Наеми
Особено видим е недостигът на жилища и в сегмента на наемите, коментира Нина Арнаудова, регионален директор на RE/MAX България. В големите градове търсенето надвишава предлагането два пъти и това се очертава като постоянна тенденция, посочи тя.
Цените на жилищата под наем варират от 2,5 до 5 евро на кв.м в зависимост от района, състоянието на жилището и инфраструктурата. За луксозните имоти обаче наемните равнища може да са и три-четири пъти по-високи, подчерта Арнаудова.
Наематели обикновено са или млади семейства, които още не са узрели за идеята за първи собствен дом, или самостоятелно живеещи професионалисти. Най-предпочитани са обзаведените жилища, необзаведените са съвсем малък дял от пазара – под 10 на сто, отчете още Арнаудова.
В София най-предпочитани са районите в близост до метрото или поне с достатъчно добри комуникации и транспорт. За Пловдив се наблюдава интересна тенденция за наемане на къщи в близост до града, като цените са 3,5 евро на кв. м, коментира тя.
От големите градове единствено в Бургас се наблюдава спад на наемния пазар, който се обяснява с два фактора. Първият е спадът на лихвите по ипотеките, който изкара много наематели на пазара на жилища за продажба. Вторият е свързан с приключването на ремонта в Лукойл Нефтохим, за който бяха ангажирани няколко хиляди души. Голяма част от тях са били от други градове на страната и са живели под наем в Бургас и региона.
Черноморието и селските имоти
Като цяло в областите Варна и Бургас се наблюдава ръст на сделките и на новото жилищно строителство, но той е продиктуван основно от местното търсене. Ваканционният сегмент обаче остава под натиск заради оттеглянето на руските купувачи.
В някои от основните черноморски общини се наблюдава рязък спад на пазара, коментира Добромир Ганев, управител на консултантската компания Форос. В Царево и Несебър например е отчетен спад от над 20 на сто за деветмесечието на тази година спрямо същия период на миналата година. В Каварна понижението е близо 11%, спадове са отчетени и в Балчик и Поморие, като причината е отдръпването на руснаците.
Някакви надежди за възстановяване на ваканционния сегмент се появяват заради политическия конфликт между Русия и Турция и проблемите на туристическия пазар в Египет. Очакванията са това да пренасочи поне една част от руснаците обратно към българското Черноморие, което би довело и до нови сделки във ваканционния сегмент, коментира Ганев.
Иначе пазарът в областните центрове Варна и Бургас и особено в морската ни столица е задвижван основно от миграцията на хора от по-малките населени места. В двата града е отчетен двоен ръст на новото жилищно строителство, което обаче може да създаде проблеми на инвеститорите от гледна точка на ликвидността и реализацията на проектите, предупреди още Добромир Ганев.
Същевременно строителната активност в сегмента на бизнес имотите и по-конкретно – офисите, за които има търсене от страна най-вече на ВРО и аутсорсинг компании, е слаба, посочи той.
Не са добри тенденциите и при селските имоти заради обезлюдяването на селата и лошата инфраструктура. Наблюдават се спадове в цените, които в някои случаи надвишават и 10 на сто, коментира Цветан Цолов от Инвестиционно-строителна борса.
Той посочи, че покупката на селска къща не е инвестиция за бърз и постоянен източник на доходи, а по-скоро за задоволяване на лични потребности. Най-често имотите се ползват за отдих, а ако са близо до големите градове – и за постоянно живеене.
Чуждестранният интерес към селските имоти също липсва през последните години, заради което се наблюдават и такива спадове на пазара, допълни Полина Стойкова. Наблюдава се частично възстановяване на интереса от британски и холандски купувачи основно за селата в района на Велико Търново. Инфраструктурата и сигурността обаче са двата фактора, които разколебават потенциалните купувачи, допълни Краси Минева от М Комерс.
преди 8 години вече е тука отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години вече е тука отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Не ви ли писана всяка година едно и също ...Чакайте да видим стрес теста на банките и после какво ще стане с НИ, след едно 50% надолу на НИ може си говорим за ръстове. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Иде ли...ръста ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар