IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Коронавирусът може да ускори въвеждането на криптовалути от централните банки

Това ще улесни преминаването на средства директно от институциите към домакинствата

23:04 | 10.04.20 г. 13
Автор - снимка
Създател
<p>
	Снимка: Bloomberg</p>

Снимка: Bloomberg

Получаването на пари в брой от правителствата и централните банка незабавно и сигурно до мястото, където това е най-необходимо, беше едно от най-големите предизвикателства, поставени от тази пандемия и дълбоката рецесия, която тя предизвиква. И цифровата валута на централните банки или CBDC може да помогне за решаването на някои от тези проблеми, пише Майк Долан за Ройтерс.

Цифровите парични средства, които са смятани за законно платежно средство, действат точно като традиционните банкноти и монети, но се предават между отделни лица чрез блокчйн технологиите.

Освен че се избягват рисковете за здравето, породени от физическото преминаване на парите от човек на човек, предимствата на прехода към CBDC включват способността на централните банки да инжектират пари директно в домакинствата и фирмите, избягвайки отрицателните лихви на  банките.

От друга страна, централните банки се колебаят за въвеждането на криптовалутите досега поради технологиите, въпросите за сигурността и поверителността, както и притесненията за стабилността на платежната система при прибързаното преминаване към CBDC.

Но преди коронавирусът да се появи, централните банки на Великобритания, еврозоната, Япония, Канада, Швеция и Швейцария и Банката за международни разплащания вече трябваше да се срещнат през този месец, за да координират усилията си въвеждане на цифровите валути в практиката си.

Според анализатора на Deutsche Bank Марион Лабуре тази група от централни банки - представляваща около една пета от населението на света - вероятно ще издаде цифрова валута с общо предназначение в рамките на три години.

Първоначално тази среща беше планирана за април. Но в момента централните банки и правителствата са подложени на натиск да осигурят средства за домакинствата и бизнеса за справяне с икономически шок, причинен от пандемията от коронавирус.

Традиционните методи за изпомпване на пари през банковата система чрез така нареченото „количествено облекчаване“, при което централните банки заливат търговските банки с пари чрез закупуване на облигации, вече са приложени в размер на трилиони долари.

Но количествените облекчения бяха критикувани, защото при последното им използване голяма част от средствата останаха затворени в банките заради ниското търсене на заеми, което попречи на преминаването на тези средства към домакинствата и фирмите. Много експерти смятат, че цифровите валути биха могли да бъдат решение на този проблем.

Мантрата „каквото и да е необходимо“, изречена от голяма част от властите в световен мащаб означава, че се обсъжда използването на нови инструменти и прилагането на непознати досега мерки.

В четвъртък Централната банка на Великобритания и Северна Ирландия се съгласи да заема средства директно на правителството на Обединеното кралство за финансиране на програмата за борба с COVID-19.

Малко след това Фед обяви поредната мащабна програма в размер на  2,3 трилиона долара, този път за малки и средни предприятия, заемайки средства директно на местните власти и дори предоставяйки финансиране на корпорации с лоши кредитни рейтинги.

В документ за вашингтонския институт „Питърсън“, публикуван през миналата седмица, икономистите Джулия Коронадо и Саймън Потър подкрепиха система от доставчици на цифрови разплащания, която би позволила  на Фед  да изпраща средства директно на домакинствата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:12 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 5
Oбичам България
преди 4 години
Интеренет и устройство - ако си прав, това означа, че само хората с мобилни телефони и интернет, ще могат да ползват крипти валутите (те наистина са много малко). Ако не си прав и ако беше чел, щеше да знаеш, че от много години има малки всякакви малки и евтини устройства, принтиране на парите ти на лист, банкомати, флашки и още много други технологии спорещи за това, кое е по-сигурно и по-евтино (за разлика от банкоматите с windows xp). Иначе, Blockchain като технология се използва навсякъде и почти в самото начало и от банките. Просто трянва малко време да се договорят за регулации, защото в зависимост от форка тук парите могат да се печатат много по-лесно. Така, че тези, които твърдят, че криптовалути нямат бъдеще и не решават проблеми са просто невежи - лошото е, че просто ще решават проблеми отново на богатите, а не нашите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 2
ivan.kostov.39
преди 4 години
Безналичните пари не решават проблема със здравето, а вероятно го усложняват и второ непременно трябва да имаш интернет и устроиство за да боравиш с тези пари. https://nourishingtraditions.com/is-coronavirus-contagious/?fbclid=IwAR0PAKRnvTdPq0dJMbLpmpOPeZ59G-1lFiTA10EnvEjidOFV7CbwliAPqI4
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още