IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Доброто и лошото ченге: Какво искат Макрон и Фон дер Лайен от Китай

Президентът на Франция пристига в Китай с голяма икономическа делегация, а председателят на ЕК - с неприятни послания 

14:05 | 05.04.23 г. 25
Автор - снимка
Създател
Фон дер Лайен (вляво) и Макрон. Снимка: Nathan Laine/Bloomberg
Фон дер Лайен (вляво) и Макрон. Снимка: Nathan Laine/Bloomberg

Когато в Пекин се стъмни, често се виждат хора, които притичват пред малки огньове по тротоарите. Те горят така наречените „смъртни пари", направени от цветна хартия и тамян, за да почетат своите предци. Държавното ръководство всъщност би искало да премахне подобни обичаи. Твърди, че те са изостанали и не се вписват в социалистическата модернизация, към която се стреми страната.

Още повече, че режимът иска да развива партньорството със Запада, което е довело Китай далеч по пътя му към превръщането му в истинска индустриална държава. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и френският президент Еманюел Макрон се очакват в Китай точно в деня за отдаване на почит към мъртвите. Те ще пристигнат в сряда, а в четвъртък на дневен ред е съвместна среща с държавния глава и партиен лидер Си Дзинпин. Заради напрегнатите отношения със САЩ Китай се опитва да подобри отношенията си с европейските държави. 

Ще склонят ли европейците на това? Неслучайно пътуването се следи много внимателно и във Вашингтон. Интересно е, че за Китай пътуват Фон дер Лайен и Макрон - двама високопоставени европейски политици, които неведнъж са поставяли различни акценти в политиката спрямо Китай. Експертите по преговорите говорят за тактиката „доброто ченге, лошото ченге". Макрон е „доброто ченге", а Фон дер Лайен - "лошото ченге". Това разпределение на ролите може да се окаже умен ход - или да завърши с конфуз, пише в свой анализ германският всекидневник Handelsblatt. 

Едно е ясно: китайското правителство би предпочело да се върне към обичайната си работа възможно най-бързо и се позовава на прагматичното икономическо сътрудничество от миналото. Китай е готов да работи с ЕС, „за да предотврати разединението и да насърчи глобалния просперитет", написа в Twitter Уан Лутун, генерален директор по европейските въпроси в Министерството на външните работи.

Китайското ръководство говори за „взаимна изгода и печеливши ситуации". Това означава и инвестиции и трансфер на технологии към Китай без политически съображения.

Фон дер Лайен на страната на САЩ

Но времената се промениха. При управлението на Си Дзинпин Народната република стана по-рестриктивна, националистическа и идеологическа. Държавното ръководство все повече утвърждава влиянието си извън границите на Народната република. Пекин умишлено използва икономическите зависимости като средство за оказване на натиск или наказване на държави като Австралия или Литва. 

Китай е готов да работи с ЕС, за да предотврати разединението и да насърчи глобалния просперитет.
Уан Лутун
генерален директор по европейските въпроси в Министерството на външните работи на Китай

Много западни правителства наблюдават със загриженост военните заплашителни жестове към Тайван и партньорството на Китай с Русия, подновено наскоро по време на държавното посещение на Си в Москва в средата на март.

„Променящата се политика" на Китай може да наложи „да разработим нови инструменти за отбрана за някои критични сектори", предупреди миналата седмица Урсула фон дер Лайен в програмна реч за Китай. Тя заяви, че ЕС трябва да попречи капиталите и ноу-хауто на европейските компании да спомагат за „подобряване на военния и разузнавателния капацитет на тези, които са и системни конкуренти".

С това Фон дер Лайен даде ясно да се разбере каква роля вижда за себе си в Пекин: ролята на наставник. Тя е убедена, че ЕС може да утвърди позициите си само ако координира действията си със САЩ.

Германката вижда глобален системен конфликт между автокрации и демокрации. Дори и интересите на американците и европейците да не са идентични, за Фон дер Лайен е ясно, че ако възникне конфликт, ЕС ще застане на страната на САЩ - точно както САЩ застават на страната на Европа във войната в Украйна.

Тази стратегическа ориентация е точно това, което Китай иска да предотврати. Китайският посланик в ЕС Фу Кон изрази „разочарование" от речта на Фон дер Лайен. Относително сдържаната реакция обаче още веднъж показва колко важно е сътрудничеството с европейските държави за Пекин.

Макрон пътува до Китай с голяма бизнес делегация

В интервю за китайския държавен телевизионен оператор CGTN Фу дори предположи, че критичните тонове в речта на Фон дер Лайен всъщност не отразяват собствените ѝ убеждения. По-скоро речта показвала „дълбоко вкоренената амбивалентност" на Фон дер Лайен към Китай.

Всъщност изявленията на ръководителя на ЕК предлагат възможности за сътрудничество с Китай. Тя подчерта, че голяма част от търговията между ЕС и Китай все още е "взаимноизгодна".

От гледна точка на китайското ръководство посещението на Макрон е още по-важно за сътрудничеството с Европа. Френският президент не вярва, че е възможно политическо партньорство с Китай. Но в същото време неговото правителство се опитва да се дистанцира от Америка.

Франция вижда Европа като свой оформящ фактор в един многополюсен свят, тя иска баланс на силите между Вашингтон, Брюксел и Пекин - и по този начин поне предлага допирна точка на дипломатическите усилия на Китай.

Докато Фон дер Лайен иска да ограничи европейските инвестиции в Китай, Макрон пътува с голяма бизнес делегация: 50 топ мениджъри го придружават, за да подпишат изгодни договори. Сред тях са ръководителите на Airbus, Alstom и EDF. Още по-ясно от канцлера на Германия Олаф Шолц, който взе със себе си необичайно малка бизнес делегация по време на спорното си пътуване до Китай миналата година, Макрон изпраща сигнал, който Пекин иска да види: Business as usual, в буквалния смисъл.

„В този контекст Европейският съюз трябва да намери собствената си позиция и да защити интересите си", заяви съветник на Макрон. Френският президент вижда себе си като емисар на Европа - и затова е поканил и ръководителя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен да го придружи по време на част от пътуването.

В Брюксел е важно Фон дер Лайен да не бъде възприемана като придатък на Макрон. И двамата ще се стремят да демонстрират единство - нищо не би навредило на Европа повече от спор за стратегията спрямо Китай – при това на откритата сцена. 

Фон дер Лайен и Макрон „понякога изглеждат различно, когато става въпрос за Китай", обяснява Мико Хуотари, директор на базирания в Берлин мозъчен тръст за Китай Merics. „Но в основата си техните анализи и това, което искат да постигнат, са сходни". Примери за това, казва той, са подходите им към индустриалната политика, честната конкуренция и технологичната интеграция с Китай. През март Си Дзинпин бе преизбран за президент. Снимка: Qilai Shen/Bloomberg През март Си Дзинпин бе преизбран за президент. Снимка: Qilai Shen/Bloomberg

В търговските отношения Макрон възнамерява да настоява за по-добър пазарен достъп за европейските компании, особено при възлагането на обществени поръчки в Китай. В ЕС обаче пък Франция се застъпва за коригиране на правилата за обществените поръчки, което би облагодетелствало европейските дружества. 

Париж има предвид „намаляване на стратегическите зависимости на ЕС". Много преди Германия да обмисли сериозно забраната на китайския технологичен шампион Huawei за участие в 5G мрежата, Франция вече беше ефективно забрани латехнологиите на китайската компания. Фон дер Лайен споделя този подход.

 


Така че в политиката за Китай между Париж и Брюксел има допирни точки. Дали те могат да бъдат съгласувани и в единна позиция, ще стане ясно през следващите дни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:44 | 06.04.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

5
rate up comment 21 rate down comment 5
Tikva007
преди 1 година
До: Tikva007: А, че американският план работи на пълни обороти, е видимото и без помощни средства мачкане, унижаване и изолиране на Германия от политиката на Европа и превръщането й в обслужващ персонал без право на глас. И въпреки, че Макрон извоюва поста на Урсула в люта битка с танти Меркел и самият той е продукт на Сорос-Ротшилдовия полит-инкубатор, вече усеща страничните ефекти от това. Бъдещето на Европа, с Полша в ролята на силния, вместо Германия, изглежда странно в икономически аспект.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 5
mr. Yoda
преди 1 година
До: Tikva007 "гинеколог и майка на 7 деца", а бащата какъв лобист е и на кого?! По-интересно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 24 rate down comment 5
aldy
преди 1 година
Тия смехур ковци си въобразяват, че могат да поставят някакви условия на Китай. Те, които са само "говорещи глави", резултат на старателен отрицателен подбор, и не са в състояние да приемат никакви самостоятелни решения. Си даде ясен знак, правейки първото си посещение зад граница в Москва. Отиде на крака при Путин, "най-големия звяр" на планетата, според горните артисти, които искат да поставят условия на Китай. Т.е. заявяват, че са напълно неадекватни и нефункционални.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 20 rate down comment 4
Tikva007
преди 1 година
До: Tikva00: Да, за гинеколог и майка на 7 деца, това не звучи като нещо неприятно. Доже напротив. За много либерални европейци, затънали в джендерната си трансформация и поставящи сексуалните си бланове във фокуса на дневния ред на континента, също. Проблемът е, че изреклата тези думи госпожа изобщо не е имала това предвид, а по-скоро нещо, което се практикува без съгласието на пасивната страна. Та в този смисъл, лошото ченге е там заради Макрон, а не заради китайското ръководство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 26 rate down comment 8
Tikva007
преди 1 година
*за Фон дер Лайен е ясно, че ако възникне конфликт, ЕС ще застане на страната на САЩ - точно както САЩ застават на страната на Европа във войната в Украйна.* - ЕС ще застане на страната на САЩ, но САЩ във войната застана не на страната на Европа, а на страната на Украйна. Да не забравяме, че Украйна, освен анти-Русия, е и анти-ЕС проект на САЩ. Точно в разгара на събитията в Киев, от устата на пом. държавния секретар на САЩ прозвуча *Fuck_the_EU!*.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още