Българската икономика расте с 0,4% на тримесечна и с 2,2% на годишна база. Това показват експресните оценки на Националния статистически институт (НСИ). С основен принос за растежа са крайното потребление и износът. По-този начин икономическият растеж се ускорява и е най-висок от 4 години насам (16 тримесечия).
В номинално изражение през второто тримесечие брутният вътрешен продукт (БВП) достига 20,92 млрд. лв. от 19,517 млрд. лв., колкото беше през второто тримесечие на 2014 г. Това е с 1,403 млрд. лв. повече.
През периода реализираната добавена стойност в икономиката е за 17,901 млрд. лв. Тя се покачва с 0,5% на тримесечна и 1,8% на годишна база.
По елементи на крайното използване най-голям дял в БВП заема крайното потребление (78,3%), което в стойностно изражение възлиза на 16,38 млрд. лв. В периода април-юни крайното потребление бележи покачване от 0,7% на тримесечна и 2,1% на годишна база. За сравнение – през първото тримесечие крайното потребление не се промени спрямо края на 2014 г., а в сравнение с първите три месеца на миналата година се покачи с 1,1%.
Инвестициите на компаниите възлизат на 4,787 млрд. лв., като заемат 22,9% относителен дял в БВП. Те се увеличават с 0,3% на тримесечна и 1,4% на годишна база. Годишният им темп на прираст обаче се забавя след силните ръстове от съответно 4,4%, 3,3% и 2,1%, регистрирани през предходните три тримесечия.
Външнотърговското салдо е отрицателно, след като вносът за 14,22 млрд. лв. през периода е повече от износа за 13,972 млрд. лв. НСИ отчита 3,6% годишен ръст на износа и 7,5% прираст на вноса.
Припомняме, че Министерството на финансите повиши оценката си за растежа на БВП до 1,4% през тази година, докато предишната прогноза беше значително по-консервативна - ръст от 0,8%. За 2016 г. министерството предрича ускоряване на растежа до 1,7%, за 2017 г. - до 2,3%, а за 2018 г. – леко забавяне до 2,1%.
Оценката на Световната банка е по-консервативна. Международната финансова организация прогнозира ръст от 1,1% у нас през тази година. Като цяло през юни банката запази оценките си за българската икономика в следващите три години.
Европейската комисия (ЕК) през май ревизира нагоре прогнозата си за икономическия растеж на България до 1% през тази и 1,3% през следващата година.
Оценката на Българска академия на науките (БАН) съвпада с тази на правителството, докато италианската банка UniCredit очаква растеж на БВП от 2,1% през тази и 2,4% през следващата година.
Същевременно Българска народна банка (БНБ) очаква ръст на БВП с 1,8 млрд. лв. до 83,965 млрд. лв. За сравнение - в края на 2014 г. БВП на България възлезе на 82,164 млрд. лв., т.е. прогнозата е за ръст от около 2,2% през 2015 г.
Основен положителен принос за растежа на икономическата активност до края на годината БНБ очаква да имат частното потребление и инвестициите в основен капитал, докато нетният износ се очаква да оказва натиск върху икономиката, посочват експертите на централната банка в своя тримесечен "Икономически преглед".
Въпреки това от централната банка допускат известно забавяне на растежа на БВП през третото и четвъртото тримесечие на 2015 г. спрямо наблюдаваното представяне на българската икономика през първото тримесечие на годината. Тогава националното стопанство нарасна с 0,9% на тримесечна и 2% на годишна база.
По-конкретна информация за това кои сектори на икономиката са с най-голям принос към икономическия растеж през второто тримесечие ще разберем от предварителните данни на НСИ, които ще бъдат публикувани на 4 септември 2015 г.
преди 9 години Явно ти си фантазьор, защото никаква 16 милиарда няма - но както и да е. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Румъния няма валутен борд. Съответно нямам как да се сравняват краставици с круши. Освен това е в пето поредно споразумение с МВФ. блазе им отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Хубаво, ама като погледнем общата картинка, ние сме някъде в средата на таблицата. Румъния има ръст от почти 5% за второто тримесечие. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Хаха... многознайкото не знаел за 16-те милиарда?! Я напиши в гугъл " 16 милиарда" и ще видиш... хаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Мави, какви са тези 16 милиарда? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Икономическият "възход" НАРАСТВА И КАПИТАЛОВИЯТ ПАЗАР НЕПРЕКЪСНАТА ПАДА! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Генерал Борисов отново е подкарал валяка и мачка мощно. Ще асфалтира право върху главите на комунистите :D :D :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Хаха... И още 16 млрд. за туй-онуй... както рече Човекът - бе да се намират, ще потребват.... хаха!Те и гърците навремета така са полетели, па сега - олеле!Яо, Боце за втори път маха комунистите от власт, но за първи път не вкарва държавата в клинч - ще откриеш ли няколкото разлики от предишния му мандат и няколкото прилики с управлението на комунистите? Хахаха... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ъ, те парите са опукани отдавна , сега просто ги заметоха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години И как ще стане това, като има ръст на депозитната маса? отговор Сигнализирай за неуместен коментар