Необходимо е България да разнообрази своите енергийни източници чрез доставки на американски втечнен природен газ, заяви в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Галина Александрова, главен редактор на специализирания сайт 3е-news.
Тя отбеляза, че целта на посещението на американския държавен секретар Майк Помпейо в Европа е с геополитически подбуди.
„Тук става въпрос за ограничаване на руското и китайското влияние в Европа. САЩ искат да направят това чрез установяване на геополитически значими газови проекти“, посочва Александрова.
Тя посочи двата проекта за терминали за втечнен природен газ в Хърватия и Гърция.
„Терминалът в Хърватия е блокиран от дълго време, но този при Александруполис има потенциала да захранва както България, така и целия балкански регион“, споделя още журналистът.
Според Александрова България трудно може да стане силно зависима от САЩ в енергийно отношение, тъй като Русия е значително по-близо до нас и стоките ѝ, както и тези от Китай, пристигат много по-бързо и евтино.
„САЩ произвеждат голямо количество шистов газ и петрол, които искат да пласират на доходоносния европейски пазар. Тук те могат да продават енергия на базата на платежоспособността на населението и на европейското законодателство, гарантиращо достъп до инфраструктурата“, подчертава още Александрова.
В тази насока журналистът изрази мнение, че американският президент Доналд Тръмп е поел като ангажимент да помогне на компаниите от САЩ да затвърдят позициите си на външните пазари.
„Визитата на Помпейо е насочена към големите инфраструктурни проекти в газовата област. От една страна той иска да проправи път за американските компании, а от друга – да ограничи енергийните проекти на Русия като „Северен поток 2“ и ‚Турски поток“, подчерта Александрова.
В тази връзка тя обърна внимание и на мащабния газов проект на България, който е комбинация от няколко по-малки проекта.
„Това е отваряне на по-широк вход за внос на газ от Турция; изграждане на отсечката Гърция – България, която ще свърже двете системи и ще позволи внос на газ и от Азербайджан и от други държави; изграждане на отсечката към Сърбия и към Македония; довършване на газопровода от Румъния към България; изграждане на газова борса, за да може природният газ да се продава на търговски начала“, сподели още журналистът.
Според нея очакванията са за първите 10 г. печалбата от този проект е да достигне над 3.5 млрд. лв., а за 20-годишен период - от 7 до 9 млрд. лв.
Александрова заяви, че преносът на ток по „Турски поток“ се очаква да бъде по-скъп, защото разходите за изграждането му са по-големи, но засега няма официална информация за това.
Тя добави, че има уточнение между „Газпром“, "Булгартрансгаз" ЕАД и „Булгаргаз“ ЕАД цената да се запази на точка „Исакча“ там, където България получава сега газ, което значи, че цената за потребителите няма да се повлияе от този фактор, а ще зависи от цената на петрола.
Вижте повече във видео материала!
преди 5 години +++++++ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години цитат от статията:"Александрова заяви, че преносът на ток по Турски поток се очаква да бъде по-скъп, защото разходите за изграждането му са по-големи, но засега няма официална информация за това." ток по "турски поток" ........ а сега, де? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Въпроса е да се изгради терминала в Александруполис и връзката от там до нас(интерконектора). А това дали ще купуваме от САЩ, Израел, Иран или Катар зависи от цената.Важното е да имаме опции, за да не могат руснаците, а и другите по веригата на доставки, да ни шантажират. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години " Американският газ е нужен за......" - ето ви пример за фалшива новина! ....защо точно американската? ...а Помпейчо из Европата пътува нарамил чувал пълен със закани и ултиматоми! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Докато ти пишеш глупости, Полша сключи договор с американска фирма, за доставката на LNG равностойно на 2 до 3 млр куб метра годишно. Цената определена, като се вземе цената в момента на определен американски хъб и се намали с 20%. В САЩ газта е най-евтина. След натоварването на танкера, стоката става собственост на купувача и той може да я продава където си иска, даже и в Русия. България наистина има нужда от още един доставчик и най-добре е да е САЩ, но не иключвам Израел, Кипър или Иран. PS Постовете ти и тези на Газпромфилската камарила са наистина безумни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Ако го докатат по-евтино (втечняване-,транспорт-регазифкация, барабар с инвестицията ) от руския, както и да е, ама някак едва ли. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години "Или важното е да дърдорим политкоректни приказки, пък колкото ще да са глупави те? "Виж колко добре се справяш, заедно с другите рубльолюбители!хахаха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години *** = т ъ п а отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Журналист: Американският газ е нужен за енергийната диверсификация на България Пропаганда.Дори по-*** от едно време. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години тоя Помпео като амбулантен търговец обикаля колониите да ги рекетира да купуват втечнен газ и самолети. Лошото е, че германците се усетиха и почнаха да се извъртат към Китай и Русия /рейтинг на агент Ориндж в Германия - 10 %, докато на Путин - 35 %, 49 % от германците виждат САЩ като заплаха и само 30 % Русия и 33 Китай/. отговор Сигнализирай за неуместен коментар