Газът от САЩ е в пъти по-евтин, но проблемът е, че в момента търсенето е много голямо, смята българският премиер Кирил Петков. "Всички искат, защото виждат, че газовите доставки от Русия са много рискови, дори и да не им е спрян газът, те не знаят какво ще се случи следващия месец", допълни той.
Пред "Нова телевизия" премиерът посочи, че цената на газа в САЩ в момента е около 26 долара за мегаватчас, а на пазарите в Европа - около 100 евро за мегаватчас. Цената на руския природен газ е около 71-72 евро за мегават, коментира още Петков.
Този голям марж означава, че въпреки увеличените разходи за пренос, втечняването и регазификацията, както и таксите за доставката, цената на втечнения газ от САЩ дори може да бъде по-ниска.
След посещението на Кирил Петков в САЩ е станало ясно, че България има опции по отношение на газа. Цената му, ако не е по-ниска, поне е еквивалентна на тази на "Газром", допълни още премиерът.
Договорите за доставката на два танкера втечнен газ от САЩ за България са подписани директно с американска компания, но Петков отказа да посочи коя е тя, защото условията за нас са много добри и не иска да я постави в конфликт с други клиенти. Корабите вече са тръгнали към България и е къде ще акосстират, както и каква е цената доставките.
Кирил Петков анонсира още, че от 1 юли България ще получава газа от Азербайджанв пълния му договорен обем, независимо дали новата връзка с Гърция (IGB) е готова. Споразумението между двете страни вече е подписано, гарантира още премиерът.
Припомняме, че предишното ръководство на "Булгагаз" коментира, че преди да е готов интерконекторът между Комотини и Стара Загора, Азербайджан няма да ни доставя договорения газ в пълен обем. В договора, подписан преди близо десетилетие, като входна точка на газа беше посочена именно IGB. Заради това условие в договора досега Азербайджан доставяше около 1/3 от договорените 1 млрд. куб. метра природен газ годишно.
Подписаното споразумение обаче е показало, че трасето не е било фактор, допълни още Петков.
Премиерът отбеляза още, че има принципно съгласие от ЕК, че България също ще получи дерогация по отношение на петролното ембарго за Русия.
преди 2 години вявявяв отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години АбреКуре, ти добре ли четеш или? Еййй, аман отпромити мозъци. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Eee, цели 2 танкера бре! Поне за 5 год. напред количества са това! :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Да! Благодаря! Точно така е! Гледах последно за транзита през гръцко колко излиза приблизително и цената на руският колко е, и понеже са в кубични метри, въпреки че си ги преизчислих в мегават/час съм го написал в грешната мерна единица ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години ЗелКата няма идея какво пише. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Посочените от теб цени са за мегаватчас, а не за 1000 куб. м отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Единственият проблем тук е, че курулиран киро е доказан лъжец отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ние купуваме в момента хамерикански газ на цена около 22 евра за илядо кубика, добавяте премия от около 25 евра за еднократни покупки (тази премия няма да я има когато официално подпишем 10 годишен договор например), дабавяте навло около 2 евра за илядо кубика и регазифициране и склад още около 5 евра, транспорт до входна точка на БГ 1-2 евра и се получава крайна цена около 55-60 евра за илядо кубика. От рашистите, ако не бяха прекратили договора, цената е около 80 евра за илядо кубика, на нидерландския хъб е около 95 евра за илядо кубика. Ако купуваме от Нигерия или от Египет с дългосрочни договори също ще е ниска цената, около хамериканската. Според мен хамериканските доставки са по-сигурни от нигерийските или египетските. Това е реалността драги ми тролейчета, да са живи и здрави всите газпромаджий, да се напечелят на рубли доволно... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години и в европа беше поевтин изобщо защо коментираш теми от които не разбираш и които са лесно проверими.? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Мдам. Че пръцкаме у хъбът. отговор Сигнализирай за неуместен коментар