IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Войната спасява Русия от рецесия и замита сериозните проблеми за икономиката

Рекордните разходи на Кремъл помагат на редица сектори да избегнат рецесията

17:43 | 30.09.24 г. 20
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Руската икономика има сериозни проблеми и само рекордните разходи, които плаща правителството, свързани с войната в Украйна, я поддържат на повърхността, смятат икономисти, цитирани от Business Insider. По данни на Министерството на финансите на Русия планираните разходи за отбрана в бюджета за 2024 година са 10,4 трилиона рубли (110 млрд. долара), а в проекта за бюджет за 2025 година, одобрен от правителството на 29 септември, ще се увеличат до 13,2 трилиона рубли (140 млрд. долара).

Това са пари за покупката оръжие, муниции, униформи, храна, горива и т.н. за нуждите на армията, които не позволяват срив в повечето сектори на руската икономика, отбелязва икономистът Джей Загорски, преподавател в икономическия факултет на Бостънския университет.

"В момента руската икономика се поддържа от големите правителствени разходи", коментира той и допълва, че ако нямаше война, руската икономика би изпаднала в незабавна рецесия.

Мнението на Загорски се подкрепя и от Юрий Городниченко, професор по икономика в "Бъркли". Според него тези огромни разходи за война не могат да продължават вечно. "Правителствените поръчки могат да поддържат икономиката, но в един момент те ще свършат и тогава икономиката ще изпадне в рецесия", казва икономистът.

И двамата отчитат, че бюджетът на Русия се поддържа до голяма степен от приходите от петрол и петролни продукти. Очакванията на пазарите обаче са, че цените в следващите месеци ще бъдат подтиснати от опасенията за състоянието на китайската икономика. Това означава и по-малки приходи, дори и без да бъдат използвани ограниченията на Запада.

Данните на Bloomberg например показаха намаляване на приходите от петрол от средата на септември, макар че продадените количества отбелязват ръст.

В проекта на бюджет за 2025 година, внесен от правителството по-рано днес (30 септември) в Държавната Дума, са предвидени общо разходи за 41,5 трилиона рубли, а приходите ще бъдат в размер на 40,3 трилиона рубли, или ръст от 12 на сто спрямо 2024 година. Прогнозата е за дефицит в размер на 0,5% от прогнозния брутен вътрешен продукт на Русия.

Въпреки че разходите за война сумарно ще бъдат към 41% (общо 17 трилиона рубли - разходите за отбрана и още 3,5 трилиона рубли разходи за сигурност), финансовият министър Антон Силуанов коментира, че основният приоритет е социална подкрепа на гражданите. Предвидени са програми за обезпечаване на "специалната военна операция", както в Русия наричат войната си с Украйна и за инфраструктурни проекти, става ясно от публикуваната стенограмата от правителственото заседание по темата, провело се на 24 септември. В Бюджет 2025 са предвидени средства и за 19 национални проекта, които са свързани с растежа на икономиката. 

Растяща инфлация и изолация от пазарите

Според икономистите има много сериозни проблеми за Русия и сред тях е растящата инфлация. По данни на "Ростат" през август ръстът на потребителските цени е 9 на сто, но в същото време Руската централна банка увеличи основната лихва до 19% през септември, което е най-високото ниво от началото на пълномащабната война в Украйна.

Това подсказва, че ситуацията съвсем не е толкова безобидна, след като централните банкери са се решили на този извънреден ход. Анализаторите коментират, че вероятно това означава, че реалната инфлация е по-висока.

Изолацията от пазарите също е проблем, който Кремъл не признава. Но в резултат от санкциите на Запада Москва няма достъп до валути, което ограничава търговията, включително и на петрола и петролните продукти. За кратко използването на алтернативата - китайския юан донесе баланс в търговията, но сега и китайските компании започнаха да се колебаят при търговията с Русия под страх от вторичните санкции, налагани от САЩ.

Данните показват, че през август продажбите към и покупките от Китай намаляват и това също е предвестник на икономически проблеми за Русия, казва още Городниченко.

Никой не може да каже кога ще свършат парите на Москва

Нито един икономист не се наема да прогнозира кога ще свършат парите на Москва - всичко зависи от това колко дълго ще продължи войната. Городниченко използва като индикатор парите, които руските власти изплащат като еднократен бонус за записалите се доброволци за войната. В момента от държавния бюджет парите са 440 хил. рубли, а от отделните области еднократните плащания надхвърлят и 1 млн. рубли (Московска област).

Ако тези продължават да се увеличават, това ще означава, че руската икономика изпитва необходимост от работна сила, а икономиката прегрява. Тогава ще е време за критични и много непопулярни мерки, завършва изданието.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:16 | 01.10.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

17
rate up comment 4 rate down comment 1
Алехандро
преди 1 месец
Видео от русореза при ликвидирането на контранастъплението на нашествениците към агрегатния завод във Волчанск, Харковска област.https://daniivanov.blogspot.com/2024/10/blog-post_8.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 0
Алехандро
преди 1 месец
*** ги гонят от цивилизования свят. Рускини ридаят в нета, че всички ватенки са били уволнени от кипърския офис на софтуерната компания ABBYY. Твърди се, че същата съдба е сполетяла *** и в други западни държави.Хахахахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 5 rate down comment 0
рускиблата
преди 1 месец
До: xapoznai.... Точно, но *** го обяснявай на хоремаг пролетар дядките!?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 8 rate down comment 0
Алехандро
преди 1 месец
До: Alex Silver.... Аналоговрострол, руският премире още преди месец каза, че аналоговата им икономика прегрява, че няма кадри, и поради това има огромно текучество - хората сменяле много често работата си, в търсене на по-добра. И, за никакъв растеж не става дума в тази дупка, всички тези цифри хората около путин гледат тавана и ги пишат, а международните медии ги цитират, просто - няма други цифри. Колко указа, азсекретяващи росстатданните издаде путин, забравихте ли?! 19% основна, но растя ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 7
Alex Silver
преди 1 месец
Ако тези продължават да се увеличават, това ще означава, че руската икономика изпитва необходимост от работна сила, а икономиката прегрява. === Прегрява ти дървената чутура. Икономиката на РФ има потенциал за развитие над 30%, но РЦБ в служба на МВФ прави всичко възможно, за да попречи. Чакайте скоро и Елвирка да сдаде багажа и ако се отърве без съд ще е добре. Натам вървят нещата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 2
Алехандро
преди 1 месец
Цензор.НЕТ35m САЩ работят за отключване на заем за Украйна в размер на 50 милиарда евро приходи от замразени суверенни руски активи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 3
дрилър
преди 1 месец
М. Татчър го е казала: "Руснаците слагат войната преди маслото." Ами да ядат кинжали и циркони!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 10 rate down comment 3
Алехандро
преди 1 месец
"Если в 2021 году доход составил $315 млрд., то к 2030 году он снизится до $146 млрд, а к 2050 году до $114 млрд."Та, всяка една следваща година суровинната иконоика на русия няма да генерира десетки милиарди, до 2030 ще набъбнат до 400 милиарда по-малко приходи, а до 2050 - мамата си трака. И, колхозниците нищо не правят по темата, те са в безвремие, миналата седмица сформирали най-накрая някаква ведомствена комисия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 3
Алехандро
преди 1 месец
на вятъра. А, колкото за приходите, нещо много важно се пропуска, в оригинал:"что за 25 лет суммарный экспорт российских топливных ресурсов сократится на 40%, а доходы от него упадут в 2,8 раза. Если в 2021 году было вывезено 821 млн тонн условного топлива, то к 2050 году этот показатель снизится до 486 млн тонн. Валютная выручка от продажи углеводородов, на которую Россия десятилетиями импортировала технологии и потребительские товары, также демонстрирует негативную динамику....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 11 rate down comment 4
Алехандро
преди 1 месец
Слабичка статия, не познаваща в дълбочина проблемите в аналоговата руска икономика. Нама да навлизам в подробности, ще кажа само едно нещо - едно е да си живееш в икономика на военни релси, друго е, после да се опиташ да влезеш отново в глобалната икономика, с икономика под санкции, без финансиране, или с много скъпо 20%-но вътрешно кредитиране, без технологии, с тотална изостаналост с AI - накратко, всички отделят трилиони за обновяване на икономиките си, руският колхоз хвъря всяка трета рубла
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още