АЕЦ „Белене“ е „лош, корупционен проект“, на който трябва да бъде сложена точка, заяви в ефира на Нова телевизия бившият финансов министър Симеон Дянков. Той беше категоричен, че страната няма нужда от допълнителна мощност, защото потреблението на електроенергия в България, а и в Европа като цяло, намалява.
Според него и другият руски проект, за който се заговори в последно време – нефтопроводът „Бургас – Александруполис“, също не е необходим на страната. От друга страна обаче България може да спечели от „Южен поток“ и идеята за газов хъб, посочи Дянков.
„И там вече ни трябва и ЕС, и Русия“, категоричен е той.
По отношение на АЕЦ "Белене" последната позиция на правителството е, че централата трябва да бъде построена, защото в проекта вече са вложени към 3 млрд. лева. След решението на Арбитражния съд, според което страната трябва да купи произведеното за централата оборудване, отново се заговори за рестарт на проекта, но вече като частен и с минимално участие на държавата. Другите обсъждани варианти, сред които и продажбата на оборудването, не бяха осъществени.
Според бившия финансов министър в България се „клатим“ прекалено много между Изтока и Запада, особено в енергетиката, но истината е, че и двете ни трябват, защото сме по средата. Той посочи още, че голяма част от туристическия поток у нас идва именно от Изток, а те също са необходими за развитието на икономиката.
Дянков беше категоричен, че стрес тестовете са показали, че банките у нас като цяло са в добро състояние. За него изводът от проверката е, че страната трябва по-бързо да върви към Европейския банков надзор. „Ако имаше Европейски банков надзор, КТБ нямаше да фалира“, смята още бившият финансов министър и допълни, че този надзор осигурява стабилност.
Външната обстановка се промени сериозно през последните месеци – след Brexit и случилото се в Турция, така че определението за подходящ кандидат за президент се промени съществено, дори и в ГЕРБ, категоричен беше бившият финансов министър по повод предстоящите президентски избори у нас.
Като слабост на кампанията Дянков посочи, че и от ляво, и от дясно липсва обсъждане на стратегия как ще се подобри ситуацията в страната с новия президент - и от икономическа, и от социална гледна точка. Той припомни, че Росен Плевнелиев е представил програма за развитие до 2030 година, част от която е и повишаването на енергийната ефективност, и част от мерките по нея вече се изпълняват.
преди 8 години не става - няма прогнизируемост отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Той тоя въпрос е още по дълбок - защо една страна която 100 % внася петрола който потребява не стимулира всячески производството на електроенергия и електропредвижването като алтернатива ?п.п. А иначе на твоя въпрос е отговора - как да се уцели тайминга . За пример мога да ти дам Американските централи . По същество прекрасна инвестиция със зле уцелен тайминг и сега всички се упражняват да плюят по най модерните ТЕЦ на балканите в момента отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години А бе...аз нещо не схващам...Може да съм ***, не знам. Ако електрическите автомобили навлязат по-дълбоко(а то май така ще стане) от къде ще се вземе допълнителното електричество??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар