България ще направи грешка, ако настоява на всяка цена да купи "ЧЕЗ България", заяви бившият финансов министър Милен Велчев пред bTV. За него държавата е лош стопанин и това не е практика само в България.
Той посочи, че CEZ Group е държавна компания, но преглед на публикации в чешките медии показва, че управлението й не е на добро ниво."Чехия не управлява достатъчно добре този сектор", каза Велчев и допълни, че по-добрият вариант за управление е от големи мултинационални компании.
За да се съгласи CEZ да продаде своето поделение на държавата, трябва първо да има решение по арбитражното дело, водено от чешката компания срещу България, което може да ще коства "десетки или стотици милиони евро". Според бившият министър последният пример как завършват такива дела не е добър за България, визирайки делото за оборудването за АЕЦ "Белене".
Милен Велчев посочи още, че желанието на правителството да влезе в сделката за "ЧЕЗ България" е реакция на популистки коментари от страна на опозицията. Идеята за национализацията се приема добре от левите избиратели, които са свикнали "държавата да държи важните лостове".
Електроразпределителните дружества бяха продадени през 2004 г. по време на мандата на Милен Велчев. Той определи, че условията по търга са били прозрачни и в бюджета са влезли добри приходи. Участие в процедурата са взели енергийни гиганти като CEZ Group, E.On и EVN. Години след продажбата обслужването на населението е много по-добро.
Милен Велчев отрече да е имал срещи с банкери за приватизацията на този сектор още преди идването на власт на правителството на Симеон Сакскобурготски.
"Ако ние не познаваме Гинка Върбакова, това не означава, че тя няма да управлява добре компанията", каза Милен Велчев по повод изненадващата поява на "Инерком България" в сделката за "ЧЕЗ България". Той коментира, че не знае дали някой "добре познат" не стои зад Върбакова и не може да коментира как тя ще осигури нужното финансиране за покупката на компанията.
Милен Велчев препоръча държавата да продаде и други държавни предприятия, сред които "Летище София" или "Топлофикация София", очаквайки, че търговете ще привлекат големи инвеститори.
преди 6 години Ето списък, който не сигурно изчерпателен, но дава доста добра представа за държавата като собственик:https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_government-owned_companiesИма успешни компании, има и губещи компании. Един от най-добрите въздушни превозвачи в света е Singapore Airlines, държавна компания. Ако Велчев твърди, че България е лош стопанин, то това се дължи на материала, който я управлява, в частност и господин Велчев. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Наред с другите големи лъжи на 20-21 век, това може би е най-голямата лъжа, която ни пробутват :) Милене, Милене вземи прочети някоя нова книга, за предпочитане с поне малко икономическа история в нея. Да не би държавата да е бутала заеми в ръцете на Дженерал Моторс, Форд и Шевролет, а после да ги вади от бакиите в които сами се набутаха, да не би държавата да е виновна за некомпетентността на Мъск, че Тесларката вече 15 години е на загуба. Да не би АЕЦ Козлодуй да е частна, че е само на печалба. Да не би Домусчиев да създаде Биовет, да не би Софарма да не беше държавна. Точно ЧЕЗ какви инвестиции направиха, освен да реват че много инвестирали пък държавата им пречела да си събират печалбите.Плоски изрази с цел обработка на общественото мнение в големи мащаби."Държавата е лош стопанинин ..." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Милен Велчев е много добър икономист Тези неграмотници които го плюят по форумите трябва да видят фактите През 4 години в които бе финансов министър всичките му бюджети бяха балансирани Това е оценка за всеки финансов министър Проблема му беше че беше лошо комуникативен и се държеше надменно Но всеки има слабости отговор Сигнализирай за неуместен коментар