С нови, значително по-високи цени на природния газ започва второто тримесечие на годината. А това увеличение ще доведе след себе си и по-високи цени за различни стоки и услуги. От 1 април цената на природния газ у нас вече е 363,21 лева за 1000 куб. метра без акцизи, ДДС и таксата за пренос, която е 19,73 лева за 1000 куб. метра. Спрямо първото тримесечие увеличението е от почти 30 на сто.
Това голямо повишение се отразява и върху цените на топлофикационните дружества и на електроенергията, произведена по комбиниран способ. Цените им ще бъдат официално променени след закрито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) на 7 април.
Първоначалните изчисления на регулатора показват, че цената на топлофикационната услуга се увеличава с между 18 и 37%. Най-рязкото увеличение е за топлофикацията в Плевен, а най-слабото - във Велико Търново.
Слаба утеха е краят на отоплителния сезон, тоест новите цени ще се отразят само върху топлата вода.
Надеждата на всички е, че до края на годината "Булгаргаз" ще има основание да поиска по-ниска цена - благодарение на процедурата, която Европейската комисия води срещу "Газпром" за злоупотреба на пазара в Централна и Източна Европа. От друга страна от началото на годината цената на петрола върви надолу - суровината е част от методиката за ценообразуване, която използва руската компания за българския пазар.
Цените на алтернативното гориво - петролът, обаче се отразяват с известно закъснение от между 6 и 9 месеца.
Новата цена на природния газ ще доведе и до по-висока цена на тока. За битовите потребители увеличението е от около 1%. Така се компенсират по-високите разходи за изкупуване на електроенергията, произведена по комбиниран способ. Националната енергийна компания (НЕК) е задължена да купува този ток като част от мерките за насърчаване на новите технологии в индустрията, но и цената е преференциална - по-висока.
За отражението върху цените на стоките на по-скъпия газ от седмици предупреждават представителите на различни индустрии. Тепърва ще бъдем свидетели с колко точно ще се променят цените, но заявките са категорични - посоката ще е нагоре.
В допълнение за жителите на София 1 април носи и още едно повишение - на цената на водата. След отлагане на няколко пъти регулаторът най-накрая взе решение да одобри бизнес плана на столичното ВиК дружество. Той предвижда с 18% по-скъпа вода в София през 2017 година. До 2021 година цената ще се повишава още - с общо 47% спрямо нивата до 31 март 2017 година.
Но проблемът всъщност не са цените като цяло - те се определят на пазарен принцип, гарантират от КЕВР.
Проблемът се крие в доходите, заявяват от регулатора и по тази причина вече официално настояват за мерки за защита на енергийно и водно уязвими домакинства. Средствата за тях трябва да дойдат от бюджета, а не от цените на стоките и услугите, казват от КЕВР и предлагат разговорите по темата да започнат възможно най-скоро.
преди 7 години Каква стана тя.ЕС, ЕК, 3-ти енергиен пакет, диверсификация, алтернативна енергия...В резултат - 30% отгоре.Да ни е честито! отговор Сигнализирай за неуместен коментар