Австрийската компания Solid предлага да изгради в София екологично чиста топлоцентрала, която да добива енергия от слънцето и да я подава в топлофикационната мрежа на града. Това може да стане възможно чрез публично-частно партньорство, съобщи дружеството.
Изпълнителят има условия – той може да предложи финансиране, но срещу договор за изкупуване на енергията от „Топлофикация София“ и частично грантово подпомагане от Столична община.
Австрийската компания и българският й партньор – Институтът за нулевоенергийни сгради (ИНЕС), внесоха предложение за проучване, проектиране и изграждане на нови топлофикационни мощности, базирани на слънчева енергия.
Предложението предполага столичната топлофикация да включи в мрежата си малка слънчева централа, която да подпомогне доставките на топлоенергия и да послужи като „изследователска площадка“ за по-мащабно въвеждане на екологичната технология в София.
Резултатите ще са предпоставка за проектиране и изграждане на топлофикационни системи на база слънчева енергия за новостроящите се квартали на столицата. Сега жителите на такива квартали нямат топлофикационна мрежа – през зимата те се отопляват самостоятелно и това допринася за тежкия смог, коментира инвеститорът.
В съобщението си той припомня, че основен източник на фини прахови частици (ФПЧ) през студените месеци е битовото отопление, което именно налага търсенето на алтернативни, екологични и устойчиви източници на топлоенергия.
Според инвеститора е възможно слънчевата топлоенергия да заеме минимум 5% дял в общия енергиен микс на топлофикацията.
До момента 350 слънчеви топлоцентрали са реализирани в ЕС, а инсталираните мощности нарастват с 35% годишно. В ЕС вече има инсталирани над 1 млн. квадратни метра индустриални панели за производство на топлинна енергия за тази цел.
Австрийското дружество информира, че участва в проектите за слънчево топлофициране в австрийския град Грац (BigSolar) и разработва концепция за Белград.
преди 5 години Кой е луд да прекосява цялото земно кълбе, да ти докара един *** !? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Зам.-държавният секретар на САЩ пристига в България, натиск срещу енергийните проекти на РусияУ нас той ще подчертае значението на енергийната диверсификация за националната сигурност на България и за регионалната стабилност. Това съобщи Канал 3.За регионалната стабилност се разумява да затворим и целия АЕЦ, та да купуваме втечнен газ от руския Ямал, но с етикете: Made in USA....Украйна май купува въглища от САЩ, но злите езици твърдят, че са си Донбаски. *** цена щатска, разумява се! отговор Сигнализирай за неуместен коментар