Стрес тестовете на банките са еднократен акт, който ще отмине. Ако след това, независимо от резултатите, политиците продължат да се месят в банковия сектор и не дадат право на надзора да си свърши работата, както сметне за добре и продължат да влияят, случаят с Корпоративна търговска банка (КТБ) няма да е последният.
За това предупреди журналистът Петър Илиев в предаването “Денят ON AIR” на телевизия Bulgaria ON AIR.
"Едва ли някой си е представял, че един нормален банков сектор може да държи 36% ликвидност, ако така продължават нещата нищо чудно да станат и 40% след половин година, да поддържа близо 12,5 млрд. лева по сметки в БНБ, половината, от които са свръхрезерв и по които получават отрицателна лихва, тоест банките си плащат, за да ги държат", коментира Илиев.
“Всички пари от депозити вместо да се преливат от банковия сектор в икономиката, отиват по сметка в БНБ”, заключи той.
Според финансиста Владислав Панев поведението на банките е нормално в година на стрес тестове, защото някои от тях имат основателни притеснения. “Ликвидността на банките изобщо не е поставена под въпрос. Под въпрос е поставена капиталовата адекватност и до колко и кои банки ще бъдат капиталово адекватни или не ще стане ясно към края на август”, коментира той.
Панев допълни, че финансовите институции трябва да докажат доколко печалбите от последните години са реални. “Поне за някои банки аз смятам, че голяма част от печалбите им се дължат на еднократни приходи с не много чисти сделки”, посочи той и допълни, че е важно да се провери не само качеството на кредитите, но и качеството на инвестиционните имоти в портфейлите им. “Вече има някои банки, чиито инвестиционни имоти са 15-20% от техните активи, 2-3 пъти повече от средното за системата”, посочи той.
Илиев каза още, че печалбата на банките расте заради високия лихвен марж. Лихвите по депозитите падат по-бързо от тези по кредитите, а същевременно нарастват и приходите на кредиторите от такси. “Нетният оперативен финансов приход на банките за 2015 г. е със 170-180 млн. лева повече, отколкото за 2014 г.”, коментира той.
Заради предстоящата проверка обаче кредитните институции се конкурират за платежоспособни клиенти и са предпазливи.
Вижте целия разговор във видеото
преди 8 години Моето доверие в банковата система е 2,56 лева толкова имам.Така че ако щат всичките да ги затворят дреме ми отговор Сигнализирай за неуместен коментар