IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Източна Европа плаща за газ средно със 100 долара повече от Западна

Заради пълната зависимост от един доставчик страни като Македония, Чехия и България плащат най-високата цена за хиляда куб. метра газ в Европа

12:48 | 27.10.14 г. 15
Източна Европа плаща за газ средно със 100 долара повече от Западна

Страните от Централна и Източна Европа плащат с близо 100 долара повече за хиляда куб. метра природен газ спрямо държавите от Западна Европа. Това показват данните на Центъра за изследване на демокрацията, представени на конференцията „Рискове пред енергийната сигурност и завладяването на държавата в Европа”, съобщава БТА.

Причината е почти пълната им зависимост от един доставчик - Русия, показва изследване на организацията, базирано на данните на Еврогаз и Европейския географски форум. България, Румъния, Украйна, Молдова, Македония и Сърбия получават 100% от вноса на суровината от Русия, но докато за Румъния зависимостта от вноса на газ е 24,3%, за България е към 90%.

За Украйна тази зависимост е 55%, а Молдова и Македония са изцяло зависими от вноса на газ за покриване на енергийните нужди, показват данните.

Именно в Македония е и най-високата средна цена на природния газ - 564 долара за 1000 куб. метра според сравняваните в проучването страни от Югоизточна Европа. За Румъния средната цена е 399 долара, за Молдова - 400 долара, за Чехия - 503 долара, а за България - 458 долара, показват данните, предоставени от Центъра за изследване на демокрацията.

На фона на тази голяма зависимост и в контекста на кризата в Украйна страните от Югоизточна Европа и Черноморския регион остават неподготвени да посрещнат адекватно нова енергийна криза, коментираха експертите по време на конференцията.

Според представители на европейски научни центрове, които изнесоха лекции на форума, един от вариантите за преодоляване на зависимостта в енергийните доставки е да бъдат увеличени инвестициите в европейската газова и електрическа мрежа. Разширяването на газовите хранилища и строежа на пристанища за втечнен газ могат също да подобрят ситуацията, като дадат достъп до бъдещи алтернативни източници на газ, смятат експертите.

Другият вариант е формулирането на резервни квоти за страните членки на ЕС в зависимост от нивата на тяхната уязвимост от спирането на доставките.

Според Центъра за изследване на демокрацията за да се реализират тези идеи, е нужна обща енергийна стратегия, която да се координира на наднационално ниво и така да се преодолее инстинктът на страните членки да преследват единствено собствените си енергийни интереси

Има пряка връзка между енергийните доставки и сигурността на държавата, защото и в двете сфери има определена зависимост от външни фактори, каза при откриването на конференцията Велизар Шаламанов, министър на отбраната.

Майкъл Рули, оглавяващ секцията "Енергийна сигурност" в главното командване на НАТО в Белгия, отбеляза, че кризата в Украйна ни е припомнила няколко важни урока - че когато се говори за енергетика и енергийна сигурност географското положение все още е от решаващо значение и че газопроводите все още означават икономическа и политическа сила.

Все повече става ясно, че газовите доставки са част от националната сигурност и то не само за Украйна, но и за много други страни в Източна Европа, отбеляза Рули. Ето защо според него освен военната солидарност, която предоставя НАТО, ЕС трябва да вникне и в необходимостта от нов тип солидарност - енергийната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:10 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 2 rate down comment 1
SSIW
преди 10 години
"Тази статия или нейният сорс ..."......................................:)) Струва ми се, че коректния правопис, по-скоро е : "нейният сорОс" ;))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 6
kane
преди 10 години
Когато българите/ по точно българските ПОЛИТИЦИ/ са анти-Русия и са неприятели на Русия и са НЕблагодарни на Русия и са членове на НАТО и са поддръжници на АНТИ руска политика и АНТИ руски интереси, въпреки всичко което те - русите направиха за нас през вековете, въпреки близостта на народите, като религия, произход, слово и писменост, култура и история и приятелство!Българите се отрекоха от всичко което имат за да служат на фашизма, империализма, капитализма, феодализма и ще страдат, цената на газа е най-малкото злоНо и първата и втората световна война доказват "далновидността" на нашия народ и политици Ние ще изчезнем като народ закономерно - глупаците не оцеляват само с късмет и винаги
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 0
data
преди 10 години
абе календарски ,нашият гЪзопровод отдавна е платен - що не получаваме цена кът у германско амммм ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 10 години
Аз знам каква е причината, но на никой не му е удобно да я коментира! Германски компании участваха солидарно с Газпром в строежа на Северен поток, сега се чудят как да изплащат кредити като луди, защото ЕС ги прецака с квотите за капацитета на Опал, по който нямат право да пускат повече от 50%, независимо че никой друг няма какво да пуска, германците са най-големият инвеститор в руската икономика.... куп неща, и въпреки това цената на газа за Германия не е със $100 по-ниска от тази за нас - някъде между 365 и 385 долара е. Обаче предложението на Газпром и България да участва по същите принципи в Южен поток както Германия и да получи същите цени и статут, ни докара до истерия и потекоха реките от го^вна по Русия!Хайде да почакаме да видим на какви цени ще ни дойде, АКО изобщо дойде, някакъв газ по алтернативни трасета!!! Щото е лесно да лееш помия в нета, трудно е да прокараш газопровод и да докараш по него от майната си евтин газ, или поне по-евтин от този в момента!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 10 години
Някой има ли обяснение, защо вчера си купих на летището във Франкфурт опаковка Аспирин за почти половината от цената, на която последно купих тук?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 5
kalendar
преди 10 години
не е това причината. Германците ползват евтин газ щото мрежата си е тяхна, с техни пари. Ние не можем да си позволим тоя лукс.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 0
kurta007
преди 10 години
братска русия.......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 8
Mavi Goz
преди 10 години
Тази статия или нейният сорс - някакви данни на някакъв център за изследване на някаква демокрация, незнайно как добила експертна позиция по една специфична и не много публична материя, показва как в пространството се хвърлят целеви партенки и как едноклетъчните българета-антикомунета-капиталета ги захапват и с яростта на озверели питбули ги разкъсват на парчета и така подреждат мозайката на плоската си, *** русофобия!Цените на газа са такива, каквито пазарът е наложил! Руският газ е единствен, който някои държави получават, защото Газпром е единственият инвеститор и доставчик, който си е дал зор да докара продукта си до тези клиенти. Когато и АКО някой друг докара газ до Цървуландия, щото си представям какъв ентусиазъм ще гони западни компании да докарат газ до България за $200-300/1000м3, тогава ще можем да сравняваме цените на руснаците и да правим изводи. До тогава всички коментари за цените на Газпром са блеене на стадо *** мозъци към още по-ниски ментални нива на потребление на такъв псевдоикономически булшит.Не само газът много неща в България са по-скъпи от на запад! Някой ще обясни ли защо лихвите по кредитите на Уникредит, Райфайзен, Сосиете Женерал и Париба са 5 пъти по-високи в България, отколкото на запад, независимо от изобилието на какви ли не по произход банки?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 1
MZ/X
преди 10 години
Ако са ми правилни сметките България плаща 280 милиона долара данък русофилство годишно. За 25 години пост съветски живот бедната България е платила 7 милиарда долара премия за газ на Москва!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 10
mick
преди 10 години
Не е това причината. Източна Европа плаща повече щото купува много по-малки количества. Украйна не я броим щото тя не плаща. Освен това вече не сме приятели с Русия, ами даже обратното постоянно я плюем .. а това също си има цена.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още