Повече от 13 месеца продължава войната и битката за оцеляване на Украйна. За тези месеци от икономическа гледна точка страната преживя рекорден спад на брутния вътрешен продукт в 31-годишната си история, инфлация и обезценяване на националната валута. Щетите от руските удари се оценяват на 140 млрд. долара, или почти БВП на Украйна през 2022 година, пише украинската информационна агенция Униан.
Милиони украинци напуснаха домовете си, бягайки в чужбина или в други части на Украйна. Икономиката се сви с 29,2%, а икономическата активност - с 50 на сто, сочат данните на правителството.
Въпреки това Киев се справя удивително добре с управлението, коментира преди време директорът на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева. Причината до голяма степен е международната финансова подкрепа, която достигна 31 млрд. долара, признава премиерът Денис Шмихал. "На първо място това са средства от САЩ, ЕС и МВФ. 45% от тях са грантове", допълва още той.
Всяка ракета или дрон влошава допълнително проблемите - бизнесът трудно задържа кадрите си, печалбите намаляват, свиват се заплатите и платените данъци, разказва още Шмихал. Според него обаче сега украинците започват да оценяват перспективите на икономиката и какъв потенциал има страната.
След като страната успява да оцелее на фона на ежедневни ракетни удари, окупирани територии, унищожена металургична индустрия и намалена селскостопанска продукция, то в мирно време икономическото възстановяване може да бъде забележително, коментират социолозите.
Според Серхей Данилов от Центъра за близкоизточни изследвания украинците очакват скок във възстановяването след края на войната. Украинската идентичност сега се формира на базата на "агресивно оптимистично бъдеще" - войната ще свърши и ние ще продължим напред към НАТО, ЕС и възстановяването, допълва експертът.
Украинците не искат вече да се връщат към ритъма отпреди войната и очакват Украйна да се превърне в икономически развита, социално ориентирана, правова държава със силни независими демократични институции, нулева толерантност към корупцията и насърчаване на честния бизнес, казва още Данилов.
Това е уникална възможност за властите, които много бързо могат да направят реформите, за да скъсат с миналото. Те не само ще помогнат на страната да се адаптира към новите реалности, но и ще помогнат за бърз икономически растеж, казват още експертите в страната.
Като източник на икономически растеж те сочат възможността за ресурсна независимост - особено в енергетиката. Украйна е богата на природен газ - конвенционален и шистов, както и други природни ресурси. Те са напълно достатъчни за задоволяване на вътрешното потребление.
Важен двигател за развитието на украинската икономика е строителството, включително и реконструкцията на жилищния фонд, реставриране на културните паметници и модернизация на пътната инфраструктура, включително и разширяване на мрежата на метрото в големите украински градове.
Метрото намалява задръстванията и емисиите въглероден диоксид от пътния трафик, което ще подобри качеството на живот на украинците. Строителството на нови метростанции също така увеличават и броя на работните места.
Селското стопанство на Украйна изхранваше 400 млн. души по света преди войната, напомнят още експертите. Секторът ще се нуждае от подкрепата на държавата, за да може да внедри нови технологии, да привлича инвестиции и да върне ролята си на локомотив на украинската икономика.
Но всичко това може да се случи само с подкрепата на чуждестранни инвеститори. А те ще дойдат, ако има подходящите условия. Както местният бизнес, така и чуждите инвеститори, очакват на първо място независима съдебна реформа и защита на инвестициите, намаляване на бюрокрацията и дигитализация, премахване на корупционните практики.
Необходима е данъчна реформа, която да опрости подаването на данъчни декларации - например за ДДС, и електронни системи за събирането на данъци, както и борбата с укриване на данъци, посочват още анализаторите, цитирани от Униан.
"Украинските предприемачи в Полша, България, Чехия и Румъния в момента получават по-добри условия за правене на бизнес, включително данъци, отколкото в Украйна. Сега трябва да създадем най-добрите условия в Европа за работа на малкия и среден бизнес в Украйна, за да се върнат в страната", допълва Андрий Длигач, съосновател на Центъра за икономическо възстановяване в Украйна.
Нужни са още реформи на трудовия пазар, приватизация и подкрепа за предприемачите. Или огромен по обем работа, която да извърши Киев. Но само тя може да доведе до съживяването на страната след края на войната. В крайна сметка Украйна няма какво да губи - нищо по-страшно не може да се случи за икономиката ѝ.
преди 1 година До: ratten аз го разбрах заглавието, че един вид Украина иска да скъса с миналото на демократична правова държава с нулева толерантност към корупцията. Ама като дойдат по-убразованити, ше ни го разтълкуват правилно... :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Киев вече се казва Куев. Официално. Значи го е основал някой си Куй. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година голям смях, голям. демократична, правова, с нулева толерантност.....украИна отговор Сигнализирай за неуместен коментар