IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕК подкрепя изграждането на газов хъб на територията на България

Според еврокомисаря Мигел Ариас Канете България има добре разработена газопреносна мрежа

12:51 | 26.05.16 г. 21
<p>
	Европейският комисар по климата и енергетиката Мигел Ариас Канете &nbsp;<em>Снимка: БТА</em></p>

Европейският комисар по климата и енергетиката Мигел Ариас Канете  Снимка: БТА

Европейската комисия ще подкрепи българското правителство за изграждането на газов хъб "Балкан" на територията на България. Това стана ясно след срещата на премиера Бойко Борисов с европейския комисар по климата и енергетиката Мигел Ариас Канете в Министерски съвет, съобщи БНР.

Европейският комисар по климата и енергетиката даде висока оценка на усилията на България да разнообрази доставките на газ. По думите му България има изключително силен потенциал да стане лидер с изграждането на европейски и балкански газов хъб.

„Имате и изключително добре изградена и разработена газопреносна мрежа. Приветстваме всичко направено“, каза Канете. 

Европейският комисар даде гаранции, че ЕС ще подкрепи проекта при спазване на европейското законодателство.

Мигел Ариас Канете определи България като лидер и като ключова държава на Балканите в реализирането на този проект. Подкрепа от страна на ЕК означава и съфинансиране, допълва bTV.

Според еврокомисаря работата по интерконектора с Гърция върви добре, а също така и по финализирането на интерконекторните връзки с Румъния и със Сърбия.

„Ще подкрепим всяка друга инфраструктура, която отговаря на изискванията и законодателството на ЕС. Има явни възможности и потенциал България да е изключително ключов играч за газовата система на цяла Европа. Имате подкрепа на ЕК. Ние надградихме идеята, работихме цяла година и вече ще имаме истински газов хъб, той ще стане реалност“, каза Канете.

Премиерът Бойко Борисов коментира, че изграждането на газовия хъб не е насочено срещу доставките от Русия.

„Всичко, което правят екипите, се оценява. То не е насочено срещу Русия – руският газ е добре дошъл, ако се спазват европейските правила. Плюс нашите находища, плюс интерконектора през Гърция и от други места, които в момента изграждаме, на практика ние правим един голям пазар. Защото ако една стока минава само в една посока, то не е пазар“, посочи Борисов.

За успешното осъществяване на проекта се разчита на изграждането на газовите връзки с Гърция, Сърбия и Румъния. Разчита се и на срещата между руския президент Владимир Путин и гръцкия премиер Алексис Ципрас в Атина, както и на посещението на Ципрас в София на 1 юни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:07 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Услугата коментари е временно недостъпна. Извиняваме се за неудобството.
Финанси виж още