България е на 47-о място по отделени емисии на въглероден диоксид от производството на електроенергия в света към 11:00 часа в петък, сочат данни в реално време на electricityMap.
Страната ни регистрира интензитет при отделянето на въглеродни емисии в размер на 343 г на киловатчас, като спрямо останалите страни по света това може да се разглежда като средно количество.
Най-замърсяващата енергетика принадлежи на Индия, като щатът Чатисгарх, където въглищата са единственият използван енергиен ресурс, отчита 820 г/кВтч отделени въглеродни емисии. Според информацията 2,24 гигавата са използваните мощности от общия инсталиран капацитет на щата – 23 гигавата.
На второ място се нарежда Куинсленд, Австралия, със 750 г/кВтч емисии на въглероден диоксид. Делът на въглищата, използвани за производство на електроенергия в щата около 11 ч., е 82%, докато газът съставлява едва 16%, а хидроенергията – 2 на сто от общия използван енергиен микс.
Други два австралийски щата също се нареждат сред най-големите замърсители на атмосферата със стойности на въглеродните емисии съответно от 697 г/кВтч и 678 г/кВтч .
На пето място е Малайзия с 660 г/кВтч, където делът на въглищата е 56%, а този на природния газ 38%.
Сред първите десет още се подреждат индийският щат Утар Прадеш (644 г/кВтч), Гватемала (662 г/кВтч), Молдова (602 г/кВтч) Полша (597 г/кВтч) и Босна и Херцеговина (583 г/кВтч).
Прави впечатление силното присъствие на страните от Западните Балкани в списъка на най-замърсяваните страни. Освен Босна към него могат да се прибавят още Сърбия (506 г/кВтч) и Черна гора, която регистрира количества в размер на 451 г/кВтч.
В Западна Европа най-замърсяваща страна е Португалия – 485 г/kWh, следвана от Холандия (472 г/кВтч), Ирландия (452 г/кВтч) и Великобритания (311 г/кВтч).
Съседна Турция отделя 383 г/кВтч емисии, докато европейската част на Русия регистрира 332 г/кВтч. В Сибир данните показват моментни стойности от 317 г/кВтч.
Централните части на САЩ отчитат количества в размер на над 330 г/кВтч, докато в Алберта, Канада, интензивността на отделяните емисии достига (547 г/кВтч).
Енергетиката на Аляска може да се похвали като най-чистата със стойности от 24 г/кВтч около обяд българско време.
Тя е следвана от Уругвай (25 г/кВтч), канадския щат Онтарио и Грузия (по 29 г/кВтч), Норвегия и Швеция (под 40 г/кВтч), Южна Бразилия (60 г/кВтч) и Финландия (109 г/кВтч).
преди 5 години ти си голям садист, пак ги караш да четът и да ги боли главата !!! :)))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години :)))ей от тук вадят инфото , и е горе-долу за който го обявява :https://***.electricitymap.org/?page=country&solar=false&remote=true&wind=false&countryCode=RSтези имат по-сериозна методика , но не е цветно :http://***.globalcarbonatlas.org/en/CO2-emissionsпо принцип следенето на емисиите го правят със сателитни лаборатории : японската GOSAT , на наса OCO-2 , на китайците TanSat . европейската космическа агенция обмислят система за глобален мониторинг на парижкото споразумение чрез програмата от сателити за климатични наблюдения sentinel на ЕС , като изведат съзвездие от малки сателити SCARBO - но докъде са го докарали не знам ... ето едно клипче на наса какво се случва в атмосферата с СО2 и защо е глобален проблем :))) ... :https://***.youtube.com/watch?v=x1SgmFa0r04 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Да ви имам картата с 50 държави и 10 щата и всичко останало сиво! отговор Сигнализирай за неуместен коментар