IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Германия тъне в хаос и ще повлече със себе си останалата част от еврозоната

Започва ново десетилетие на катастрофални грешки за бившата икономическа сила на Европа

10:50 | 19.06.24 г. 29
Италианският премиер Джорджа Мелони (вляво) и германският канцлер Олаф Шолц (вдясно).Снимка: Getty
Италианският премиер Джорджа Мелони (вляво) и германският канцлер Олаф Шолц (вдясно).Снимка: Getty

Сега тази страна е една идея по-добре от „развиваща се икономика“. Нейната фондова борса е „магазин за боклуци“, който продава стари козове. А репутацията ѝ на място за правене на бизнес „никога не е била толкова лоша“. На фона на мрачната предизборна кампания в Обединеното кралство би било лесно да си представим, че Великобритания е страната, която обсъждаме, пише Матю Лин в коментар за британския вестник Telegraph.

Но Теодор Ваймер, ръководителят на някога могъщата германска фондова борда (Deutsche Börse), описва по този начин родната си Германия. И е абсолютно прав. След поредица от катастрофални грешки в политиката на центристките лидери, за Германия няма път назад – и нейният упадък само ще се ускори оттук нататък.

В реч пред баварски бизнес лидери, произнесена още през април, но оповестена едва когато беше публикувана в YouTube по-рано тази седмица, Ваймер със сигурност не пести критиките си. Страна, която се гордееше със своята ефективност, която се приемаше като двигател на Европа и се хвалеше със страхотната си машина за износ, както той се изрази, се плъзга към статут на страна от третия свят.

Коалиционното правителство, ръководено от канцлера Олаф Шолц, е, както той твърди, „катастрофа“, Германия, икономически, е „напът да се превърне в развиваща се страна“ и „едно нещо е ясно: нашата репутация в света никога не е била толкова лоша“.

Очаквано, езикът му беше отхвърлен като подстрекателски. Според Верена Хуберц от парламентарната група на социалдемократите „странната реч е по-скоро раздумка на по бира, отколкото реч на изпълнителен директор на листната на Dax компания“, докато Сандра Децер от партията на Зелените каза, че нападките на политици ще „увредят нашата политическа култура и престижа на германската икономика”.

Е, вероятно. И все пак единственото нещо, за което Ваймер е наистина виновен, е начинът на изразяване, с който британските бизнес лидери са добре известни. И Ваймер е напълно прав: германската икономика плаща цената на продължилите десетилетие политически грешки, както и за самодоволното разчитане на това, че тежката индустрия от XX век може да я поддържа завинаги на върха.

Германия изостава от останалите страни от Г-7 по отношение на прогнозите за икономически растеж през 2024 г. Графика: МВФ Германия изостава от останалите страни от Г-7 по отношение на прогнозите за икономически растеж през 2024 г. Графика: МВФ

Управлението на силно надценената Ангела Меркел, която въпреки похвалите, струпани върху нея от тогавашния политически елит, остави катастрофално наследство.

Германия направи две големи политически грешки.

Първо, основава икономическия си модел на евтин руски газ, зареждайки индустриална машина, изградена от химикали и автомобили, която изисква огромни количества енергия (един завод на BASF консумира повече газ, отколкото цяла Швейцария). Нейните ядрени централи бяха затворени по прищявка, фракингът беше игнориран, въпреки че Германия разполага с изобилие от шистов петрол и газ, а индустриите за вятърна и слънчева енергия не бяха изградени достатъчно бързо, за да заменят липсващия газ.

Резултатът? Когато Владимир Путин нахлу в Украйна и газът беше спрян, германската индустрия се оказа с едни от най-високите енергийни разходи в света, които унищожиха нейната конкурентоспособност с един удар.

Междувременно правителството на Меркел насърчи огромни увеличения на имиграцията, използвайки същите аргументи, познати в Обединеното кралство за застаряването на населението, което изисква много млади хора да запълнят всички свободни работни места.

Но имигрантите, както и навсякъде другаде, не винаги притежават уменията, от които се нуждае индустрията, и не е задължително да ускоряват темпа на растеж. Разбира се, шепа имигранти предприемачи могат да създадат нови индустрии – въпреки че, както се случва, изглежда по-малко вероятно в Германия, отколкото другаде – но много от тях са или на нискоквалифицирани работни места, или живеят на помощи. Оказва се, че имиграцията се е превърнала в пречка за икономиката.

Сега Германия е в дълбока дупка. Това е най-бавно растящата икономика в Г-7 през тази година, като се прогнозира да се разшири с едва 0,2% през 2024 г., значително по-бавно от Обединеното кралство. Нейната фондова борса се справя също толкова зле, колкото тази в Лондон, като гиганти като Linde изместиха листването си в Ню Йорк, а малкото нови компании, които се появяват, листват акциите си другаде (всъщност цялата германска борса сега струва по-малко от производителя на чипове Nvidia).

Нейната някога могъща автомобилна индустрия е заседнала в дизеловата ера и е загубила милиарди евро в разработването на електрически алтернативи, само за да се сблъска с рязък спад на продажбите и нахлуване на китайците на европейския пазар.

Междувременно страната не успя да се адаптира към интернет, липсват високотехнологични стартъпи. Вярно е, че Германия все още има огромен търговски излишък, но това е само защото вътрешното търсене е толкова слабо и държавният дълг е впечатляващо нисък, особено в сравнение с Италия и Франция.

Но това не е особено полезно, докато конституционната „дългова спирачка“ пречи на правителството да увеличи инвестициите, за да помогне за появата на нови индустрии. Дори когато има инвестиции, като огромния нов завод на Tesla край Берлин, построен с огромни държавни субсидии, екологичните активисти се опитват да попречат на ефективното му функциониране.

Китай е в основата на ръса при търсенето на електромобили през последните години. Графика: Telegraph Китай е в основата на ръса при търсенето на електромобили през последните години. Графика: Telegraph

Трудно е да се открие изход от тази бъркотия за нещастния Олаф Шолц. Социалдемократите се борят със синдикатите, зависими от тежката промишленост, Зелените отказват да позволят каквато и да е форма на сериозна енергийна политика, докато удвояват регулациите за сметка на растежа, а свободните демократи нямат влиянието или идеите да променят нещо.

Тъй като икономиката стагнира, „Алтернатива за Германия“ набира популярност сред гневните гласоподаватели, а християндемократите, традиционната дясноцентристка партия, все още не са представили програма за радикална реформа, която да показва някаква реална промяна.

Едно нещо е сигурно: докато потъва в политически хаос, с комично слабо правителство, което отчаяно се вкопчва във властта, страната остава далеч от курса да започне тежката работа по възстановяването си през този век.

Смешно е да критикуваме Ваймер за това, че просто казва истината.

Германската икономика се спуска надолу по спиралата към статута на страна от третия свят и нейната нещастна политическа класа няма представа как да спре това. А този проблем има потенциал да повлече останалата част от еврозоната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:52 | 19.06.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

8
rate up comment 6 rate down comment 26
Алехандро
преди 5 месеца
До: tovaНяма как. Малко акценти мога да предоставя: уводът към това есе добре илюстрира настроенията на пазара, които виждат "полет в космоса", много надалеко -"Можете да видите бъдещето от първа ръка в Сан Франциско.През изминалата година компютърни клъстери за 10 милиарда долара станаха клъстери за 100 милиарда долара, вече и трилиони долариНа всеки шест месеца към плановете в заседателните зали се добавя още една нула... Зад кулисите се крие жестока битка за подписване на всеки възм ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 2
tova
преди 5 месеца
До: АлехандроМоже ли линк към това есе , благодаря.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 31 rate down comment 17
Tikva007
преди 5 месеца
И друго да се знае: Германия не е суверенна държава и се управлява от САЩ - днешната съдба на Германия е волята на САЩ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 31 rate down comment 11
Tikva007
преди 5 месеца
*Коалиционното правителство, ръководено от канцлера Олаф Шолц, е, както той твърди, катастрофа, Германия, икономически, е напът да се превърне в развиваща се страна и едно нещо е ясно: нашата репутация в света никога не е била толкова лоша.* - Нека да е ясно, че коалиционното правителство не се ръководи от, както го нарече украинският посланик в Берлин, мекият (сккаппан) лебервурст Олаф Шолц, а от лидерката на зелените закопатели на Германия - лудото Ленче Бербок и верния й центурион Хабек
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 15 rate down comment 33
Алехандро
преди 5 месеца
Редакцията, за да не звучите аналогово, намерете и прочете задълбочено едно есе, което излезе преди 10 дни, на Леополд Ашенбергер, бивш служител на OpenAI Superalignment, проект за надзор на системите за изкуствен интелект, 165 странички е "само", но се чете лесно, човекът разказва какво ще е по години в следващото десетилетие, ще бъдете шокирани. А, оказва, се, Германия е доста напред...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 18 rate down comment 37
Алехандро
преди 5 месеца
Германците, само да "припалят" отново АЕЦ-е си, някои блокове от които са чисто нови, и 100 милиарда евро с лекота се генерират в БВП и в икономически растеж. Но бг икономиста и други аналогови такива, въобще не могат да включат, че тези 100 млрд. сега ги няма, поради затворените АЕЦ, много от тях преди повече от година, и въпреки всичко, Германия се държи на ниво икономически!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 21 rate down comment 38
Алехандро
преди 5 месеца
Какви простотии са изписани в тази статия, особено авторските "прозрения", направо невероятно, че излизат в такава медия, човек би си помислил, че чете "поглед", "блитц". Та, значи, Германия била с ръст, но се "спуска надолу по спиралата към статута на страна от третия свят"?! Майко мила! Хахахаха! А, и я да научите нещо - коя страна е Н1 в света износител на глава от населението по последни данни, а и не само?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 21 rate down comment 38
khao
преди 5 месеца
хахахаха, нова серия.... опоркаджиите знаят от сега че следващото десетилетие ще е зле! :D:D както познаха и за последните 3 години, че в германия ще умрат от студ и ще ядът катерици...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още