IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Безработица или безизходица тегне над България?

Нуждаем се от смели структурни реформи, които ще доведат до повишаване на растежа, ще създадат работни места и ще подобрят продуктивността на икономиката

09:00 | 02.02.14 г. 48
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Безработица или безизходица тегне над България?

До 13,1% се е увеличила безработицата в България през декември 2013 г. Процентът е над средния за Европейския съюз и еврозоната. Безработицата сред 28-те страни членки е 10,7 на сто, а тази в страните, приели еврото – 12%. За 2013 г. безработицата у нас е около 13%.

В топ три на държавите с най-ниска безработица попадат Австрия, Германия и Люксембург. Най-висока е безработицата в Гърция (27,8%, но данните са от октомври 2013 г.), следвана от Испания (25,8%). Застрашително се покачва показателят и в Италия, и в Кипър.

Още по-тревожна е безработицата сред младите хора. В България 66 хил. младежи са без работа, или 29,4%. Над средните стойности за ЕС и еврозоната е младежката безработица в Гърция и Испания. В южната ни съседка тя нарасна до близо 60%, а в иберийската страна – е малко над 54 на сто. Следва ги и Хърватия с близо 50% младежи без работа.

Новините са тревожни, имайки предвид и големия брой млади хора, които са останали обезверени в търсенето на работа. Завършилите висше образование дълго време остават извън трудовия пазар. По последни данни на Евростат България е трета сред държавите в ЕС с най-висок дял на хората в трудоспособна възраст, които не търсят работа.

По данни на Националния статистически институт (НСИ) от последното преброяване на населението пък делът на хората в под трудоспособна възраст е 16%, на това в трудоспособна – 65,1%, а над трудоспособна – 18,9%. Броят на хората, които излизат от пазара на труда продължава да бъде по-голям от входящия поток.

И докато заетостта остава по-точен показател за състоянието както на пазара на труда в дадена страна, така и за напредъка на икономиката, то в нашата страна тя се свива всяка година. От върха от 70% през 2008 г., то през 2013 г. тя спадна до около 59%.

Като цяло структурните реформи, които държавите извършват изключително бавно, ще бъдат причината за загубата на цяло десетилетие в опит да се обуздае покачането на безработицата.

Страната ни може да е отличник що се отнася до финансовата и макроикономическата стабилност, но оценката на Изпълнителния борд на Международния валутен фонд (МВФ) за България изтъква, че въпреки това икономическият ръст остава слаб, а безработицата е висока.

Затова и препоръките в редовния годишен доклад на международната финансова институция за страната ни са да бъде възобновена пенсионната реформа, да бъдат ускорени политиките за премахване на структурните пречки пред икономическият ръст и създаването на работни места, както и за по-бързото изравняване с доходите в ЕС.

Нуждаем се от смели структурни реформи, които ще доведат до повишаване на растежа, ще създадат работни места и ще подобрят продуктивността на икономиката.

Още за проблемите на пазара на труда в ЕС, еврозоната и България можете да научите от коментара между Вероника Денизова от Bulgaria On Air и Свилен Колев от Investor.bg.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:54 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bulgaria On Air виж още

Коментари

36
rate up comment 3 rate down comment 0
edimi
преди 10 години
В един много, ама много малък процент имаш право. Ако изключим, БГ фирмите ориентирани в производство/има и доста малки такива/ и директно и почти 90% работещи за външен пазар, ВСИЧКО останало вонти от начало до край.За аргументи, факти и обстоятелства няма да стигне цял ден да се изброяват.В около 90% от случаите "напъните" довеждат само до едно. Тотално крепостничество. Обикновено до живот.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 2 rate down comment 1
bgMan
преди 10 години
Специално с пост 36 Kalendar е прав.+ от мен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 9 rate down comment 3
kalendar
преди 10 години
голям кеф да ме дразниш:)България нито е толкова зле, колкото описваш, нито е толкова добре, колкото трябва да бъде. Ама едно ще ти кажа-тук, който се е напънал, живее достатъчно добре, че да не мисли да ходи в чужбина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 5 rate down comment 13
dakl
преди 10 години
Eелементарно е. Докато сме във валутен борд сме обречени да бъдем бедни. Но ни държат( " съветват" ни да бъдем дисциплинирани за да е цгарантиран импорта , а експорта на българските производители кучета гояли)! САЩ вече пет години не спират да печат пари за да помогнат на икономиката си и да поддържат ниска цена на долара , а ние се тупаме по гърдите , колко сме стабилни финансов, ама бедни!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 5 rate down comment 0
michaelis
преди 10 години
Нищо че китайци са ги окупирали (Тибет), будистите и дзен будистите в Япония те водят съвсем различен живот, не ги интересува материалното, нито политически глупости, безработица или икономики, медитират си пеят си мантри и търсят просветление и това е то, но ние не знам дали ще можем да водим въобще такъв начин на живот ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 2 rate down comment 1
michaelis
преди 10 години
ами намирам се на приказка тука по икендия :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 3 rate down comment 0
michaelis
преди 10 години
Тибет, тя е относително духовно ориентирана, горе в чукарите будистите те са духовно ориентирани и тяхният стил даже ми допада
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 9 rate down comment 3
rover
преди 10 години
Изобщо не виждам повод за безпокойство от това, че в последните месеци на 2013 има увеличение на безработицата. Имам предвид, че ни е обещано през 2014 да бъдат открити 100 и незнамколко си хиляди работни места ( първо бяха 250 000, ама сполай и на 100). Ако това не стане, то виновен ще е само мафиотския български бизнес, на когото правителството разчита да ги разкрие. Но има и резервен вариант - много програми, по които ще бъдат назначени десетки, а защо не и стотици хиляди хора по градове, села и паланки, което ще има огромен социален ефект. Тези така наречени "програмисти" ще получат много пари, които сетне ще налеят в РЕАЛНАТА икономика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 15 rate down comment 1
deant
преди 10 години
А някои още спят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 26 rate down comment 3
deant
преди 10 години
Малцината които виждат и обявят решение биват изкарвани луди, националисти, нацисти, ксенофоби, хомофоби и всякакви други, само и само да бъдат елиминирани в зародиш. Примерно ако обявя даването на кредит за незаконно, на другия ден ще ме намерят в ковчег. Ако кажа, че искам да изляза от ЕС или поне да предоговоря с тях, на следващия ден ще бъдат струпани хиляда човека за протест, в който те ще искат да не им вземам яркото евробъдеще. За всяко предложение за решение, ще бъдат изкарани контра факти, някои от които нямащи нищо общо с темата. Та полежението е до там, че няма мърдане. Защо? Защото досега спахме и стана късно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още