Възможностите за инвестиции от страна на азербайджанската държавна енергийна компания SOCAR в битовата газификация на България бяха обсъдени по време на срещата между енергийния министър Теменужка Петкова и нейния колега от Азербайджан Парвиз Шахбазов, съобщиха от пресслужбата на Министерството на енергетиката.
Двамата разговаряха в рамките на петото заседание на Консултативния съвет за Южния газов коридор, което се провежда в Баку.
По думите на Петкова газовата връзка Гърция-България „е една от най-важните теми на стратегическото енергийно партньорство“ между София и Баку.
Тя информира своя колега за основните стъпки и напредъка по изграждането на интерконектора Гърция–България и потвърди ангажимента на българското правителство връзката да бъде пусната в експлоатация през 2020 г., коeто е в пълна синергия.
Тогава се очаква България да започне да получава по 1 млрд. куб. м. газ годишно от находището “Шах Дениз 2”.
Българската страна е изпратила на SOCAR подробна информация за правната рамка, лицензионния режим и ценовата регулация в сектора на газоразпределението. Очакват се положителни резултати от проучването на българския газоразпределителен пазар, възложено от азербайджанското дружество.
Шахбазов поздрави своя български колега за личния ангажимент, който е поела за изграждането на междусистемната връзка. От своя страна Петкова го покани да присъства на първата копка на съоръжението у нас.
В рамките на престоя си в Баку Теменужка Петкова разговаря и с министъра на земеделието на Азербайджан Инам Каримов, който е съпредседател на междуправителствената икономическа комисия между България и Азербайджан.
Двете страни изразиха задоволство от задълбочаването на двустранните им отношения, за което сериозна роля има и междуправителствената комисия.
преди 5 години Zelka, zalka - водата е от природата, не е на Веолия, но Веолия прибира печалбата, водата от 1 лев ще стане 5 лв, ако това е справяне - за кого е всичко това - за хората ? Цената трябва да е толкова , че да се покриват разноските и да се рехабилитира мрежата. Може да се свърши от Български оператор. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Веолия е ВиК оператор , не държи никаква вода :) ... управляват в повече от 200 града на 4 континента водата :))) ... според мен в пъти по-добре се справят от общинското ВиК . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Ех, колко са проcти, Азербайджанската фирма ще инвестира в битовата газификация. Както и фирмите на овъргаз инвестираха (ама газта за дома е скъпа, като се сложат 100% отгоре). Правилния подход е общинска фирма да инвестира в газификацията на даден град. Това е вечен бизнес, докато има хора в този град и докато има зима. Няма нужда да се дава на чужда държава. Както е с водата, докато има живи хора ще трябва и вода - може ли да я дадеш на Веолия. Айде да мислим с главите си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години разлайване на заспали кучета отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Безплатно ли? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години "SOCAR може да инвестира в битовата газификация на България", може и да не инвестира. Квото стане, от нас нищо не зависи, пък камо ли от правителството. отговор Сигнализирай за неуместен коментар