Правителството е приело бюджета за 2013 г. на днешното заседание на министрите, съобщи пред журналисти министърът на финансите Симеон Дянков, цитиран от БТА.
Приети са и всички нормативни документи, свързани с проектозакона за бюджета, включително новия размер на минималната работна заплата и Закона за бюджета на Здравната каса, допълва Дянков.
„Бюджетът е сметнат консервативно при ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) от 1,2 на сто, макар че очакваме ръст на БВП от 1,9 на сто“, поясни той.
„Международният валутен фонд (МВФ) дава прогноза за ръст на БВП в България от 1,5 на сто за 2013 г., Световната банка - ръст от 1,6 на сто, Европейската комисия - 1,8 на сто, Асоциацията на европейските търговски банки - 2,5 процента“, посочи още министърът.
Дянков каза, че се очаква дефицитът през 2013 г. да бъде 1,3%.
Предвижда се също така индексация на пенсиите с 9,3 на сто, увеличение на минималната пенсия на 150 лева, социалната пенсия се вдига от 100 на 110 лева, а максималната от 700 на 770 лева.
Максималният осигурителен доход се вдига от 2000 на 2200 лева. Минималната работна заплата от началото на годината от 290 ще стане 310 лева.
Симеон Дянков съобщи също така, че с проектозакона за бюджета се предлага и облагане на
лихвите по депозитите с данък от 10 процента.
„България остана единствената държава в Европейския съюз, която не облага тези лихви“, коментира финансовият министър.
Очаква се приходите в бюджета от новия налог да достигнат 120 млн. лева, но по думите на Дянков не се цели финансов ефект.
Въвежда се единно платежно нареждане, което предвижда поредност на погасяване на данъчните задължения. По думите на Дянков в момента една фирма, в зависимост от големината и дали е регистрирана по ДДС, внася между 8 и 12 данъчни декларации месечно. С въвеждането на това единно нареждане ще се спестят около 6 млн. лева банкови трансакции.
Финансовият министър беше категоричен, че нетно увеличение на парите, които се отпускат на силовите ведомства – МВР, ДАНС и НСО, няма. Той обясни, че по-големите суми в разчетите идват от осигурителните вноски.
По думите на Дянков през всичките години на прехода те са се превеждали доста непрозрачно като субсидия от държавния бюджет към НОИ. Той наблегна на факта, че парите за увеличение на заплатите на военните идват не толкова от допълнително отпуснатите средства от бюджета, колкото от спестовността и реформаторството на министъра на отбраната Аню Ангелов и екипа му.
преди 12 години Дянков и никъде в Европа няма ГПР 10% по ипотечен кредит , пък вие какво направихте ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Дянков ПРЕЗИДЕНТ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години ПРОкризисна значи мярка обратна на АНТИкризисната. Такава, която задълбочава проблема ...ПП. Иначе съм съгласен с логиката Ви!Поздрави! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Като начало - защото са доход. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ами има лошо. Ама ти първо можеш ли да кажеш защо трябва да има ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Това е поредната ПРОкризисна мярка на правителството, която удря обикновения българин, на когото е вменена ролята да бъде опитно свинче?!Предполагам, след като не целели по-големи приходи в бюджета, ще кажат че идеята им е да извадят хората спестяванията си и да ги вложат в икономиката?!Господа политици и световни икономисти, това не е начина! Причината да има 35 млрд. лв. в банките е, защото хората се чувстват ИКОНОМИЧЕСКИ И ПОЛИТИЧЕСКИ НЕСИГУРНИ? А по този начин само ще се мултиплицира ефекта ... :( отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Сега хората ще си изтеглят спестяванията и ще ги хвърлят на борсата......мечтиии отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години А защо да няма данък върху лихвите? Не виждам нищо лошо... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Що така премълчавате доста от новините за господина по-горе?"Облагат доходите от спестявания с 10% данък догодина" - Информация на дарик!Много ми падна в очите тоя човек. Въпреки че досега го подкрепях... отговор Сигнализирай за неуместен коментар