IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Л. Попйорданов: Банско не трябва да се разширява повече

Трябва да се направи анализ на състоянието на туризма, за да се определи правилната посока на развитие, смята председателят на БААТ

08:13 | 30.03.16 г. 20
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Любомир Попйорданов. <em>Снимка: архив, Одисея-ин</em></p>

Любомир Попйорданов. Снимка: архив, Одисея-ин

Ако трябва да говоря за един сектор, който има отношение към българския туризъм и който успешно се справя – бих казал пак без държавата, това е винената индустрия. Имаме поне 30 изби с отлични възможности за дегустация и поне още толкова, в които се правят много хубави вина, но не са готови за дегустация. Иначе избите са над 300. Това е сектор, който върви добре, и бих казал, че и естетиката е на по-добро ниво, отколкото в масовия туризъм. Начинът, по който тези предприемачи инвестират, показва мисъл и стратегическо виждане. Това, което като цяло липсва, е сдружаването на бизнесите, за да работят заедно.

Не се ли наблюдават известни признаци за промяна по отношение на сдружаването?

От една страна, сдружения се създават, за да са в противотежест на дружи граждански сдружения. От друга страна, има сдружения, които се създават във връзка с европейските възможности за финансиране и те разполагат с някакъв експертен ресурс. Такова сдружение например има в Борино. За съжаление обаче такива сдружения с експерти не са много, а моето разбиране е, че ако искаме да реализираме възможностите на българския земеделски продукт в рамките на българския туризъм, земеделците трябва да се сдружат, по някакъв начин да се сертифицират – не непременно био, разбира се, да се кооперират и да се работи по пазарната реализация. Експертите могат да помогнат за намирането на финансиране за проектите на сдруженията. Има и някои местни инициативни групи (МИГ), които са успешни. Такъв пример е МИГ в Разлог.

Как си съжителстват този тип туризъм с масовия, особено в района на Разлог?

Много добре си съжителстват. Селата в полите на Рила не искат да се развиват по модела на Банско, гледат бих казал с насмешка, това което се случва в Банско, гледат това нездраво строително оживление, което унищожи Банско, и посрещат туристите, които не са щастливи в Банско. Там идват всички делегации на кметовете на Разлог и Банско, на министри, защото това е мястото, което е автентично. Същевременно в услугите в Банско няма персонално отношение, няма общуване, това, което липсва, е уютът и специалното внимание. В такъв курорт не можете да имате специално внимание, има шум, много хора, много интереси. Бих казал, че предприемачите трудно ще успеят, но не казвам, че няма и възможности. Все още може да се направят някои неща.

Какво може да се направи за бъдещото развитие на Банско?

Според нас кметът на Банско трябва да приеме, че градът повече не трябва да се разширява. В момента има един подробен устройствен план, който се работи и който предвижда нови възможности за застрояване. То ще бъде поне една четвърт от това, което е Банско в момента. Ще се реализират още много проекти, които драматично ще смачкат цените още повече надолу. Тогава дори и средно големи хотели ще затворят. Знаем, че инфраструктурата в района не е добра. Най-вече няма човешки ресурс, който да обслужва цялото това нещо.

Наскоро четох едно интервю на кмета на Барселона, която замрази строителството на нови хотели, защото не иска градът да има съдбата на Венеция. Хората от Венеция вече нямат място във Венеция. Очевидно кметът на Банско това не го знае и не е наясно, че е загубил повече от 2 хил. души за последните 10 години не заради тяхното ЕГН, а защото просто са отишли да си търсят работа другаде.

Според мен строителството трябва да се замрази. На хотелите, които от години са в строеж, трябва да им се даде краен срок за завършване, в противен случай да бъдат премахнати за сметка на тези, които са ги построили. Трябва да се изчистят пространства, да се направят зелени зони. Ако нещо ще се строи, това трябва да бъдат атракции, но атракции, които са свързани с природата. Това е въпрос на желание, има много курорти по света, които развиват такъв тип атракции. Освен това хотелите може да преминат към внедряване на нови, енергоспестяващи технологии и заедно да седнат, да създадат един клъстер – не само туристически, и да се разберат за цените. В Банско всички дърпат цените надолу. Не знам даже дали това е по силите на Банско, или трябва да е по-скоро има място з Закона за туризъм например. Не може един хотел 4 или 5 звезди да продава на цени на  къща за гости.

Последна актуализация: 18:05 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 7 rate down comment 9
poketl
преди 8 години
Заради такива като тоя, а и заради чиновнически идиотизъм най-големия предполагаем инвеститор с над 1млрд лева проект си тръгна окончателтно оттук. Говоря за дестинацията Сапарево-Говедарци. Сега тая най красива част на Рила е обречена на бандитско сечене на горите, беработица и тотален разпад. А франсетата ще се преместят в Румъния или Турция, там ще им прегърнат идеята начаса и след няколко месеца ще почнат реално строителство. Тук им трябваха цели пет години, за да ги откажат нашите тиквеници, толкова бяха харесали природата ни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 7
vaskes
преди 8 години
Написаното е доста невярно. Мюнхен категорично зимата ме е по-студен от София. Колкото за Алпите, разпространяваш неверните твърдения на псевдо еколозите! Не е така! Хубаво е хората да пътуват повечко, за да разберат истината!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 15 rate down comment 4
oslo
преди 8 години
Явно не си ходил в Алпитетам и при 600 м. н. в. защото е студено та дрънкане бъркай 2 000 м. н. в. в България и в Алпитедори в Мюхнен, който е на височината на София е студ студ та дрънкатака че спокойно моляи едно е студ да слиза от върхове 4 500 м.друго е навсякъде наоколо да е ниско и да се вдига топъл въздух като в БГМоля моля
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 8
todor6104
преди 8 години
Има много места в България, където могат да се направят писти за ски, но как да се преодолеят чиновниците и "еколозите". Например около връх Перелик или Голяма Сюткя, За смяната на един лифт с друг на Пампорово отне години за разрешителни, камо ли да се прявят трасета за нови лифтове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 0
vzhekoff
преди 8 години
Т'ва с цените си е директен призив за картел. С много от нещата съм съгласен, но с това - категорично не. Няма и нужда от одобни дивотии, защото от тях пак ще спечелят мафиотите, а малките семейни хотели ще го издухат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 15
vaskes
преди 8 години
В Алпите повечето писти са под 2000 метра. Очевидно в горския пояс. При 41 % планини спрямо общата площ България има голям потенциал за развитие на зимния туризъм!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 8
vaskes
преди 8 години
Пак частни интереси. До кога?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 2
oslo
преди 8 години
Твърдят, че в Швейцария се правел нов курорт със 150 км. писти, спрямо толкова в Боровец, Пампоровец и Бансковец общо.Но забравят, че Пирин е една мини планина с високи части само в северната част.Рила също е малка, а Родопите са ниски.Така че къде да ги сложим тези 150 км. писти в Рила например? То малко ли са пистите, които не работят, защото няма сняг.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още