IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какво смята криптосветът за решението на Мъск за биткойна?

Прогнози за ново поскъпване, съмнения и надежди, всичко това обобщава ефекта, който предизвика отказът на Tesla от плащанията с криптовалутата

15:15 | 13.05.21 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Криптоентусиастите получиха тежък удар в сряда, когато Илон Мъск, ексцентричният основател на Tesla Inc. и вторият по богатство човек в света, обяви, че неговата компания вече няма да приема плащания в биткойни за своите електромобили.

Да, това е същият човек, който само преди няколко месеца обяви, че Tesla е инвестирала 1,5 млрд. долара в биткойни, а седмици по-късно започна да приема криптовалутата за покупки на електромобили.

Той написа „Вярно“ в отговор на поредица от туитове, в които се цитира проучване, че добивът на биткойни може да навреди на възхода на възобновяемата енергия, изготвено от Ark Investment Management LLC. Криптовалутата е известна с това, че с енергоемка, а индустрията продължава да търси евтини и изобилни източници на захранване.

След като бе обявена промяната в позицията на Мъск, биткойнът поевтиня с 15% до почти 46 хил. долара. Към 15:20 ч. българско време криптовалутата се разменя за 50 199,58 долара, което е понижение от 11,5%. Спадовете се разпростират и сред другите основни дигитални пари.

Какво обаче смята индустрията за поредното изненадващо развитие от Мъск в сектора обобщава Bloomberg:

Предстоят нови рекорди?

„Това може да е разпродажбата, която да постави биткойна напът за нови абсолютни върхове“, смята Дейвид Грайдър от Fundstrat Global Advisors LLC. „Смятаме, че новината е прекалено раздута и няма да е изненада, ако Tesla сигнализира, че има планове да направи криптото „по-зелено“, се казва в бележка до клиентите. По думите на Грайдър биткойнът укрепва от месеци на фона на отслабващото му пазарно лидерство, но той все още е бичи настроен, а очакванията му са цената да достигне 100 хил. долара.

Нужно е обяснение

„Най-логичният отговор е, че той усеща натиск“ от хора, които смятат, че човек не може да е „зелен“ и да притежава криптовалути, посочва инвеститорът Майкъл Терпин, според когото подобна позиция е чисто е просто „неинформирана“.

„Първо, на практика няма изразходване на енергия при изпращането на биткойни, а добивът на нови монети за поддържане сигурността на мрежата все още иска далеч по-малко количество енергия (и 70% от нея е от възобновяеми източници), отколкото количеството енергия, изразходвано за добив на злато, или енергията за световната банкова система“, смята той.

Наблюдавайте другите криптовалути

Не е изключено Мъск да е хвърлил око на стимулирането на друга монета с по-зелен и, да кажем, по-пухкав профил. Един от най-харесваните отговори на оригиналния пост на Мъск в Twitter бе този на Били Маркъс, един от съоснователите на доуджкойна – криптовалутата, взела името си от меме с кучето шиба-ину. Този токен стана новият любимец на Мъск, както и на тълпите инвеститори на дребно.

„Ако само имаше криптовалута с комбиниран добив (merge-mined – бел. ред.), която е с много по-малък въглероден отпечатък от биткойна, и също така има куче на нея“, написа Маркус.

При така нареченият комбиниран добив може да се „копаят“ две или повече еднородни блокчейна по едно и също време.

Не се връзва

„Като цяло е малко изненадващо, като се има предвид, че Tesla купи биткойни за съхранение през януари и аргументът е същият, независимо дали използваш биткойни за съхранение на стойност или за трансакции“, заяви Виджай Айар, ръководител на Азиатско-Тихоокеанското звено на Luno. „Така че не се връзва. Обикновено в подобни случаи има скрити мотиви“, допълва той.

Не може да бъде

А за някои реакцията на Мъск граничи с невероятното.

„Кажи ми, че акаунтът ти е хакнат, без да ми казваш, че акаунтът ти е хакнат“, написа криптоанализаторът Ясин Елманджира в отговор на туита на Мъск.

Шансове за покупка

„В ретроспекция това е страхотна възможност за покупка“, посочи на свой ред дългогодишният криптоентусияст и съосновател на Gemini Trust Co. LLC Камерън Уинкълвос в Twitter.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:06 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

15
rate up comment 2 rate down comment 2
Solar Power
преди 3 години
Тук си напълно прав. BNB все още е доста централизирано, но се надявам с разни DEFI-та да се промени това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 0
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Няма такова нещо на пазара, което е без конкуренция.Дори и при койнченцата и там биткойна си има конкуренция и ще има все повече.Пак се връщаме на факта, че единственото, което го крепи, е доверието. Докато има доверие - ще го има. Но при толкова новопоявяващи се кандидати, доверието почва да се разпределя.Кеш-аутвай, вземи си печалбата, купи си нещо хубаво за награда и към следващата инвестиция. Мъск не е глупав, затова излиза. Дори да си прав и да стигне 100 к, това са само х2, но ако тръгне надолу х-овете са по-големи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 1 rate down comment 1
cherney
преди 3 години
Да, но Cardano и Bitcoin cash са централизирани и имат т.нар. third party, т.е. Чарлз Хоскинс и Роджър Вер. Същото се отнася и за BNB, за които пише колегата. Освен това, PoW гарантира secure на протокола, а това е налице при биткойн. Биткойн е единствената децентрализирана дигитална мрежа / протокол в крипто пространството. Ако Виталик, Хоскинс, Вер или китаеца от Binance си мислят, че FED или ECB ще допуснат проектите им да се използват за разплащателно средство, много сериозно са се объркали. Виж какво се случи с Libra на Facebook. Биткойн е asset, който не влиза на полето на щатския долар и еврото, както вече многократно посочих. А като asset е без конкуренция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 2
Solar Power
преди 3 години
Нищо не ти дава ! За разлика BNB можеш да правиш милиони транзакции в секунда. Не се копае (изкопано е - тотално зелено). Дефлационна валута тоест намаля на всеки 3 месеца понеже ги изгарят докато останат само 100 милиона. Освен това при търговия на binance ползваш 25% отстъпка. Освен това ако ползваш картата им ще получаваш кеш бек на всяка покупка и то отново в bnb. Няма да говоря за launchpada който иска да го гледа. От всички крипто валути единствената смислена е BNB :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 0
kmilchev
преди 3 години
То повечето крипто борси са американски така, че индиректно вече контролират пазара донякъде. Иначе днес се зачетох и наистина биткойнът харчи по 700kWh само за една транзакция, което си е фрапиращо. Етърът е около 60kWh, Litecoin и Bitcoin Cash по около 10-20kWh. Най-добре са Cardano, XRP и Doge, които са 0,1-0,5kWh. Те по форумите сега говорят, че най-вероятно Cardano ще бъде "новия койн" на Мъск.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 0
cherney
преди 3 години
Да, златото има индустриално приложение, но настоящата му капитализация от над 10 трлн. долара има малка връзка с това. Основно е кюлчета в трезорите. Което, между другото, изобщо не го отличава от моите биткойни в ledger nano. Да, факт е, че много хора влагат пари в момента и 99% от тях изобщо не знаят защо го правят. Общо взето, искат да станат милионери за три месеца, но това няма да стане, естествено. Почти всички ще загубят парите си, още повече, че влагат в някакви нови проекти, чиято съдба отново в 99% ще е крайно тъжна. Аз в крипто не влагам вече основно поради психологически причини. Етериум купих на 8 долара и няма как да се пречупя да купувам днес. Общо взето, съгласен съм, че повечето "инвеститори" не знаят какво правят, но не съм съгласен с мнението, че това е тавана на биткойн. Цена от 100.000 долара ще видим, въпрос на време е. А ако поради някакви причини биткойн протокола се окаже неуспешен, здраве да е. Личното ми мнение е, че има една единствена възможност това да се случи и това е крайни рестрикции в САЩ, тоест цялостна забрана на криптото. Но съм скептичен за това, защото американците са умни и ще измислят начин да спечелят от криптото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Да, виж така вече разговор може да се води. Радвам се, че не си от фанатиците.Всъщност е така, биткойн почнаха да го сочат като дигитален съхранител на стойност, а.к.а "дигитално злато". (Асет не е, не може да е асет, защото НЕ генерира приход). Тоест на финансов език, може да се нарече хедж. Както и да е. Аз лично се съмнявам, че някога биткойн ще иде много по-високо от настоящите си нива поради следните причини:1. Много от инвеститорите са тук заради спекулата и бързата печалба. Биткойн вече не предлага такава, но размножаеащите се като скакалци койнчета и койнченца - предлагат. Тоест, вече е видим отлив и насочеане към други кандидати.2. Голяма част от инвестиралите са млади, които не търсят да съхраняват стойнос, а спекулативна печалба. Тоест, групата на хеджиращите е ограничена. Аз, лично, предпочитам да хеджирам в дялове в нискорискови компании - и приход има и фундамент. 3. Златото, за разлика от биткойна, има индусъриално приложение и то голямо. Всички го носим в джоба си под формата на мобилен телефон. А зад него стоят държави и централни банки, което не важи за биткойна. Тоест, за мен златото е много по-сигурен хедж от биткойна. Но аз не харесвам и златото, по същата причина, както и Бъфет - не носи приход, а основно обект на доверие. Изчезне ли доверието....няма нищо отзад, което да го държи.Пример - Мъск с 1 туит му сваля цената с 20%. 4. Биткойна всъщност е управляван и манипулиран от група "китове" и е илюзия, че е свободен пазарен електрон. Инвеститорите не харесват тия манипулации. Особено, когато зад тях стоят анонимни групички.Моето мнение е, че най-добрите дни на биткойн отминаха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 1
cherney
преди 3 години
Когато изчетох всичко възможно по темата и купувах биткойн и етериум през декември 2016 смятах, че първоначалната идея за превръщане на биткойн за световно универсално разплащателно средство е напълно нереализируема. Това е съвсем ясно за всеки, който разбира от финанси и икономика, макар, че вероятно идеята на създателя / създателите да е била друга. Но най-вероятно са IT специалисти, а не хора с икономическо образование. В тази връзка, изобщо не виждам с какво не бих се съгласил с коментара ти, доколкото всичко, което казваш е така. Проблемът е, че биткойн се възприема от всички като cryptocurrency, а той е поел в съвсем друга посока и мнозинството от хората изобщо не разбират това. Криптовалути реално не съществуват. Има crypto assets и crypto application. В първата категория влиза биткойн, а във втората са останалите проекти, от които 99.9% вероятно ще си заминат с времето. Биткойн ще акумулира през следващото десетилетие / и това вече се случва / част от парите в commodities, bonds и real estate. И никой никога няма да го използва за разплащателно средство. Смятам, че поради тази причина всеки втори обяснява как биткойн е epic fail, доколкото всеки си представя, че с него се разплащаш, а реално това не се случва. Няма и да се случи, доколкото примерите, които даде са съвсем уместни. Личното ми мнение е, че в рамките на следващото десетилетие биткойн протокола ще направи 10 трлн. щатски долара капитализация и ще се ползва основно за съхранение на стойност. Това може да изглежда малко налудничаво, но това е гледна точка от нашата камбанария на хора, граждани на ЕС. Само, че от тези 8 млрд. души на планетата едва 1 млрд. живеят в демократични и правови държави, в които собствеността и договорите са добре защитени. Мнозина от тези хора, които нямат този шанс ще ползват биткойн, за да защитят своето състояние, доколкото нито злато, нито собствената им банкова система могат да им гарантират съхранение на това, което имат. Бан на криптото е възможен, но правителствата не са приятели, а конкуренти. Единственият възможен вариант за тотално нулиране е бан в САЩ, доколкото те карат влака. Но се съмнявам това да се случи там.P.S. Цената не ме вълнува особено, доколкото съм х78 на вложението. Може ли всичко да отиде в коша? Да, може, но такъв е живота
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 0
zelka007
преди 3 години
човек , изглеждаш разумен , с интерес ти чета постовете по теми извън криптото ... :))) ... ежедневно през биткой се правят по 300х транзакции . айде по 400х отскоро . предполагам основно спекулативни , а не обслужващи крайни клиенти . каквато е била първоначалната идея . през swift минават над 35млн . какво ми дава повече биткойн мрежата от swift ... с какво е по-добра тази мрежа за разплащане от swift ... ?! ... кратко и ясно , не ме карай да чета дебели книги по темата , няма да го направя ... от бизнеса ми съм се научил , че една идея/услуга/продукт не можеш ли да я изкараш обяснена и да докажеш печалба в 1/2 от А4 я пиши бегала ... иначе замисъла на сатоши(каквото и да стои зад това име , аз лично се съмнявам че е един човек , най-вероятно е група хора) за самофинансиране и обработка и клиринг на транзакциите е добър , спор няма ... ама през борика една транзакция ми струва 2ст ... :))) ... колко ми струва през биткойн ... ?!кво праим като започнат да я забраняват ... :))) като започнат да изключват големите ферми ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 3 години
"Крипто светът" всъщност са фанатици със заучени лозунги, заслепени от алчност и с избила пяна по устите, ако шиткойнчетата тръгнат надолу.Шиткойна се пльосна, то ти рупа, че щяло 100 к да става...фанатик нагъл, кво друго да се каже?! Те му пик..ят на главата, то вика "златен дъжд вали"...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още