България може да се окаже изложена на най-голям риск при евентуално прекъсване на транзита на природен газ през Украйна от всички страни в Централна и Източна Европа (ЦИЕ), сочат данни на European Network of Transmission System Operators for Gas (ENTSOG).
Останалите потенциално потърпевши страни от подобно прекъсване на доставките на руски газ през Украйна са Австрия, Хърватия, Чехия, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Люксембург, Полша, Румъния, Словения и Словакия.
Резултатите показват, че при пиков ден и двуседмично върхово застудяване през зимата, съчетани с прекъсване на украинския транзит, някои страни в Югоизточна Европа ще бъдат изправени пред ограничаване на търсенето.
ENTSOG отбелязва, че намаляването на търсенето в Югоизточна Европа в такъв момент ще се дължи на ограниченията в местната инфраструктурата, а прекратяването на износа не може да помогне да се избегнат тези ограничения.
При прекъсване на транзита през Украйна през тази зима, търсенето в България в пиков ден ще се свие с 65%, най-много от всички засегнати страни. Страната ни е следвана от Румъния (15%), Босна и Херцеговина (13%) и Гърция (12%).
При двуседмично застудяване търсенето в България ще намалее с 62%, докато в Румъния то ще се свие с 10 на сто, а в Гърция с 3%.
газ1
По отношение на нивото на запасите, Германия е лидер с 232,23 тераватчаса запаси, които обаче е запълнила едва на 87%. Тя е следвана от Италия (190,34 тераватчаса и 97% от пълния капацитет), Холандия (129,81 тераватчаса/100%) и Франция (128,53 тераватчаса/95%). България е запълнила своите запаси на 96% и разполага с 6,02 тераватчаса газ. Единствените други страни, освен Холандия, които са запълнили на 100% своя капацитет, са Полша и Португалия.
За целия Европейски съюз, към 1 октомври 2019 г., общите запаси достигат 1060 тераватчаса, спрямо 897 тераватчаса за предходния зимен сезон.
газ2
Основните констатации на ENTSOG за зимните доставки на природен газ продължат да поддържат тревогата сред европейските потребители. Направеният анализ показва, че европейското местно производство на газ продължава да намалява, а Югоизточна Европа остава силно изложена на риск в случай на транзитно прекъсване през Украйна в условия на високо търсене.
От друга страна ENTSOG подчертава, че нивото на съхранение на газ за 1 октомври е най-високото за последните 8 години – 1060 тераватчаса, което е следствие от високото ниво на съхранение (447 тераватчаса) в началото на сезона на инжектиране и сравнително високия сезонен ценови спред през сезона.
преди 5 години Ако това се случи, ще бъде ли търсена наказателна отговорност на тия, които провалиха проекта Южен поток по заповед отвън? отговор Сигнализирай за неуместен коментар