IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще спре ли държавата ръста на цените?

Инфлацията вече забавя своите темпове, разходите би следвало да намаляват, посочи Ангел Джалев от КЗП

14:14 | 20.02.23 г. 15
Автор - снимка
Редактор

Инфлацията в България продължи да се забавя и през януари, но засега не изглежда това да се усеща от крайните потребители.

Инфлацията вече се забавя, разходите би следвало да намаляват и оттам цените на всички крайни стоки и услуги, но това не се случва, заяви пред Bulgaria ON AIR Ангел Джалев от Комисията за защита на потребителите. По думите му самите търговци признават, че всяка седмица цената отива нагоре, което не е нормално.

„На всеки гражданин вече е ясно, че някъде по веригата от производител до крайния потребител стоките са оскъпяват неколкократно и неоснователно – нещо, което не е резултат от икономическите инфлационни процеси в страната“, отбеляза той.

Джалев смята, че институциите със законови правомощия, които следят и упражняват контрол по веригата, би трябвало да стигнат до резултат, който да спре необузданото нарастване на цените. Според него трябва да стане ясно къде има проблем и къде става завишаването, за да се вземе конкретно решение и действия, които да предотвратят поскъпването на цените на стоки и услуги.

"От 15 февруари КЗП в координация с БАБХ и НАП започнахме широкомащабна кампания във връзка с прилагането на нелоялни търговски практики от страна на търговците. Акцентът е върху хранителните вериги, с цел предотвратяване изкуственото завишаване на цените. Кампанията обхваща територията на цялата страна. Проверките засега са на много ранен стадий, не може да се направи обобщена информация, но се наблюдава тенденция, че почти няма проверен обект, в който да няма констатирано нарушение", коментира представителят на ръководството на КЗП.

Ангел Джалев посочи, че проверките са насочени към всяка информация, която може да заблуди потребителите и да ги накара да купуват стоки, които иначе не биха взели, ако знаеха реалните им качества и стойности.

"Следим промоциите, грамажите. Получаваме сигнали от страна на потребителите във връзка с промоции, които реално не съществуват и за които нашият състав на Комисията е обърнал специално внимание. Това е основен проблем на пазара, който води до едно изкуствено завишаване на цените. Едно от най-често срещаните нарушения от страна на търговците е грамажът, също така цените и несъществуващите промоции", допълни експертът. Сред честите нарушения той спомена и периода за обявената промоция.

Проверяват ли се сигналите на потребителите за завишени цени? Какви маркетингови способи използват търговците, за да привличат потребители? Каква е съпоставката на млечни продукти в нашата страна и Германия и Австрия? Колко ще продължи кампанията за проверки по търговските обекти?

Гледайте още видеа в сайта на Bulgaria ON AIR.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:17 | 20.02.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и политика виж още

Коментари

5
rate up comment 9 rate down comment 2
Repoman
преди 1 година
До: khaoВсички знаем каква е разликата спрямо положението преди 10г., нали? Камарите новонапечатани долари и евро, както и дългогодишните отрицателни лихви за които всички се чудеха кога ще платим сметката. Е дойде времето за сметката. Хората и у нас се научиха да харчат повече отколкото изкарват и да живеят назаем, като плащат лихви по-ниски от инфлацията. Е това не е устойчива икономика, и нормално положението изби с времето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 6
khao
преди 1 година
До: zelka007 никой не е казал че сме изключение, но защо са се вдигнали по света, като цената на пшеницата на борсата е като преди десет години, цената петрола на борсата е като преди 10 години (че даже и по ниска), ама цените на крайния продукт не са!.... половината поскъпване е чисто спекулаивно (и огроните печалби навсякъе го доказват), а факта че не намаляват (цените) говри точно за слаба държава (това включва и останалите, не само ние)... и нищо неправещи регулатори!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 0
Repoman
преди 1 година
До: zelka007Храните в БГ-то отдавна са поевтинени до краен предел, защото няма никакъв контрол от държавата. Уж имаме БАБХ, но реално тя нищо не контролира. Проблем няма, стига да няма починали след консумация на тукашни ментета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 11
zelka007
преди 1 година
цените на храните в световен мащаб са се увеличили за няколко години с около 60-65% , ние не сме някакво изключение . според мен , ако ги подтискат административно , ще се напълнят здраво с палмово масло , трици и оцветители всякакви и ще олекотят тайно стандартите за качество ... всичко в името на заможните копейкопоклонници да им е ефффтинко , те не са много но са кресливи , и създават впечатление за мнозинство ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 1
Repoman
преди 1 година
Това, че инфлацията се забавя, не означава, че цените се намалят, а просто че растат с по-нисък темп. За да очакваме падащи цени трябва инфлацията да е отрицателна, а не положителна. Но пропагандата в БГ-то разчита че тукашното народонаселение е тъпо като ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още