Има значително влошаване на общото финансово състояние на "Булгартрансгаз", съобщи в Народното събрание служебният министър на енергетиката Андрей Живков, който беше изслушан от депутатите по искане на "Има такъв народ" (ИТН).
Живков обясни, че значително се увеличават задълженията на газоразпределителното дружество, като за година задълженията достигат 2,16 млрд. лева спрямо 287 млн. лева през 2019 година. Около 1 млрд. лева са задълженията, свързани с "Балкански поток" към изпълнителя на проекта - консорциум "Аркад".
Общите разходи за "Балкански поток" досега са 2,55 млрд. лева.
Към 31 декември 2020 г. печалбата на "Булгартрансгаз" достига 80 млн. лева спрямо 116 млн. лева година по-рано, или спад от 31%. За първото полугодие на 2021 година има известен спад на нетната печалба - с 5 млн. лева до 55 млн. лева.
Очакванията са нетните капиталови потоци към 2021 година да възлязат на 100-120 млн. лева, което според Живков е крайно незадоволително на фона на вложените средства за "Балкански поток". По думите на служебния министър печалбата ще се върне до нивата от 2019 година, тоест преди включването на "Балкански поток". Живков обаче не отчете, че от 2020 година през България вече не преминава транзитът за Турция и България губи около 100 млн. евро от транзитните такси.
Данните показват, че през 2020 година съществено намаляват доставките за Турция (заради включването на "Турски поток"), както и за вътрешния пазар, но те донякъде се компенсират от увеличените доставки за Гърция и Северна Македония.
Преди дни КЕВР наложи санкции на дружеството заради нарушения при тегленето на заеми за "Балкански поток".
Живков уточни още, че от "Булгартрансгаз" не са предоставили своята инвестиционна програма и не може да бъде направена оценка дали са застрашени други важни за компанията и страната проекти във връзка с увеличената задлъжнялост.
От парламентарната трибуна Живков анонсира, че Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) прави проверка за свръхзадлъжнялост на "Булгартрансгаз" и в Министерството на енергетиката очакват резултатите от нея.
Мартин Димитров ("Демократична България") призова служебният министър да поиска пътната карта за развитието на газопреносната мрежа, подписана през 2017 година с "Газпром", от руския газов гигант. Той изрази своите опасения, че в документа може да има още ангажименти за страната по отношение на газовата инфраструктура.
Димитров беше категоричен, че ако служебният министър не поиска пътната карта от "Газпром", която за момента не може да бъде намерена, Народното събрание ще изиска документа от Русия, когато бъде сформирана енергийната парламентарна комисия.
Бившият министър на енергетиката Теменужка Петкова, днес депутат от ГЕРБ-СДС, обясни, че цялата документация около "Балкански поток" е минала през Народното събрание и има решение за него, обнародвано в Държавен вестник в края на 2018 година. Тя беше категорична, че в това решение, одобрено единодушно от депутатите от 44-то Народно събрание, е вписана цялата информация за разширението на газопреносната мрежа на страната и няма нужда да бъдат търсени пътни карти по този казус.
Петкова нарече още "голям балон" коментарите, че "Балкански поток" влошава финансовото състояние на "Булгартрансгаз".
преди 3 години А руснаците твърдят, че продължават да плащат такси по стария договор за транзит едновременно с такси и по новия маршрут, което най-вероятно е вярно, защото не сме чули за споразумение, подобно на онова с Румъния за прекратяване и изчистване на задълженията. Отделно няма как да получаваме по-малко пари при по-голям транзит. Нещо не ми изглежда напълно достоверна дописката ви. отговор Сигнализирай за неуместен коментар