Правителството защити националната сигурност на страната при преговорите с Европейската комисия (ЕК) за приватизацията на „Булгартрансгаз“, заяви пред медиите енергийният министър Теменужка Петкова.
Според нея е неприемлив вариант газовото дружество, което е със стратегическо значение, да премине в частни ръце, а именно в подкрепа на това е било становището на ЕК по делото.
Това обаче за нас е "червена линия", която ние не можем да прекрачим - това е инфраструктура, стратегическа за страната и свързана с нашата национална сигурност, посочи министър Петкова. Това е неприемлив вариант, потвърди тя.
"Нашата цел беше да постигнем споразумение с ЕК, но не успяхме", добави Петкова.
Изказването на енергийния министър идва на фона на решението на Комисията да санкционира БЕХ и неговите дъщерни дружества „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“ със 77 млн. евро заради блокиране на достъпа на конкуренти до газовата инфраструктура на България и нарушаване на антитръстовите регулации.
Делото по казуса, заведено от "Овергаз", се води поне осем-девет години. Разговори са водени на различно ниво, включително политическо и ние искахме споразумение с ЕК, като смятахме, че има всички основания за това, посочи Петкова. Именно част от тези разговори са били и обсъжданията по повод "Булгартрансгаз".
Очакваме официално да ни бъде връчено решението на ЕК и с нашите правни консултанти ще решим какво да правим, допълни Петкова. Ангажиментът за плащане на глобата е три месеца. През това време ние ще направим всичко да защитим нашите национални и финансови интереси, посочи тя.
Глобата е за период от четири години и половина, който беше съществено намален от първоначалния период за извършено нарушение от над осем години. Размерът на глобата също е съществено намален от първоначално търсения, уточни от Петьо Иванов, директор на БЕХ.
преди 5 години Кучето е заровено в делото което през 2011 година заведе ОВЪРГАЗ -ИНГ срещу монополиста на газопреносната система БУЛГАРТРАНСГАЗ за отказа му да бъде допуснат до мрежата му за пренос на тяхна газ. С жалбата си до Брюксел, която е свързана с таксите за достъп и разделянето на газовата мрежа в страната на транзитна и за вътрешно ползване ОВЪРГАЗ лишава от монопола държавния газов доставчик. ГЛОБАТА НА ЕС е едната страна на въпроса . Другата е, делото за ПРОПУСНАТИ ПОЛЗИ които ОВЪРГАЗ води срещу държавата !Самата глоба сама по себе си ЛЕГИТИМЕРА ЖАЛБАТА НА САШО ДОНЧЕВ и прави незабавно изискуеми едни 330 мил. евро бюджетни пари!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Нуше, като не успяхте, си вадите оставките от джоба, взимате си шапките и хващайте влака за пазарджик при оная другата смотла дето я удари тока. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години е , все пак е ЗКПЧ от ГЕРБ , не изисквай толкова много . там знанието не е на висота , други критерии са водещи :))) . важните са ИПОН и ТРЕЙС , другото няма значение ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Прави разлика между Булгаргаз и Булгартрансгаз отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Няма начин Булгаргаз да се приватизира, защото ако това стане той ще изиска парите които му висят със стотици милиони към топлофикациите в Столицата, Бургас и други градове. Това ще е фатално и няма да е добре. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години кво споразумение бе гъба нещастна ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар