IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Анализатор: Путин се отдалечава от успеха, времето не работи в полза на Русия

Западната солидарност трябва да се насочи към България и Полша след спирането на руския газ само за тези две държави, смята Пламен Димитров

11:00 | 13.05.22 г. 23
<p>
	<em>Снимка: Hollie Adams/ Bloomberg</em></p>

Снимка: Hollie Adams/ Bloomberg

Войната ще продължи още дълго време, тъй като руският президент Владимир Путин не може да постигне такъв успех, на какъвто се надяваше – да разгроми украинската армия, да не говорим за първоначалните цели да влезе в Киев, да смени властта и евентуално да неутрализира президента Зеленски. Това, което до момента Русия е постигнала, трудно може да бъде продадено за победа. Без такава победа Путин няма да спре войната. Това каза Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria.

Според него руският президент ще се надява на по-добри успехи в бъдещи сражения, което означава, че войната ще продължи.

Анализаторът посочи, че Русия все още контролира един сериозен териториален актив – коридора между Донбас и Крим и два-три големи града. Той не очаква Украйна да се примири тези градове да бъдат откъснати от нея и няма мотив да спре съпротивата.

По думите му, "изходът, който може да бъде етикетиран като победа" от страна на Путин, "изглежда затрупан под развалините на военните действия". "Трудно е да се види какъв друг изход може да има за Русия от тази война. Другият изход изглежда е тя да бъде разгромена и войските ѝ да бъдат изтласкани от територията на Украйна. И това не ми се вижда да се случи в скоро време. Няма изход към мира в този момент", коментира Димитров.

Що се отнася до гласуваната от САЩ военна помощ за Украйна в размер на около 40 млрд. долара, анализаторът смята, че тя ще доведе до укрепване на украинската отбрана, но е "малко вероятно руската армия изведнъж да рухне под напора на непрекъснато пристигащите помощи за Украйна". Експертът отбеляза, че тези съвременни машини изискват и време за обучение на военните да работят с тях и това не може да стане от днес за утре.

"Времето не работи в полза на Русия. От чисто военна гледна точка работи за Украйна", смята анализаторат.

По темата за договорените доставки на втечнен газ от САЩ за България след срещите на българския премиер с вицепрезидента Камала Харис и държавния секретар Антъни Блинкен Димитров каза, че са нужни подробности, за да се коментира, но добави, че спирането на руския газ само за две държави в Европа означава, че "фокусът на западната солидарност трябва да се насочи към тези две държави".

Той обясни, че за разлика от България Полша е запълнила почти на 100% газовите си хранилища. До края на годината трябва да заработи и един доста голям газопровод от Норвегия през Дания и Балтийско море до полските пристанища.

"И понеже България е много малък потребител на газ - малко над 3 млрд. куб. метра газ годишно, то никак не е невъзможно тези 3 милиарда (или по-скоро 2 милиарда, защото 1 милиард ще идва от Азербайджан), да бъдат осигурени с доставки на втечнен газ. България може да бъде нещо като витрина за западния успех, че може да се справи и без руски газ в очертаващата се криза, в която руските енергийни ресурси очевидно стават токсични“, е мнението на анализатора. Той смята, че са възможни координирани действия на американците с Гърция и евентуално с Турция, където може да се разтовари втечнен газ.

Димитров е категоричен, че петролно ембарго от страна на ЕС ще има, припомнявайки, че в момента се договарят какви ще бъдат условията и какви изключения за отделните държави ще бъдат направени. "ЕК е направила предложението и тя се стреми да координира преговорите и дори да ги води с държавите, които не са съгласни с незабавното прилагане".

"Различните държави в ЕС са в различна ситуация спрямо доставките на руски петрол. Тези, които имат пристанища – Западна, Северна, Южна Европа, нямат проблем, защото петролът е глобално търгувана стока и може да дойде отвсякъде. Проблемът е единствено с тези три-четири държави в Централна Европа, които се снабдяват с петрол предимно чрез тръбопровода "Дружба", построен много отдавна, в съветско време. Те действително се нуждаят от известно време, за да си организират доставките от най-близките пристанища и оттам вече с цистерни, с нови тръбопроводи да си решат въпроса", поясни анализаторът.

Как ще преработва рафинерията в България друг петрол освен руски? С колко може да се увеличи цената на бензина? Трябва ли да се въведат на ниво Европейски съюз мита за вноса на руски петрол?  Какво би могло да означава евентуалното отстраняване на ФСБ (Федерална служба за сигурност на Руската федерация) от войната в Украйна?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:54 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

23
rate up comment 3 rate down comment 0
georgi_shum
преди 2 години
Хаха, чиба Ma :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 2 rate down comment 5
serafima
преди 2 години
Забавляват ме тук писали с претенции на висши военни стратези и анализатори дълбокомислени разсъждения за краха на Русия! Нека на нещо да се радват! Така са надъхани, че ми става тъжно за времето 2022 г., когато има толкова едностранчиво мислещи хора (по Маркузе). После мълчаливо ще подвият опашка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 3 rate down comment 0
georgi_shum
преди 2 години
Именно :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 4 rate down comment 2
data
преди 2 години
Ще видим. Въпреки битуващото мнени за твърдия характер на населението и непобедимоста на армията Русия винаги де е справяла зле във продължителни и изтощаващи конфликти . Освен всв но там е подпомагана а и не бива да се забравя мотивацията от страна на нквд
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 3 rate down comment 2
georgi_shum
преди 2 години
За момента, всичко сочи, че нещата отиват натам.Единственият шанс на Путин, да получи шанс за успех, е да обяви мобилизация. Но пък това е огромен риск, който най вероятно ще е и политическото му самоубийство :) Ако не и реалното физическо такова.Въобще сам се набута в такива ситуация, че няма полезен изход. Както разправям на нашия приятел Мави, от ден първи - Путин загуби тая война, още в момента, в който я започна. Не зависимо какво стане на фронта.А след речта му на парада в понеделник, вече съм почти на 100% убеден, че ядрено оръжие няма да посмее да използва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 4 rate down comment 3
data
преди 2 години
Влязат ли в позиционна война това е равносилно на унищожаването на Русия до степен на разпад.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 1
georgi_shum
преди 2 години
Да, определено ще се пробват за това, не знам дали ще устискат 2 г, но определено до тази зима, поне до началото на отоплителния сезон, конфликта под една или друга форма ще продължи. Независимо дали тая фирма ще е активна, като сега, или ще е в по тиха, позиционна фаза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 0
data
преди 2 години
В абсолютно безпереспективният Афганистан СССР стоя 10 г . Верно , Русия не е СССР и няма неговите ресурси но според мен мин конфликта ще е 2 г . Най малкото руснаците ще тестват запада дали няма да се огъне тая зима
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 5 rate down comment 1
georgi_shum
преди 2 години
Не н+ме разбирайте грешно, и аз искам да стане бързо, но обективно погледнато няма как да стане за седмици или месец - два.Значи, руснаците все още имат известен настъпателен потенциал, поне в района около северодонецк. Тоя потенциал, най вероятно ще се изчерпа до седмица, най много две. И дори и по някакво чудо да успеят да обградят тоя район с площ около поне 70-80 км2, настъплението ще спре и ще се мине към дълга обсада. Украйнците там са далеч по добре укрепени и снабдени, отколкото мариупол, и могат да държат месеци.Независимо дали се стигне до това или не, до седмици, руснаците ще минат към отбрана по целия фронт. Това не значи, обаче, че украйнците веднага ще минат в общо контра настъпление. Все още нямат сили за това. Едно е да водиш отбранителни боеве от добре укреплени и снабдени позиции, друго е да разгърнеш общо настъпление. Не, че няма да има някакви локални такива, като тия около Харков сега, или около Херсон, но за нещо по голямо, украйнците все още нямат сили. Те едва преди седмица почнаха да въвеждат в боя съединенията, които формираха при мобилизацията, която започна в края на Февруари. И съответно да изтеглят изтощените си боевете до сега части от фронта, за почивка и попълване Трябват им още поне месец два, за да натрупат още западно оръжие, най вече артилерия и системи за залпов огън, за да сформират поне 3-5 бригади въоръжени с тях, тия бригади да получат боен опит в по локални и статични боеве, и едва тогава ще са готови за офанзива. Реална украйнска офанзива може да се очаква най рано началото - средата на юли според мен.А за мобилизацията в Русия - върви си скрита такава от самото начало на войната :( Да, привличат ги с кратки договори, да не набират толкова, колото им трябват за сериозен успех, но все пак достатъчно, че да покриват част от загубите си. Така, че от към хора все още не са критично закъсали. Факт е, че качество, на тия хора, не е особено добро, но кога това е спирало руските генерали да си жертват войските?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 0
khao
преди 2 години
незнам за другите колеги, но поне аз до сега яко надцених тяхната армия и военни... края на есента ми се струва далеч, още до две седмици ще започне кнотраофанзивата и да видим колко бързо ще напредне!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още