IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ръстът на европейската икономика зависи от това дали потребителите отново ще харчат

Европейците продължават да трупат спестявания въпреки най-силния ръст на доходите си от години

12:30 | 31.10.24 г. 23
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Европейските семейства разполагат със спестявания, които растат все повече, осуетявайки надеждите, че силните разходи на потребителите може да подкрепят икономиката на региона, която изостава още повече от САЩ, пише Ройтерс.

Ръстът на спестяванията в момент, когато потребителите се радват на най-голямото покачване на доходите си от години, противоречи на теориите в учебниците за поведението на потребителите и кара някои анализатори да се питат дали има промяна на парадигмата, която не вещае добро за бъдещия растеж на Европа.

Някои икономисти считат, че светът скоро ще се върне към нормалното, но други очакват по-трайна промяна. Много неща зависят от отговора на тази загадка.

Ако спестяванията, които са на най-високото си ниво от най-тежките дни на пандемията насам, бъдат задействани, растежът може да се ускори рязко.

Но липса на такова преобръщане може да накара бизнеса, който от години наема работна ръка, да започне да я съкращава, с което ще потисне още повече потреблението и може да постави началото на низходяща спирала за икономиката.

„Когато мисля за перспективите пред активността занапред, поведението на потребителите наистина е от ключово значение“, коментира Катрин Ман, високопоставен представител на Английската централна банка (АЦБ). „От известно време наблюдаваме, че от състоянието на потребителите зависят състоянието на бизнес инвестициите, фискалните политики на държавата и т.н.“, допълва тя.

Домакинствата в еврозоната са спестили 15,7% от разполагаемите си доходи през второто тримесечие, много над нивата от около 12% преди пандемията, и темпът се е ускорил през последните две години.

Във Великобритания спестяванията на домакинствата се равняват на 10% от разполагаемите им доходи и също се увеличават от години до нива, които не са виждани от пандемията насам, когато потребителите имаха по-малко възможности за харчене.

В рязък контраст личните спестявания в САЩ намаляват тази година, тъй като потребителите засилват доверието си в растежа на икономиката.

Постоянна промяна?

Причините под повърхността за това развитие са трудни за дешифриране, тъй като някои са временни, а други може да бъдат по-постоянни.

Анализаторите, които смятат тенденцията за временна, твърдят, че домакинствата искат да възстановят кешовите си буфери и богатството си след най-високата инфлация от над едно поколение насам. Някои домакинства все още се готвят за промяна на лихвите по ипотечните им кредити, тъй като лихвените проценти нараснаха през последните години.

Потребителите са притеснени и от войната по източната граница на Европа, нестабилността на цените на енергията, възможните последици от изборите в САЩ, сътресенията в Близкия изток и дълбоката рецесия в промишлеността, която може да доведе до загуба на работни места.

Спестителите мислят относително опростено и високите депозитни лихви също насърчават потребителите да влагат средства в срочни депозити.

Но по-тревожни са структурните промени. Спестителите са преживели три сътресения, които се случват веднъж в живота, включително пандемия, нашествие на Русия в Украйна и инфлация, и това може да накара някои от тях да бъдат все по-предпазливи дори в по-дългосрочен план.

Климатичните промени, намаляването на населението в трудоспособна възраст, деглобализацията и промяната на икономиката от промишленост към услуги също натежават върху доверието по начин, който едва ли ще се промени бързо.

Асоциацията на германските спестовни банки проведе неотдавна допитване сред потребителите за това какво биха направили, ако неочаквано получат 500 евро и повечето са заявили, че ще ги спестят.

„Това не е временно, не е само моментна картина, тъй като ако беше така, щяхме да получим обратния резултат“, казва Улрих Реутер, президент на асоциацията.

„По-младото поколение е и несигурно. Те казват: ами климатичните промени, ами възможностите ми за пенсиониране? По-старото поколение живее на мой гръб!“, допълва той.

Потреблението на домакинствата е нараснало само с 0,1% през второто тримесечие в ЕС, докато инвестициите намаляват стабилно.

Обнадеждаващи признаци

Има и обнадеждаващи признаци на хоризонта. Лихвите намаляват, затова търговските банки ще понижат срочните депозити, насърчавайки някои спестители да харчат.

Индекси за нагласите също показват скромно подобрение в очакванията и домакинствата се радват на един от най-силните ръстове на доходите си от три години или повече, след като инфлацията вече се върна до голяма степен към 2%.

„Доверието на домакинствата постепенно се подобрява и това може да бъде сигнал, че равнището на спестяванията е достигнало връх“, коментира Мартин Казакс от Европейската централна банка (ЕЦБ). „Това може да е ранен признак, че потреблението може да се възстанови и да движи възстановяването“, допълва той.

Малката изненада в ръста на еврозоната миналото тримесечие се дължеше в голяма степен на частното потребление, което остана слабо, но може да е достигнало дъното.

Освен това трудовият пазар остава устойчив въпреки известното забавяне в допитвания.

„Възможно е компаниите да започнат да намаляват работната си ръка в отсъствието на възстановяване, но ако те имаха такива намерения, вече щяха да са го направили предвид стагнацията през последните две години“, коментира гуверньорът на Белгийската централна банка Пиер Вюнш.

„Компаниите все още се затрудняват да запълнят работни места, а хората, особено квалифицираните служители, намират работа относително лесно. Моят основен сценарий е за възстановяване през 2025 г. и не бих изключил възможността то да ни изненада положително в даден момент, тъй като хората свикват с по-високия реален ръст на доходите си“, отбелязва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:29 | 31.10.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

21
rate up comment 3 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 1 месец
БВП на глава от населението Великобритания 2023= 50400 usd., дълг 3381,01, дълг към БВП 99.97 пр.БВП на глава от населението Полша 2023 =22086 usd.,,дълг 402.575, дълг към БВП 49.70пр. и т.н
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 6 rate down comment 1
Az_Kocho
преди 1 месец
До: khao... Повече от имигрант съм в цивилизована държава докато ти май си емигрант от близкия изток в България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 6 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 1 месец
До: khao...Научи се да четеш внимателно преди да вадиш сухи цифри.Ето части от моя коментар:АКО Полша продължава да се развива така до 5 години ще изпревари Великобритания по БВП. Полша прави огромен скок с над 70 процента растеж.А Обединеното кралство Подобно на Франция, едва се е придвижило до близо 47 хил. Успяваш Ли да проследиш мисълта ми или е трудно за теб. Ако не трудно не ме учудва съдейки по коментарите ти в този сайт
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 1
Ckъcaнa_Ушaнka
преди 1 месец
До: Az_Kocho, сега, ти нещо не си разбрал,! това тука е прозападен форум, и ти нямаш думата, както и не трябва, а и е забранено да се говорят политнекоректни работи. А да наливаш акъл в каци без дъно е *** работа.! Съответно получаваш санкции от ниско или високо ниво.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 1 rate down comment 6
khao
преди 1 месец
До: Az_Kocho Ти да не си емигрант в UK ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 0 rate down comment 7
khao
преди 1 месец
До: Az_Kocho Брато, както би казал гея над теб... покажи линк къде съм се изказвал некомпетентно... GDP на UK $3.495 trillion , GDP на Полша $845 billion ... Добре не е 6 пъти (4пъти е), малко на око го сметнах, как ще се навакса за 5 години... ей така с твоята комепетентност, която безпогрешно познава цените на жилищата от както си се регистрирал :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 6 rate down comment 1
Tikva007
преди 1 месец
Ройтерс да се занимава с харчовете на американците! Европейците имат по-сериозна грижа от това да харчат като американци - ако не си съберат акъла, ги чака разрушителна война. Колко трябва да си циничен, за да пишеш такива статии, след като с други подклаждаш разрастването на конфликт, който потопи икономиката на Европа?!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 7 rate down comment 4
Az_Kocho
преди 1 месец
До: khao..Брато, ти и още един двама тук се правите на големи разбирачи. И понеже сте големи разбирачи реших да си направя регистрация, защото ми писна да ви чета глупостите. Когато не знаеш или не си сигурен по добре си трай братле, за да не се излагаш
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 6 rate down comment 4
Az_Kocho
преди 1 месец
Германският се повишава с 14 процента, а словенците са с 21 процента по-богати от 2007 г. Полша прави огромен скок с над 70 процента растеж.А Обединеното кралство? Подобно на Франция, то едва се е придвижило до близо 47 хил. долара..Коментаторът на свободния пазар Сам Боуман твърди, че Обединеното кралство трябва да разпознае своята истинска категория: То сега прилича много повече на Полша, отколкото на САЩ по отношение на видовете растеж, които трябва да постигне
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 3
Az_Kocho
преди 1 месец
До: khao.През 2007 г., точно преди финансовата криза, БВП на човек в Обединеното кралство (в долари от 2017 г.) малко над 44 хил.Германия е с малко над 47 хил. долара, а Дания - с над 53 500. САЩ са с близо 56 хил. долара. Франция е непосредствено след Обединеното кралство, Словения по-надолу е с под 35 хил., а Полша е на по-малко от половината от британското ниво.До 2022 г. БВП на глава от населението в САЩ нараства с повече от 15 процента, а този на Дания - с 11 процента. Германският ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още