IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Борисов: Местният добив носи огромни предимства за газовия хъб "Балкан"

Правителството подписа договора за търсене и проучване за петрол и газ в блока "Силистар" с Shell

12:21 | 23.02.16 г. 15
<p>
	Айлин Уилкинсън и Бойко Борисов.<em>&nbsp;</em><em>Снимка: БТА</em></p>

Айлин Уилкинсън и Бойко Борисов. Снимка: БТА

Местният добив е един от източниците на природен газ за газовия хъб "Балкан", заяви премиерът Бойко Борисов при подписването на договора за търсене и проучване за петрол и природен газ в блока "Силистар" с Shell.

По думите на премиера огромно значение за реализацията на проекта за газов център у нас има не само този блок, но и работата в другите черноморски блокове "Хан Аспарух" и "Галата", както и газът от Азербайджан и втечнен газ от терминалите в Гърция.

"Надяваме се и руски газ да дойде до разпределителния център", допълни той.

По този начин България ще може да разчита на 5-6 източника на природен газ, който да влезе в газопреносната ни система. "Имаме и финансовата възможност да инвестираме в газопреносната ни система толкова, колкото ни трябва", категоричен беше още Борисов.

Местният добив, заедно с междусистемната свързаност със съседните държави, пък беше посочена от енергийния министър Теменужка Петкова като условие за енергийната диверсификация на страната. Затова и едно от първите решения на кабинета е било да стартира процедури за проучвания в дълбоко Черно море, каза тя и допълни, че Shell ще има коректен партньор в лицето на държавата.

Шест компании бяха проявили интерес за участие в търга за проучване на "Силистар", но в крайна сметка само Shell подаде оферта. Правителството одобри мандат за проучванията в блока по време на свое заседание в средата на октомври 2015 година.

Според условията Shell получава срок от пет години за проучване за петрол и природен газ в "Силистар" срещу инвестиции от 18,6 млн. евро. Има опция за удължаване на този срок - на два пъти с по две години, уточни днес енергийният министър.

Преди да започне работата, компанията трябва да получи всички необходими разрешителни и да внесе 4,9 млн. евро бонус в бюджета, обясни от своя страна регионалният вицепрезидент на компанията Айлин Уилкинсън. Тя допълни, че компанията ще проучи регулаторната рамка, преди да пристъпи към действия по договора.

Според нея ниската цена на петрола в момента е предизвикателство, но и възможност за всички петролни компании.

В предвидения за проучване срок Shell ще извърши дву- и триизмерни сеизмични проучвания, както и мерки по опазване на околната среда, човешкото здраве и културните дейности.

Паралелно с търга за "Силистар" беше обявена и процедура за "Терес", но за този блок така и не бяха събрани оферти.

Местният добив е сред приоритетите на кабинета "Борисов" 2. В най-напреднала фаза засега е работата в блока "Хан Аспарух". След приключилите вече геоложки проучвания се очаква в средата на 2016 година да бъде направен и първи сондаж. Теменужка Петкова коментира, че е имало леко забавяне на първоначалните планове, които предвиждаха сондаж да бъде направен в периода между февруари и май, заради технически причини, свързани с платформата, която трябва да извърши сондажа. Предварителните геоложки проучвания са много оптимистични, допълни още тя.

Разрешение за проучване на този блок получи консорциум между фирмите Total, OMV и испанската Repsol.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:25 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 6 rate down comment 4
panther
преди 8 години
В България официално се добива злато за 400 милиона лева годишно (изказване на министър Добрев 2013г). Неофициално ще споделя че това е "на честна дума" от Дънди и другите ***.От тези 400 милиона кокло остават в България е държавна тайна, но ако някой ми докаже че са повече от 40 мил (10%) ще си посишя главата с пепел и ще щваля българските политици до края на живота си. А дотогава ще смятам, че златото се краде, а българските политици са корумпирана майчепродажна пaплaчНе виждам причина да смятам че с нефт и газ (ако се намери на наша територия) ще има някаква разлика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 8
Nathan
преди 8 години
Силистар беше единственото място по южното черноморие незасегнато от мутро-барока и *** замърсвания, вследствие на липсата на пречиствателни съоръжения.Сега криминалната банда на мутрата Борисов ще плячкоса и него.Икономическите ползи, ако изобщо има такива,ще са незначителни в сравнение с вредите, изразяващи се в унищожена природна среда, замърсени води и оформянето на България като дестинация за алкохолен и секс туризъм; въпреки че и проститутките вече са избягали от фекалната яма, наричана българска държава
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 21 rate down comment 6
bgMan
преди 8 години
Борисов - а къде е местният добив?Дотук само хвалби, PR-дейности и високомерие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 22 rate down comment 5
misanthrope
преди 8 години
Единствения газ, който ще дойде до този хъб, е ако Бойко прекали с бобец.Тоя проект е по-ялов и от Набуко. На кой може да му хрумне да строи хъб за разпределение на газ, на място в което нито има газ, нито има газопровод, нито се планира да се строи такъв. Те ако почнат да добиват газ в Галата и без хъб ще сме екстра, ама надали както се казва.Просто гади ми се вече от това, че тоя ни взема за по-глупави от него и се опитва да ни лъже. Ама смешен си бе мой човек.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още