IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Държавният дефицит на Русия се увеличава с бързи темпове, но Кремъл все още има резерви

По-ниските приходи от износ на енергия и по-високите военни разходи пробиват дупка в бюджета на Русия. Москва все по-често взема все по-големи заеми

08:30 | 12.05.23 г. 20
Автор - снимка
Създател
 От началото на войната рублата не се търгува свободно на пазара. Снимка: EPA/YURI KOCHETKOV
От началото на войната рублата не се търгува свободно на пазара. Снимка: EPA/YURI KOCHETKOV

Разходите за агресивната война срещу Украйна и последвалите санкции натоварват все повече руския държавен бюджет месец след месец. Към края на април дефицитът за текущата година вече достигна 3,4 трлн. рубли - равностойността на около 39,8 млрд. евро. Това става ясно от актуалните данни, публикувани от руското Министерство на финансите в Москва през тази седмица.

Това означава, че максималната цел за дефицита от 2,9 трлн. рубли за цялата 2023 г. вече е явно нарушена. През предходната година руската държава все пак имаше излишък от 1,16 трлн. рубли за същия период.

От една страна, това се дължи на намаляващите приходи на руската държава, тъй като износът на енергия, особено за Европа, е намалял, а с него и данъците, които компаниите плащат върху приходите си. През първите четири месеца на годината руската държава е получила с 22,4% по-малко приходи.В същото време обаче разходите са се увеличили с повече от 26% в сравнение със същия период на миналата година. Експертите виждат причината преди всичко в рязкото увеличение на военните разходи. Само през април дефицитът в руския държавен бюджет възлиза на около 1 трлн. рубли. 

3,4 трлн. рубли
достигна държавният дефицит към края на април.

Основният проблем на Кремъл е енергийният сектор, който стана обект на западни санкции. И тук не се вижда промяна.

В края на април вестник „Известия" съобщи, че износът на тръбопроводен газ от Русия за всички държави, с изключение на държавите наследници на Съветския съюз (ОНД), може да се срине с 50% през настоящата година. Вестникът се позова на протокол от заседание на Държавния съвет - орган, който съветва президента Владимир Путин.

Приходите от износа на енергия се сриват наполовина

Според „Известия" в протокола се посочва, че геополитическите условия и западните санкции изискват „ускорено преориентиране на доставките на газ и търсене на нови пазари за продажби". През март информационната агенция Bloomberg изчисли, че приходите на Русия от износ на газ са намалели с 42% в сравнение с предходната година. Bloomberg определи спада на данъците, които руската държава получава от продажбата на нефт и газ, на 46%.

Въпреки дефицита руската държава може да издържи още дълго време, смята Янис Клуге, експерт по руската икономика в базираната в Берлин фондация „Наука и политика" (SWP). Руското ръководство все още може да се опре на резервите. През февруари стана известно, че Русия е продала част от златните си резерви, както и чуждестранна валута, за да балансира бюджетния дефицит.

Националният фонд за социално подпомагане е почти толкова голям, колкото реално може да се очаква да бъде дефицитът през тази година, казва Клуге пред Handelsblatt. „Въпреки това руската държава може да поема и поема нови дългове". В крайна сметка единственото твърдо ограничение за нов дълг е инфлацията в Русия. Засега инфлацията все още е ниска, но с времето ще се повиши.

Ако Русия има високи дефицити в продължение на няколко години, ръководството ще трябва да реши дали да продължи да се отнася сериозно към борбата с инфлацията или да даде приоритет на финансирането на войната.
Янис Клуге
експерт по руската икономика в базираната в Берлин фондация „Наука и политика"

В дългосрочен план обаче загубите в държавния бюджет ще се превърнат в проблем. „Ако Русия има високи дефицити в продължение на няколко години, ръководството ще трябва да реши дали да продължи да се отнася сериозно към борбата с инфлацията или да даде приоритет на финансирането на войната". Свитата работна ръка, съчетана със спадаща производителност и много високите държавни разходи, стимулира инфлацията, пояснява експертът. 

Руснаците отново потребяват и внасят повече

Експертът по Русия Тата Госе от Commerzbank също смята, че отговорът на въпроса как руската икономика ще се справи с комбинацията от военни разходи, западни санкции и спад на цените на енергията ще бъде даден едва в по-дългосрочен план. Той вижда натиск преди всичко в забраната за внос на технологии и във факта, че ЕС напълно ще спре вноса на енергия. Това вероятно ще бъде отразено в следващите бюджетни данни. 

Оливър Кемпкенс, който до февруари 2022 г. е бил управляващ директор на руската „Сбербанк“ в Москва и е преподавал в различни руски университети, не вижда в нарастващия дефицит неминуем срив на руската икономика, защото държавата е „бюджетирала умерено". Държавният дълг спрямо брутния вътрешен продукт е под 25%, пояснява той. За сравнение: в края на третото тримесечие на 2022 г. брутният държавен дълг, отнесен към БВП на Европейския съюз, е 85,1%, а в еврозоната този показател е достигнал 93%, показват данни на Евростат. За България съотношението е почти 50%, но за целия брутен външен дълг. 

Приходите извън сектора на добива на нефт и газ в момента действително се възстановяват, сочат данните на финансовото министерство. Приходите от данъка върху продажбите в Русия са се възстановили, анализира Клуге. В момента руснаците потребяват повече и внасят повече, отколкото през миналата година. Това генерира допълнителни приходи и чрез вносните мита например. Сградата на руската централна банка в Москва. Снимка: EPA/YURI KOCHETKOV Сградата на руската централна банка в Москва. Снимка: EPA/YURI KOCHETKOV

За да укрепи приходната част, Кремъл взе решения за редица мерки. Така например от март западните компании се облагат с нов специален данък, когато напускат Русия. Според комисията за контрол на чуждестранните инвестиции към руската правителствена комисия налогът възлиза на най-малко 10% от половината от пазарната стойност на съответните активи. Ако продажбата се извършва с отстъпка от над 90%, дружествата дори са задължени да платят най-малко 10% от пазарната стойност.

Но все по-често се изисква да плащат и местни дружества. В началото на годината Министерството на финансите на Русия поиска от големите руски компании „еднократна доброволна вноска" за финансиране на държавния бюджет. А от края на годината ще бъде въведен специален данък за компаниите. Въпреки това компаниите от петролния и газовия сектор могат да бъдат освободени от него, заяви през март финансовото министерство.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:31 | 12.05.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

10
rate up comment 18 rate down comment 12
Tikva007
преди 1 година
До: Tikva007: И още нещо по темата: Разходите и загубите от тази война не са само за страните в прекия конфликт и не касаят само чисто военния аспект. Санкциите и процесът на противопоставяне от страна на многото засегнати вече съсипват световната икономика. Това е война с потенциал да унищожи много повече от икономиката на Русия и Западът можеше да я спести и на себе си, и на света.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 27
zelka007
преди 1 година
До: Tikva007 ... ще ви спрат ТЕЛКовете и нема да ви вдигат пенциите ... лесен въпрос ... дай нещо по-сериозно ... на 17трлн БВП , как ще ни се отразят 50млрд разходи за Украйна в оръжие и запълване на дефицита ... ?! ... нашата икономика без никакъв проблем финансира 30-40% от всичките използвани от Украйна снаряди , по нещо да сте усетили че е така ?! по нашето Черноморие и около Кавала нема места за юли и август ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 19 rate down comment 39
Скъсана_Ушанка
преди 1 година
Това е само върха на айсберга, тук липсват данни за нулевите инвестиции, все по-голямата липса на работници, алкохолизирани и/ или избити и осакатени по бойното поле, ужасяващата мизерия на населението, разкапаната инфраструктура, която рано или късно трябва да се ремонтира, затворени заводи, липса на резервни части и технилогии заради санкциите, водещи до скапеане и на наличното оборудване, и тн. Такава обратна спирала ги чака алкохолиците, че Запада ще трябва да ги спасява за пореден път !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 18 rate down comment 9
Tikva007
преди 1 година
До: zelka00: На теб много неща ти убягват, докато си затънал в днепърската мъгла и се разкъсваш между сводките на ВСУ и паметника на Съветската армия в София. Аз не мога да ти помогна. Трябва ти специализирана помощ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 16 rate down comment 13
Tikva007
преди 1 година
До: Tikva007: Защото нали войната е нещото, което ще източи финансовата кръв на Русия и ще я свали в партер. Русия харчи милиарди за тази война и ще фалира. За да се разбере това трябва една мозъчна клетка. Още една е нужна за въпроса: а Украйна откъде и как се финансира, за да поддържа паритет и да не губи войната? Тези милиарди, при всички случаи повече, отколкото руските - за оръжие, боеприпаси и издръжка, как се отразяват на икономиките на донорите, защото знаем, чеУкрайна няма пукната пара?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 20 rate down comment 29
zelka007
преди 1 година
До: Pyramid ... би ли обяснил защо 70% от хората в този профицитен рай биха се преселили немедленно при първа възможност в онзи западащ дефицитен "колективен запад" ... ?! ... моля сподели , вероятно има някакво разминаване с действителността , дето ми убягва ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 21 rate down comment 32
zelka007
преди 1 година
До: Tikva007 ... ооо , матросов ... разкажи са за профицита и безаналоговите достижения на най-мирната държава в света ... таз година ще могат ли да построят поне един самальот от обещаните от зануленият детеубиец по 80 на година ... ?! ... или поне един карабъл ... ?! ... в уралският вагонно ремонтен завод върви ли модернизацията на Т-55 и Т-62 , това влиза ли в БВПто ... ?! ... скоро ще ги видим ли на "линията на съприкосновение" ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 18 rate down comment 16
Tikva007
преди 1 година
До: Tikva007: Аз лично не бих се поддал и на празничните внушения, че всъщност това е само началото и нещата в Русия тепърва ще се влошават. Това е сигурно, но ако се доверим на статистиката от близките 8-10 години и сравнителните макроикономически показатели на Русия и ЕС по отношение на дефицит, дълг и инфлация, ясно се вижда, че пропорциите във влошаването са постоянни и не в полза на ЕС. Тогава Господ да ни е на помощ, когато дефицитът в Русия стане 8% и дългът 90%!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 20 rate down comment 14
Tikva007
преди 1 година
Добро заглавие, г-н Попов! Има ефекта на бойните димки и работи на принципа *Дръж противника в мъгла и той сам ще се заблуди*. За лоялната ви аудитория то казва всичко и маже дебело мед върху масло в изтерзаната от съмнения русофобска душа. Никой няма да рови в подробности, че $40 млрд. дефицит са 2%, в сравнение с 8-те % дефицит на Италия или нашите 6.4%. Още по-малко ще се загледа някой в смешните 25% от БВП дълг на Русия в сравнение с 93-те % на Еврозоната. Такива ми ти работи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 26 rate down comment 25
Pyramid
преди 1 година
"Държавният дефицит на Русия се увеличава с бързи темпове, но Кремъл все още има резерви". Аха. А сега, се замислете: Дори в състояние на война, руският дефицит, е някакви $40-41 милиарда . За разлика от американския, който, дори без война, е над $ трилион. Отделно санкции, отделно ограбването на Европа от щатите. Отделно, съотношение дълг/БВП. Щатите, са тотална трагедия и драма на този фон. А нас...нас даже ни няма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още