IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Газовите потоци, които заобиколиха България

Надпреварата кой ще бъде новият център на енергийната карта на Балканите ще бъде решена от газохранилищата

17:00 | 26.12.16 г. 20
<p>
	Снимка: <em>архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

2016 г. скоро ще бъде история. Вижте кои са най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот в България и по света през последните 12 месеца в специалната секция на Investor.bg "Икономиката през 2016 г."

Газовата диверсификация, обявена за приоритет за поредното правителство на България, започна да се случва, макар и с бавни стъпки, през 2016 г. Страната ни получи първите количества газ, чийто източник не е Русия - чрез освободен капаците по съществуващата връзка с Гърция "Кулата - Сидирокастро". Безспорно най-голям успех е обаче въвеждането в експлоатация на нова газова връзка с Румъния, за което трябваше да изчакаме повече от три години. 

Засега връзката е еднопосочна - от България към Румъния, поне докато северната ни съседка не построи компресорна станция, която да изравни налягането между двете газопреносни мрежи. Съоръжението обаче е много важно за следващата стъпка - да задържим позицията си на важен енергиен център в региона.

През годината бяха изпълнени проекти за модернизацията на газопреносната мрежа и продължава работата за удвояване на капацитета на газовото хранилище "Чирен". Тези проекти са част от големия замисъл на второто правителство на ГЕРБ - изграждането на газов хъб "Балкан".

Все пак засега всички тези действия изглеждат без особен смисъл, защото новите газови потоци заобикалят България.

Един от най-важните източници на газ, на който разчитахме - "Южен поток", засега изглежда необратимо заместен от "Турски поток". Новият газопровод вече има зелена светлина за строителство, макар и неговата реализация да зависи доста от настроенията на двама души - президентите на Русия и Турция Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган.

Всъщност възстановяването на търговските отношения между Русия и Турция е доста крехко и трудно за прогнозиране. Една погрешна стъпка може да сложи край на всички съвместни проекти, включително и в енергийната сфера - "Турски поток" и АЕЦ "Акую". Дори и в момента назрява нов конфликт, свързан с национализацията на Akfel Holding, в който "Газпром" и "Газпромбанк" имат дял. 

Анкара оправдава действията си с опита за преврат през юли, но те водят до загуба на активи за руската страна. 

Факт е обаче, че страната ни може би успешно ще бъде изместена от силната конкуренция и на Гърция, и на Турция по отношение на доставките на природен газ за целия регион на Югоизточна Европа.

И докато Турция на този етап изглежда заинтересована по-скоро да гарантира собственото си потребление, то Атина действа с размах. През май на официална церемония в Солун беше сложено началото на строителството на Трансадриатическия газопровод (TAP). Той е част от мащабния проект за Южен газов коридор, подкрепен от Европейския съюз (ЕС), по който ще се пренася газ от Каспийския регион към Европа.

Последна актуализация: 07:30 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 16 rate down comment 16
power grid
преди 7 години
Няма страшно ей са *** доди оня експерта по битавата газ и ша изгони руснаците
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 19 rate down comment 13
majnata
преди 7 години
Ми точно щото чета ...тоя счита , няма нищо сигурно...или и ти само "считаш" ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 14 rate down comment 12
bigmamascandal
преди 7 години
To си пише кой е бре, чети малко.. .отбеляза председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов пред Investor.bg.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 25 rate down comment 18
majnata
преди 7 години
Авторите на статията вадят скрития коз от ръкава :"Но дори и без външните потоци на газ, България има шанса да запази ролята си, благодарение на залежите в Черно море. "Аз считам, че действително Черно море ще се окаже зона, богата на петрол и газ", уверен е Иванов."Сега , кой е Иванов и колко е уверен , е друг въпрос !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 23
deant
преди 7 години
Предлагам да надупчим Добруджа за шистов газ и нефт и да станем независими!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 34 rate down comment 17
aldy
преди 7 години
Сега други ще губят от гадните руски газови проекти. Ние се отървахме от руската зависимост. Щото С ТОЛКОВА АКЪЛ - ТОЛКОВА. Затова пък БейХей се перчи с газов хъб БЕЗ ГАЗ. Какъвто народът, такива и управниците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 25 rate down comment 18
pinoccio
преди 7 години
Гърците - тарикати, а ние се плашим от Брюксел като сурикати. Нали каспийският нефт е пак съветски нефт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 18 rate down comment 20
majnata
преди 7 години
***.ло.ум.ни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 30 rate down comment 23
majnata
преди 7 години
България изгуби всякакви шансове в газовата игра. Отредена ни е роля на публика и всякакви приказки за хъбове и газохранилища , са приспивна песен за *** ...на каквито и ни направиха ЕС и Боко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още