IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бюджетният дефицит на Русия достигна 25 млрд. долара

Основната причина са сриналите се приходи от петрол и газ

09:50 | 07.02.23 г. 13
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Приходите от петрол и газ на руското правителство са се сринали през януари, допринасяйки за най-големия бюджетен дефицит за първия месец на годината от поне 1998 г., съобщава Bloomberg.

Данъчните приходи от петрол и газ са се сринали с 46% през януари на годишна база, а в същото време има увеличение на разходите с 59% заради войната в Украйна. Комбинацията от тези фактори дава на Русия дефицит от 1,76 трлн. рубли (25 млрд. долара), заяви финансовото министерство в понеделник.

Спадът в приходите от петрол и газ следва западните санкции върху руския износ, който сега включва забрана на Европейския съюз върху по-голямата част от морския внос на суров петрол и рафинирани горива, както и ограничение на цената от Г-7. Заради тези мерки сортът Уралс – основният експортен микс на Русия – се търгува със значителни отстъпки от основните цени.

Президентът Владимир Путин, чиято военна агресия срещу Украйна предизвика международните санкции, иска от правителството си да изготви план как да оцени стойността на руския петрол, за да се компенсира ефектът от санкциите върху бюджетните приходи от 1 март. В момента финансовото министерство облага петролните производители с месечна ценова оценка на Уралс от Argus Media. Оценката включва разходи за транспорт и застраховка на товара, доставян до Северозападна Европа.

Руското правителство работи по нови подходи за „преминаване към алтернативни ценови показатели за данъчни цели“, съобщи финансовото министерство. Причината е, че „представителността на котировките на Уралс като обективен ценови индикатор на износните цени за руския петрол“ е намаляла, обясниха от ведомството.

През януари Уралс се продаваше на средна цена от 49,48 долара за барел, което е най-ниската му стойност от декември 2020 г., посочи министерство на финансите. За сравнение, средната цена на сорта Брент бе 77,82 долара за барел миналия месец.

Спад в руския износ на газ е допринесъл и за по-ниските приходи от енергия, след като „Газпром“ отряза по-голямата част от доставките си за Европа – преди най-големия му пазар.

Неенергийните приходи също са се свили с 28% през януари, каза министерството, отдавайки спада отчасти на промяна в правилата за данък добавена стойност.

„Спадът в петролните приходи на бюджета е очакван, но понижението от 30% на данъците, свързани с местното потребление, е заплашително“, каза Алекс Исаков, икономист в Bloomberg Economics. “Очакваме петролните приходи да продължат да се представят по-слабо през годината, с което дефицитът ще стигне 1,5% от БВП по прогнози на правителството“.

В отделно изявление финансовото министерство разкри, че е продало 1,6 тона злато, както и 2,3 млрд. юана от държавния инвестиционен фонд през януари, за да помогне да се покрие дефицитът. По-голямата част от международните резерви на Русия са замразени от международни санкции. Министерството каза, че вярва, че все още може да отговори на бюджетните цели за тази година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:59 | 07.02.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

3
rate up comment 24 rate down comment 4
khao
преди 1 година
До: 0pk не само, целия живот е така, глууупав! Едни работят, развиват се и гледат децата си, а други крадът, убиват деца и разрушават, докато шепа малоууумници им се възхищават!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 23
0pk
преди 1 година
Какво нещо е икономиката - едните вдигат тавана на дълга и печатат пари, другите харчат натрупани резерви. :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 7
danchomentata
преди 1 година
Наред с всичко друго тези мерки трябва да включват и стерилизиране на допълнителната парична маса при покупката на конвертируема валута, като се държи сметка за сложността и деликатността при прилагането на този инструмент.https://***.dnevnik.bg/print/arhiv_pari/1993/07/01/1371537_stabilnostta_na_valutniia_kurs_na_leva_trevoji/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още