IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Желанието за контрол над биткойна продължава да го обезценява

Заместник-управителят на Китайската централна банка определи криптовалутите като псевдофинансови нововъведения, които нямат връзка с реалната икономика

10:16 | 16.01.18 г. 15
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

По време на азиатската търговия биткойнът се понижи до най-ниското си ниво от началото на декември, след като инвеститорите продължават да го разпродават, съобщи Bloomberg. Това се случва на фона на нарастващите желания за налагане на контрол върху пазара на криптовалути от страна на различни регулатори от цял свят.

Цената на най-голямата по пазарна капитализация цифрова валута се понижи с 6,3% до 13 040 долара в Хонконг, което е най-ниското й ниво от 5 декември 2017 г. според средното изчисляване на цената от страна на Bloomberg. Пониженията в цената във вторник обърнаха и възходящия тренд от последните два дни. Биткойнът в момента е загубил повече от 30% от стойността си от средата на декември, когато и отчете най-високите си стойности след пускането на търговия с фючърси. При другите криптовалути също се наблюдават тенденции на поевтиняване. 

„Инвеститорите трябва да са готови да загубят всичките си пари, инвестирани в биткойн“, каза Стивън Майор, председател на Европейския орган за ценни книжа и пазари в интервю за Bloomberg. Той добави още, че голямата волатилност на биткойна подкопава възможностите за използването му като реална валута.

Поредният удар за най-голямата криптовалута по пазарна оценка дойде от Китай, където представител на централната банка е изразил становище, че централизираната търговия на цифрови пари трябва да бъде забранена, както за физически лица, така и за фирми, които предлагат подобни услуги, съобщи Ройтерс. Според заместник-управителя на Китайската централна банка Пан Гуншън правителството трябва да продължи да упражнява натиск върху търговията с криптовалути, за да се предотврати натрупването на рискове.

През миналата година Китай забрани финансирането чрез първично предлагане на цифрови монети или токени на територията на държавата.

"Псевдофинансови нововъведения, които нямат никаква връзка с реалната икономика, не трябва да се подкрепят", смята още Пан Гуншън.

Освен това и министърът на икономиката и финансите на Франция Брюно Льо Мер заяви, че иска нови регулации, насочени към виртуалните валути, за да спре използването им за заобикаляне на данъчните закони, финансиране на тероризма и други престъпления.

Загубите за биткойна през миналата седмица се дължаха на изявлението на корейския министър на правосъдието, че правителството подготвя законопроект за забрана на търговията с цифрови пари. След това обаче тонът беше значително смекчен.

Всичко за криптовалутите четете тук. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:05 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 15 rate down comment 8
Sakamano
преди 6 години
То и угасването на Слънцето е въпрос на време, само че засега не ме притеснява. Когато правите прогнози, поне се ангажирайте със срокове, иначе излиза малко несериозно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 19 rate down comment 8
Стоян Петров
преди 6 години
Нали се разбрахме, че спихването на всичките койни е въпрос на време. Кой успя да намаже филията с мас честито, останалите ще точим лиги отстрани, ще се чешем по главите и ще се чудим защо изпуснахме надуването на балона. Факта че ще станем свидетели на неговото спукване не ме утешава ни най-малко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 4
Jorkata
преди 6 години
Въпрос на време беше ЕС да направят нещо подобно. просто франсетата първи си обявиха картите. Очаквам скоро и други ЦБ-та да излязат със подобни новини.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 17 rate down comment 9
natty
преди 6 години
В момента е под 12 000 долара, дали това не е началото на края?!? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 7
Sakamano
преди 6 години
Неодобрението на официалните власти е добра реклама, но по-добре да не прекаляват, че все още разчитаме на централните банки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още