IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Данък върху лихвите все пак ще има*

Налогът от 10% върху лихвите по депозитите е предложен с приетия бюджет за 2013 г., съобщи финансовият министър Симеон Дянков

13:57 | 10.10.12 г. 143
Автор - снимка
Редактор
Данък върху лихвите все пак ще има*

 

 

Вицепремиерът обяви, че се дават допълнително над 34 млн. лева на Министерство на курлтурата, които ще отидат главно за общините – читалища, регионални музеи и т. н. 

91 милиона лева повече се отпускат за Министерство на здравеопазването, а 190 млн. лева повече ще се дадат на здраваната каса. Дянков уточни, че реално парите са само с 90 млн. повече, а останалите 100 млн. лева предишната година са били превеждани по бюджета на Министерство на здравеопазването за различни лечения. От тази година обаче те се прехвърлят към бюджета на НЗОК. Според финансовия министър голяма част от 90-те милиона лева, които ще влязат в МЗ, идват от добрата събираемост на НАП на здравни осигуровки.

Над 510 млн. лева повече се отпускат за изграждане на инфраструктура, като според думите на Дянков 400 млн. лева от тях идват от съфинансиране по европроекти. С тези пари ще бъдат финансирани основно изграждането на пътища, но и все повече проекти към Министерството на околната среда и водите.


Отпускат се още 200 млн. лева за фонд “Земеделие“ и Министерството на земеделието и храните. Тези пари идват основно от европейски проекти, категоричен бе Дянков и допълни, че средствата ще се използват и за финансиране на пренебрегнати в годините сектори.

Вицепремиерът акцентира и върху факта, че с увеличаването на минималната работна заплата от 290 на 310 лева тя е скочила със 70 лева за периода 2010-2013 година, което е два пъти повече в сравнение с предишния период  2005-2009 година.

На въпрос дали ще бъдат вдигнати парите за майчинство,  Дянков коментира, че предпочита да залага на вдигане на заплатите в различни сфери на администрацията, като по този начин се увлечиват и майчинските за първата година.

Финансовият министър даде пример със собственото си ведомство, където заплатите се били покачили с около 20% и съответно и майчинските на подчинените му за първата година са скочили с толкова.

Финансовият министър отказа да коментира дали ще има коледни добавки за пенсионерите за тази година. Той припомни, че не е привърженик на тази практика, но все пак допълни, че тези решения ще се взимат окончателно около Коледа. По негови думи най-вероятно ще има възможност да се отпуснат средства, но е възможно и те да бъдат пренасочени към други социални сфери.

*Допълнена към 16.05 часа

Още за България четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:40 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

99
rate up comment 2 rate down comment 0
komisarq
преди 12 години
С този данък реално не се облагат "богатите", а тъй наречената "средна класа", т.е. хората с депозити между 20 000 и 50 000 лева, тъй като като брой депозити най много са в този диапазон (депозити на ФЛ).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
98
rate up comment 1 rate down comment 0
ANS9983
преди 12 години
Реакцията за данъка според коментарите показва, че българите са много бедни, гладуват, доходите им са най-ниски в Европа и нямат никакви спестявания (от нищета).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
97
rate up comment 7 rate down comment 1
data
преди 12 години
Дж. Мейнард Кейнс : "Спестяванията ни ще ни доведат до бедност" :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
96
rate up comment 7 rate down comment 0
kreditkiller
преди 12 години
Банките го закъсват, нямат нови клиенти шарани да кълват на минимум 15% оскъпяване. Не могат и да ти кажат ела си изтегли парите щото нямаме приходи. 10 млрд. отписани от 60 раздадени и 43 на опашката за лихви. Т.е. останаха им едни 7 млрд, от които да си правят 15%. Друг момент е че тези 10 млрд. не са баш толкова малко а само връх на отписаните кредити, това е число което може да обере още лихварите, които си отрязаха клона на който стояха, и завиждаха на успехите на трудещите се и решиха с един замах да заробват народа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
95
rate up comment 1 rate down comment 1
jordanvete
преди 12 години
Управляващите се самоопровергаха за новия данъкПо-малко от два часа, след като лично потвърдила пред Би Ти Ви за плановете на управляващите, шефът на пресцентъра на министерството Бетина Жотева се е самоопровергала, съобщиха от телевизията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
94
rate up comment 3 rate down comment 2
Императорът
преди 12 години
Ами нека да проима. Нека тоя тъпашки народ да се осмисли:1. Дали пак да гласува за хентата ГРОБ;2. Дали да продължи по най-глупав начин да държи своето сухичко в бамчицата, при наличието на толкова по-добри варианти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
93
rate up comment 6 rate down comment 1
ТАТО
преди 12 години
Данък върху лихвите все пак ще имааз казвам че няма да има
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
92
rate up comment 9 rate down comment 0
STGEORGE
преди 12 години
Мисля че идеята е не толкова да се спечели от облагане на лихвите в Банките а да се накарат вложителите да действат първосигнално и да си изтгелят парите и да ги похарчат! Защото данъка е САМО върху лихвата ама когато парите (Главница + Лихва) се използват за покупка на нещо 20% от ЦЯЛАТА сума се явява ДДС!т.е 10%*Лихва + 20%*(Лихва + Главница) отиват в Бюджета!(и то ако няма и акцизи в/ху стоката).Пък и така Дянков си отмъщава на Банките че му отказаха понижения на лихвите!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
91
rate up comment 2 rate down comment 2
the_evil_lord_Darth_
преди 12 години
Ще доведе ли печатането на пари до хиперинфлация?Лихвата в Банковото Дело е последният, а не първият финансов инструмент, към който да се посяга. Всички себестойности в миналото бяха подписвани от нормировчик и технолог и служеха като база за изчисляване на Основен Лихвен Процент изработван от БНБ, така че да означава правилни и навременни управленски решения. По принцип неписано правило в Банковото дело е, че Лихвата се използва за Военновременно Възстановяване и Възстановяване от Природни бедствия, базирана на правилно изчислен инвестиционен риск, при разрешаването на кредит или допускането на депозит. Преди години, когато Цялата тази Банкова Система в Европа беше неформално, но фактически под Котрола на Френският Президент Франсоа Митеран, количеството пари в обръщение в Системата от Външнотърговски Банки беше толкова, че никога да не се използва Компенсационната Функция на Лихвата, освен при формирането на точното съотношение на Основните Лихвени Проценти на Националаните Банки в Европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
90
rate up comment 2 rate down comment 1
Raz
преди 12 години
Банките предлагат 3год и 5 год депозити. Ако се направи такъв депозитто то олихвяването ще е след 5 год т.е и данъка ще се плати тогава. т,е извода е че може и нищо да не влезе в буджета на ГЕРБ 2013. Особено като и добавим изтеглне на депозите обръшане в долари и Буркан Банк.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още