България няма право на втора грешка по проекта АЕЦ "Белене", в който досега са вложени 3 млрд. лева, коментира пред журналисти енергийният министър Теменужка Петкова. "Трябва да мобилизираме целия ресурс, за да можем да използваме това оборудване по най-добрия начин", каза тя.
Петкова допълни, че до края на годината и двата реактора на централата, които бяха произведени от руска страна, ще бъдат в България, макар че още нямаме договор за консервация на това оборудване.
Именно консервацията и доставката на оборудването са били тема на разговорите между представители на "Росатом" и премиера Бойко Борисов във вторник. Той прекъсна пресконференцията за "Емко" с думите, че го очакват от руската компания.
Петкова беше категорична, че се анализират всякакви възможности за "оползотворяване" на оборудването за втората ни ядрена централа. Не са изключени варианти и "Росатом" да бъде инвеститор в проекта, а не само като строител, макар и конкретни разговори в тази насока да не са водени с руската компания. На този етап няма нови инвеститори, които да са заявили интерес към централата, допълни още енергийният министър.
"Китайските колеги имат сериозен интерес и те правят свои анализи", каза тя.
В енергийното министерство очакват финалния доклад на Българската академия на науките (БАН) за развитието на проекта за ядрената централа. Петкова отказа да коментира съдържанието на междинния доклад, който учените вече са представили на администрацията, но отбеляза, че в него се посочва необходимостта от нови мощности не само в България, а и в целия регион след 2035 година.
Плановете на правителството досега са да предложат проекта АЕЦ "Белене" на частен инвеститор чрез процедура по приватизация. Това означава, че компанията трябва да бъде отделена от активите на Националната електрическа компания (НЕК). Петкова обясни днес, че анализът на счетоводните данни за направените разходи по централата вече е на финалната права. "Имаме готовност в много кратък срок да осъществим отделянето на активите и пасивите", допълни тя и уточни, че се очаква финалният доклад на БАН, за да се пристъпи и към това действие.
Енергийният министър присъства на официалното откриване на разширението на Центъра за споделени услуги на AES България. Той работи от 2015 година, но сега ще обслужва дейностите на компанията в Европа, Азия и Близкия изток. Изпълнителният директор на AES България Иван Цанков определи инвестицията като стратегическа, която ще осигури нови 100 работни места за висококвалифицирани българи. Инвестицията в този център е около 1 млн. евро, обясни той.
Създаването на този център подобрява реномето и на България в рамките на инвестиционната общност в световен мащаб, защото AES е голяма компания, листната на фондовата борса в Ню Йорк, припомни още Цанков.
Ръководителят на звеното "Бизнес развитие" на новосъздаденото направление в AES за Евразия Оливие Маркет посочи, че новият център е важен за развитието на компанията в целия регион. Центърът ще обслужва бизнеса на AES в седем държави - освен България, и в Йордания, Холандия, Великобритания и Ирландия, както и в Индия, Филипините и Виетнам.
преди 7 години След толкова много грешки през последните 10г. вече нямаме възможности за още грешки. Нормално е.Но не трябва да приемеаме Русия за инвеститор, нито за съдружник, защото ние сме в ЕС и сме наложили ембарго и наказания на Русия. Нека да не се отмятаме от санкциите и да продължим да ги поддържаме, макар и за наша сметка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар