IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България e изпратила меморандум до всички потенциални кандидати за АЕЦ „Белене“

Срокът за изготвяне на обвързващи оферти ще започне да тече от датата, на която ще бъде осигурен физически достъп до „информационната зала“ в НЕК

10:59 | 30.04.20 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Изпратен е информационният меморандум за проекта АЕЦ „Белене“ до всички потенциални кандидати от т.нар. „кратка листа“ - Китайската национална ядрена корпорация (CNNC), Атоменергопром АД - Росатом, Корейската хидро-ядрена корпорация, Фраматом САС – Франция и Дженерал Електрик, САЩ, съобщават от Министерството на енергетиката. 

Меморандумът съдържа базова информация за проекта, правната рамка в страната, както и анализ на пазарната ситуация в региона. Изпращането му до кандидатите стана възможно, след като по-рано април те подписаха споразумението за конфиденциалност по проекта. То е обвързващо както за самите тях, така и за всички техни консултанти, банкери, агенти и други, подчертават от министерството.

Като се отчитат продължаващите мерки в много държави във връзка с пандемията от коронавирус, информационният меморандум е изпратен онлайн. Стремежът на българската страна е да създаде оптимални условия за кандидатите да подготвят обвързващата си оферта в условията на извънредно положение.

Във връзка с актуалната пандемична обстановка срокът за изготвяне на обвързващи оферти ще започне да тече от датата, на която ще бъде осигурен физически достъп на кандидатите до „информационната зала“ за проекта, обособена в сградата на Националната електрическа компания (НЕК).

Припомняме, че през лятото на 2016 г. Арбитражният съд в Женева отсъди НЕК да заплати на руската компания "Атомстройекспорт" за поръчаното, но незаплатено оборудване за АЕЦ "Белене". Общият размер на иска беше 1,2 млрд. евро, а съдът отсъди плащането на 550 млн. евро. В замяна НЕК получи изработени два реактора и оборудването в последствие беше складирано на площадката на централата. През септември същата година парламентът разреши отпускането на държавна помощ, за да може НЕК да плати на "Атомстройекспорт" за двата реактора.

Междувременно управляващите решиха да се търси стратегически инвеститор за изграждането на централата, но без да се гарантира изкупуването на електроенергия и без държавни гаранции за проекта.  Правителството започна процедурата за избор на стратегически инвеститор през май 2019 г. в опит да придвижи спрения през 2012 г. проект.

В края на миналата седмица България уведоми „Росатом“ за отлагане на сроковете за провеждането на търга за строителството на АЕЦ „Белене“ заради пандемията от коронавирус. Сроковете за удължаване на работата по търга ще зависят от периода на действие на ограниченията заради пандемията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:48 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 8 rate down comment 3
Стоян Петров
преди 4 години
А ти можеш ли да пресметнеш разликата между 2,5 и 25 милиарда, колкото ще струва допотопна печка??? Знаете че реакторите са 2+ поколение, но въпреки това ги купихме и даже им се радваме. Централата ще се строи между 10 и 15 години. Поне аз очаквам до 25 години ЕС да забрани използването не "новите" ни реактори. Дано сте живи и здрави и да си спомните как Стоян навремето ви обясни, че големите руски енергийни проекти са големи руски празни приказки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 3
Mechkata
преди 4 години
Ти като един виден енергетик да се изкажеш. Да, може да си подарим вече купеното оборудване (2,5 млрд до момента разходи за него и процедури свързани с него) на *** за скрап и да си купим ново, нали?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 2
zelka007
преди 4 години
мдааа ... информационната стая на НЕК ... :))) ... ето едно изследване за разни цени на moltex реактори от 4-то поколение спрямо съществуващи технологии за производство на ток , пък всеки дето може да прави елементарни сметки да си ги прави сам на база заявените разходи от "информационната стая на НЕК" по проектa беляНЕ (официалните де) ...http://analysis.nuclearenergyinsider.com/moltex-energy-sees-uk-canada-smr-licensing-springboard-asiaриторичен въпрос : защо БГ не участва в такива проекти за 4-то поколение реактори (moltex energy или nuscale ) , след като всички на нашето дередже държави искащи да строят ядрени централи са заявили (чехия , унгария , естония , полша , че даже и китайците участват) ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 4
Oбичам България
преди 4 години
Aко тази централа ще се прави, не е ли по-добре да е изцяло държавна. Все пак това си е стратегически обект, а такива обекти не знам колко е добре да са "в ръцете" на чужди сили.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още