Генералният директор на Банката за международни разплащания (БМР) Агустин Карстенс определи биткойна като спекулативен балон и призова властите да реагират, за да защитят доверието във финансовата система, предава Франс прес.
В момент, когато разработчиците на биткойна преследват целта си да създадат алтернативна платежна система без намесата на държавните власти, тази криптовалута "се превръща едновременно в балон, в схема "Понци" и в екологична катастрофа", изтъкна на конференция във Франкфурт ръководителят на БМР, наричана централната банка на световните централни банки, пише БТА.
Карстенс призовава властите да проявят бдителност, тъй като криптовалутите могат да подкопаят общественото доверие във финансовата система.
Подобно на биткойна, криптовалутите в действителност са "чисто спекулативни" активи "с твърде нестабилни" стойности, коментира централният банкер.
Миналата година криптовалутите се възползваха от снизхождението на властите, тъй като тяхната технология предлага пример за подражание по отношение на намаляване високите разходи за финансовите трансакции.
Регулаторите обаче станаха по-критични, след като стойността на биткойна се стопи от близо 20 хил. долара през декември до по-малко под 6 хил. долара днес при силни всекидневни колебания.
Китай например възнамерява да засили контрола върху криптовалутите и да нанесе тежък удар върху извършваните в страната трансакции с тях.
Според Карстенс нестабилността на криптовалутите подкопава ползата от тях за трансакциите и като стойностна единица, като в същото време открива широки възможности за престъпниците да перат пари.
"Ако единственият модел на дейност е използването им за забранени или незаконни трансакции, централните банки не бива да позволяват на тези цифрови пари да се опират върху същата инфраструктура, която обслужва световната финансова система и върху доверието, осигурявано от нея", предупреждава той.
Ето защо според него централните банки трябва да имат готовност да се намесят, ако е необходимо.
Всичко за криптовалутите четете тук.
преди 6 години Със сигурност един от плюсовете на криптовалутите е, че не са целите в банални масонски символи :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Забравих да добавя, че добре организираният атентат е фалшив и американските кретено-масончета си го създадоха сами, с конкретно определена цел, която донякъде си я постигнаха на гърба на другите хора, защото засега повечето сте абсолютни ***, които могат да бъдат манипулирани свръх лесно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Банките са един от масонските етажи на капитализма, който също предстои да се срине заедно с цялата им идиотска система етаж по етаж, като кули близнаци в добре организиран терористичен атентат от 2001-ва ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Вие наистина ли вярвате на тия нещастници масоните и на скапаната им корумпирана система? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Другите в съня си :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Половината от тях ще умрат от сърдечен удар. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Все по-кафяво им стана в гащите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Аз с интерес ще проследя в следващите 10 години кои ще умрат първи, кретено-масоно капиталистите или създателите на блокчейн, като със сигурност ви гарантирам, че през 2030-та западна европа ще е жабешко блато ;) Те не крадат, не злоупотребяват, не продават оръжие на терористите :D Не манипулират, не ви използват като роби :D Не лъжат, не са двулични, нямат двойнствени животи извън обществените, докато са в ложите :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Щом и тоя се обади значи работата май е ясна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Карстенс да си гледа тяхната пирамида.Доста е спорно кой лъже и краде повече - банките или криптоборсите.Свикнаха да си присвояват част от живота на хората чрез лихви и инфлация и сега се уплашиха да не би да намалеят маймуните в тяхната клетка и да отидат при други. отговор Сигнализирай за неуместен коментар