САЩ наложиха на "Газпромбанк", ограничаващи плащанията за търговията с енергоресурси. Всъщност това е "каналът" за доставка на чуждестранна валута на Московската фондова борса, отбелязва Дмитрий Пянов, зам.-директор на ВТБ.
Според други представители на банковия сектор решението на Централната банка би трябвало да спре спада на стойността на рублата, но пазарът ще остане волатилен.
В Министерството на икономиката отбелязват, че причината за нестабилността на валутния пазар е укрепването на долара на световните валутни пазари и реакцията на инвеститорите на санкциите. Няма фундаментални фактори в руската икономика, които да предизвикват това състояние и вероятно ситуацията скоро ще се стабилизира, казват от ведомството.
Според министъра на финансите Антон Силуанов евтината рубла пък е благоприятна за износителите.
Анализаторите коментират, че обезценяването на руската валута ще подхрани инфлацията - тя означава по-евтин износ, но и че Москва ще трябва да плаща повече за вноса на продукти от чужбина. Според анализите на Централната банка всеки 10% обезценка на руската рубла добавят 0,5 пр. п. към ръста на цените. Ускоряването на инфлацията може да накара институцията да вземе трудно решение на срещата си в края на декември и да повиши още лихвата.
Гуверньорът на централната банка Елвира Набиулина вече търпи критики за политиката си от страна на бизнеса, който не може да осигури заемен капитал за работата си.Тя обаче защити решението си по време на изслушване пред депутатите и посочи, че ръстът на цените се усеща от бедните руснаци и е сериозен риск за икономиката.
Последните данни на статистиката сочат, че ръстът на цените в страната още не може да бъде овладян въпреки рекордната основна лихва в размер на 21%. Официалната инфлация в страната е около 8,5%. В последните дни руски официални медии публикуваха материали, показващи по-съществено поскъпване на хранителните продукти в сраната.
Още макроикономически данни подсказват, че руската икономика прегрява - безработицата за октомври достига нов рекорд от 2,3%, а ръстът на заплатите през септември е в рамките на 8,4%, или предприятията изпитват недостиг на работна ръка. Това не е новост - много сектори се оплакват, че им липсват служители на всякакви нива. Това се отнася дори и до предприятия, които получават държавни поръчки, свързани с войната в Украйна.
Проблемът вече се признава открито от властта и председателят на комисията по държавен контрол в Думата Олег Морозов (Единна Русия) коментира, че скоро страната ще изпита недостиг от 400 хил. специалисти за военно-промишления си комплекс (ВПК). Огромен е дефицитът на инженери, отбеляза той. През юни пък вицепремиерът Денис Мантуров коментира, че в момента на ВПК недостигат 160 хил. души.
По данни на Forbes в момента Москва харчи за отбрана 6% от своя брутен вътрешен продукт (БВП). Изданието посочва, че загубите на Русия са между 600 хил. и 730 хил. убити и ранени войници и ако този темп продължи, ефектът върху икномиката ще е значителен на фона и на сегашния недостиг на работна сила.
Това означава, допълва още Forbes, че Украйна трябва да продължи да прави това, което прави от есента на 2023 година - да предава територия, но с цената на големи руски жертви.
Нито една от двете воюващи държави не дава официална справка за загубите си. През февруари 2024 г. украинският президент Володимир Зеленски каза, че убитите украински войници до този момент са 30 хил., но отказа да съобщи броя на ранените. Според оценките на военни анализатори те са поне три пъти по-малко (традиционно съотношение при защитни действия), а според публикация в The Economist са към 100 хил. убити и 400 хил. ранени.
преди 31 минути И каква стана тя - с това обезценяване, на нашите Копейки вече трябва да им викаме Рубладжии отговор Сигнализирай за неуместен коментар