Германският канцлер Олаф Шолц обеща, че правителството му бързо ще въведе таван върху цената на енергията, за да помогне на потребителите и на компаниите да се справят с растящите разходи. Той каза още, че търси начини за намаляване на цените на отоплението и газа, пише Bloomberg.
„Сега ще въведем това с голяма скорост, така че да можем да намалим бремето върху потребителите и компаниите по отношение на цените на тока“, каза Шолц в реч по време на конференция на асоциацията на работодателите BDA в Берлин.
„Трябва да променим дизайна на пазара, така че той да може да работи отново като пазар и да не създава високи разходи по начин, който не е оправдан от производството“, коментира Шолц. „Ще се постараем да направим същото за отоплението и газовия пазар. Това, разбира се, е различно предизвикателство“, допълни той.
Европейският съюз също прави планове за намеса на енергийните пазари, за да овладее разходите и да предостави ликвидност на пазар, който затъна в хаос, след като Русия намали доставките. Противоречивата идея за налагане на таван върху цените на газа беше отложена за още обсъждания и предложения се очаква да бъдат оповестени в сряда.
В изказване на същата конференция по-късно днес германският министър на икономиката Роберт Хабек заяви, че целта на управляващата коалиция е да впише тавана върху цената на енергията в закон до края на годината.
„Подобно на всичко, което управляваме в момента, това е много трудоемко“, заяви по време на сесия с въпроси и отговори Хабек, който е и вицеканцлер. Понижаването на цените на енергията е от ключово значение за предотвратяване на рецесия в най-голямата икономика в Европа, допълни той.
Шолц намекна, че общ таван върху природния газ може да не е най-добрият вариант занапред, тъй като подобна мярка може да доведе до намалено предлагане от световния пазар.
„При газа например говорим за доставки от приятелска Норвегия, от САЩ, от много други страни в света. Те ни снабдяват и искат определени цени за това“, коментира канцлерът.
„Ще предприемем допълнителни мерки за намаляване на тези цени от източника, за да ги направим отново по-конкурентни и достъпни за германската индустрия“, добави той. Правителството планира да обсъди възможни инструменти с експерти от индустрията, синдикати и университети.
Цените на енергията в Европа намаляват, отчасти заради перспективата регионът да направи опит за контролиране на цените. Бенчмарковите газови фючърси поевтиняха с над 20% този месец.
Въвеждането на тавани върху цените е смятано за негативна намеса от някои анализатори. То може да застраши сигурността на доставките, тъй като на конкурентния световен пазар енергийните потоци се насочват към тези, които плащат най-много.
Поставянето на таван върху цените може да доведе до недостиг на обеми, влошавайки кризата, коментира Timera Energy в доклад, публикуван в понеделник.
Тези мерки предизвикват противоречие и в управляващата коалиция на Шолц. Финансовият министър Кристиан Линднер, ръководител на благосклонните към бизнеса Свободни демократи, повтори на конференцията на BDA, че е против налагането на таван върху цената на газа, и заяви, че не е взето окончателно решение.
„Въвеждането на таван ще означава намеса в предлагането и договорите или плащане на субсидии. Така бързо ще стигнем до границата на възможното във фискални изражения“, посочи той.
Черпенето на газ от хранилищата, които Германия бърза да напълни за зимата, от началото на следващата година, или дори през декември, ще помогне за понижаването на цените, смята Линднер.
преди 2 години До: pnk ... Къф комунизъм дрънкаш ... ?! Седнал си зад компа на регулирана цена на токът и топлата вода , ама иначе храчиш ... ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години ЕС вече има "централизирана планова икономика"? ... Ограничаване на цени, ограничавеане и конфискуване на "свръхпечалби" в енергетиката, Забрани за ползване на енергия за климатици и осветление, ... Комунизма дойде твърде бързо в "западният свят"! отговор Сигнализирай за неуместен коментар