За разлика от правителството, част от най-богатите руснаци съвсем не смятат, че предстои светло бъдеще за икономиката на страната. Русия не е изправена пред колапс, който да принуди президента Владимир Путин да спре войната, но поставените дългосрочни цели изглеждат непостижими, пише Bloomberg.
Агенцията е разговаряла с десетина руски олигарси, пожелали анонимност, които са разкритикували политиката на правителството. Те отбелязват, че техните компании страдат от санкциите - ограниченията на износа, плащанията и доставките. Правителството пък им налага допълнителни данъци и такси, за да може да пълни бюджета.
Бизнесмените променят фокуса на работата си - от Европа към Азия, но заради вторичните санкции продължават да изпитват проблеми да получат пари от чужбина. Това ги кара да са по-черногледи от публично демонстрираните планове на властта.
През септември Министерството на финансите публикува прогноза до 2030 година. В нея се говори за годишен ръст от 3% в последните три години от мандата на руския президент Владимир Путин, който изтича през 2030 година. През 2025 година очакванията са, че руската икономика ще се разшири с 2,5 на сто, или с други думи се чака руската икономика да се развива с темп, който западните конкуренти трудно ще постигнат скоро.
Инфлацията ще бъде в рамките на целите на централната банка от 4%, ще има позитивни тенденции за инвестициите, потреблението и доходите на домакинствата, прогнозират още от правителството.
Този план е прекалено оптимистичен, казват руските милиардери. Всеки от тях има собствен икономически анализ, който показва, че настроенията в бизнеса са различни. Те не очават бързо прекратяване на огъня в Украйна въпреки заявките на Доналд Тръмп и оптимизма на пазарите (в последните дни акциите на западните компании с най-големи експозиции в Русия поскъпват). А дори и това да се случи, санкциите няма да бъдат вдигнати толкова бързо.
Според олигарсите руската икономика е изправена пред притеснителни структурни промени, не достига работна ръка заради нуждите на войската, а изтеглянето на западните компании застрашава производствения капацитет и достъпа до технологии и иновации. Заместването на вноса също се осъществява трудно, казват още бизнесмените.
Анализаторите от Стокхолмския икономически университет отбелязват, че руската икономика има достатъчно резерви, за да води война години наред - СССР беше в криза десетилетия, преди да се разпадне в крайна сметка. Икономическите дисбаланси обаче не вещаят нищо добро в средносрочен и дългосрочен план.
За руските олигарси един от най-сериозните проблеми, пред който са изправени, е основният лихвен процент, който вече достигна 21%. Централната банка вече даде сигнал, че може да се стигне до ново повишение през декември.
Някои бизнесмени като Алексей Мордашов и Олег Дерипаска съвсем открито критикуваха политиката на гуверньора Елвира Набиулина. Според Мордашов "лекарството е по-страшно от болестта" и посочва, че инфлация от 8-9% не е толкова страшно явление.
Други обаче признават, че централната банка няма лостове, с които да овладее инфлацията и да охлади икономиката на фона на масивните разходи за войната, които прави правителството.
Един от анонимните събеседници на Bloomberg коментира, че високата инфлация в Русия може да бъде оправдана, ако Кремъл официално признае, че е във война с Украйна, вместо да я нарича "специална военна операция". Тогава инфлацията всъщност ще бъде представена като цената, която обществото трябва да плати заради войната, вместо властта да се прави, че нещата са обичайните.
преди 1 седмица тия не са важни, нито тяхното мнение, нема да идат за месо... важно е мнението на ватттника и копейката... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица Ние от кога го повтараме?! А, и през декември се очаква ново вдигане на основният лихвен процент, според руски експерти... отговор Сигнализирай за неуместен коментар